Jump to content
PirateClub.hu

Élő hangszeres vs. elektronikus zene


Daniel
 Share


Recommended Posts

  • Replies 2.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ez tényleg egy örökös vita és úgy érzem fölösleges ezen vitatkozni, úgyis mindkét fél a saját igazát hajtja. Az tény, hogy a rockzenészeknek szükségük van a több éves gyakorlásra az igényes zene összerakásához, de a másik oldalon sem egy gombnyomásra lesz kész egy minőségi darab. Mindkét félnek be kell látnia, hogy ezen is és a másik oldalon is van igazán jó együttes vagy előadó. Szerintem jó, hogy minkét stílus létezik, hiányos lenne a zenei világ, rock és disco zene nélkül.

Link to comment
Share on other sites

hát nem tudom.. azok a producerek akik igazán vitték valamire (mondjuk a top100, bár ez elég kevés) elég régóta a szakmában vannak :)

egy 17 éves kispisti egy év után se fog olyan zenét csinálni mint a "nagyok"

legtöbbjük túl van sok sok évnyi zenei képzésen stb

Link to comment
Share on other sites

Miért ne kéne 3-4-5 év gyakorlás? 10 is kell talán..

Meg nem tudom, mit nyögik be sokan, hogy egy gomb. De milyen gomb??? A magenta színű tré gomb?? Ugyanúgy készül az összes rock szám, mint a diszkó, csak más hangszerekkel. Attól lesz nehezebb a diszkó készítése, h egy zsáknyi trükköt kell tudni még. De pont ugyanezeket használják a jobb rockokban is. Csak a diszkóban trükközni kell, hogy egyáltalán szépen szóljon a dolog, rockban meg akkor, ha valaki igazi kereskedelmi hangzást akar. A dallamok, akkordok megírása EGY dolog, még meg is kell csinálni a zenét. Aki mondjuk igényes metált akar hallani, hallgassa meg a depresszió albumait, aki pedig egy igényes diszkót, az a manuel schleis/manian zenéit. Nem hinném, h bármelyiket is csak egy gombnyomásra meg lehetne csinálni.

Link to comment
Share on other sites

Én ugyvagyok a discoval hogy semmit nem ér én nem birok meghalgatni ilyen számokat mindent utalok ami nem rock.

És a rock zene sokkal igényesebb sok gyakorlás és taőasztalat van egyes zenekar mögött. Míg a disco vagy a techo az a tuc tuc zene azt kifejezetten utálom. Ez vol az én véleményem errol.

 

 

 

ROCK 4EVER!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Attól lesz nehezebb a diszkó készítése, h egy zsáknyi trükköt kell tudni még.

Csak a diszkóban trükközni kell, hogy egyáltalán szépen szóljon a dolog, rockban meg akkor, ha valaki igazi kereskedelmi hangzást akar.

elég merész kijelenteni hogy a diszkós zene készitése nehezebb bonyolultabb

kereskedelmi hangzás a rockban? jobb előadókat ez nem érdekli, hanem hogy jó zenét csináljanak

Link to comment
Share on other sites

Pedig tényleg nehezebb. De ezt csak az tapasztalhatja meg, aki már próbálta.

A "kereskedelmi" hangzásra pedig igenis szükség van, ha valaki el akarja magát adni (nem feltétlenül pénzre gondolok), és nem akarja, hogy lenézzék a szakmában.

Rockban persze fel lehet venni az összes hangszert, és hagyni csak úgy (diszkóban ezt nem lehetne! ezért nem is létezett régen), de hát ez a 21. század. Úgyhogy komprimálás, eq, triggering, stereo, reverb, mastering, azért törekedjünk az igényességre is azon kívül, hogy gitározunk. Sok amatőr rock banda úgy vettem észre, h még hallásból se ismeri ezt a 6 kifejezést (az EQ-t kivéve :o)

 

Másik: akadjatok már le erről a didzsézésről. A DJ nem zenész. Neki az a dolga, h egymás után folyamatossá tegye a kész zenéket.

Link to comment
Share on other sites

elég merész kijelenteni hogy a diszkós zene készitése nehezebb bonyolultabb

 

Nos egy saját példát szeretnék erre felhozni.

Fiatalabb koromban elég sokat gitároztam,persze akusztikus gitáron.A rockerek mindig azt hozzák fel,hogy a rockzenészek megfogják a hangszerüket és eljátszák a zenét.Ezért zene a rock.Nos nekem ez megvolt,játszottam

hangszeren.Azóta rengetegszer próbáltam több hétig leülni a gép mellé,hogy összehozzak egy igényessebb "disco"

számot (nekem elektronikus zene) de mondanom sem kell,nem sikerült.Sikerült egy két számot összehoznom,de az messze nem felelt meg az elvárásoknak.Pedig hallásom van a zenéhez,ebben biztos vagyok.Tehát ez is azt mutatja,hogy igenis kell a több éves munka és tapasztalat az elektronikus zene elkészitéséhez.Mert ellentétben sokak

állitása szerint az is zene.Egy zenei műfaj amit ha nem akarsz,nem hallgatsz.Én túlnyomórészt elektronikus

zenét hallgatok ez igaz.De vannak kedvenceim köztük,ők már mind több éve előadók.Ezen felül minden mást meghallgatok amiben van fantázia és igényes.Mert nemondhatjátok,hogy a rockban nem jött ki az elmúlt években

igen sok szemét.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Aki ráveszi magát arra, hogy vmiképpen zenét csináljon, akkor azt zenésznek hívják, tehát akkor a DJ nem csinál zenét, mert ő nem zenész, csak a lemezeket kevergeti egymásba vagy után. Vannak amatőr rock bandák is, akiknek az a lényeg, hogy legyen pár rajongójuk és el legyenek a koncerteken, ahol a nézők és a zenészek is mondjuk részegek :D De azért nagyon sok olyan rock zenész van esetleg bandákról is beszélhetünk, akik igen otthon vannak a stúdiózásban is, értenek a különböző hangbeállításokhoz még az equalizer-hez is ;) és híresek. Pl: Rick Wright már 30 éve olyanokat művelt az akkor szintetizátorral meg mindenféle rákötözött erősítő modulátor meg mittudomén mikkel, hogy még ma is megnézik, persze hogy megnézik, hiszen soha nem fog elavulni, vannak olyanok, akik tőlük tanulnak.

A rockban egyedül akkor nem trükköznek, ha kereskedelmi zenét akarnak, akkor azt hívjuk inkább parasztvakításnak. Azok a zenekarok, akik trükköznek, olyan zenéket adnak elő, amit nem bírna a rádió, mert annál sokkal jobb, hogy rádiók játszák, azok az igazi zenészek, bandák. nekik nincs szükségük rádióra, MTV-re, hogy híresek legyenek. Miből veszitek, hogy a rock-ot könnyű előllítani? Az biztos, hogy értetek a disco és techno, ... előállításához, de attól még hogy az nehéz, még egy másik műfaj sem biztos, hogy könnyebb, sőt...

 

Na most ha vkit leültetnek egy gitár vagy egy PC-s zeneszerkesztő progi mellé, akkor egyikel sem tud mit kezdeni, mind2-t meg kell tanulni, itt csak az a kérdés, hogy melyik hasonlít jobban a zenéhez, vagyis inkább úgy mondom, hogy melyik áll közelebb a zenéhez valójában, nem kell itt rock-ról beszélni, annyi műfaj van, ahol a hangszeré a főszerep, de azért egy idő után belátható, hogy egy gitáron rengeteg olyan dolgot lehet csinálni, amit még PC-s zeneszerkesztővel sem tud elővarázsolni az ember, ebből következik, hogy fordítva ez nem igaz. Mind2-re sokat kell készülni előbb. Ja visszatérve a a kérdésemre, tehát melyik állna közelebb a zenéhez, egyértelműen a hangszeres zene, ezt nem én találtam ki, már több száz éve így van, a zenét hangszeren játszák. Az más kérdés hogy manapság nagyon sok olyan zene van, amit PC-n csinálnak, mert ezt elég sokan igénylik, de miért, mert erre lehet bulizni. De vannak olyan emberek, akik nem akarnak egyfeszt bulizni, akik néha pihennének, azok nem fognak elektromos zenét hallgatni és nem is biztos, hogy rock-ot, bár nagyon sok fajtája van, amiben azért meglapulnak azok is, amik különösen ilyen alkalmakra kiválóak, pl: Pink Floyd - Division Bell vagy egy Satellite lemez... ezek olyan zenék, amiket egy elektro, techno, disco nem tudna pótolni és nagyon sok ilyen zene van. A rock vagy akár más műfajú zenéknek többnyire van tartalmuk, mondanivaló, na most ez a másik oldalon...

 

Lehet ezzel egyetért vki, lehet, sőt biztos, hogy nem, de azért van benne igazság. Kiderül belőle, hogy nem vagyok egy nagy disco, techno rajongó, de megpróbáltam mind2 oldalt kicsit szem előtt tartani. :D

Link to comment
Share on other sites

Igen, de lényegébe eredeti hangszereket virtuálisan használnak, de nem a rendeltetésük szerint vagyis egy gitárt nem pendítenek meg, egy dobverővel nem ütnek rá a cin-ra vagy nem fújják meg a fuvlát, magyarán lustaságból adódóan vagy mert csak nem tudja meg tanulni a hangszer-ek használatát, inkább virtuális hangszerekhez nyúlnak, és így próbálnak összehozni egyfajta zenét. Ez itt a lényeg. Van ám virtuális világ, ahol az autót elvezetheted Amerikába, de te mégis otthon ülsz 27 óra után is... Az érzés meg van, hogy utazol, de mégsem az igazi. Mondták nekem, hogy Tiesto nem csak techno hanem klasszikus zenét is tud összeállítani, nekem nem lenne vele semmi bajom, ha a másodikat művelné, csak nem igényelte a nép és akkor fogta magát, lejjebb adott és techno-t vagy mi a sz@rt csinál. De én nem nagyon hittem ebben a dumában, hogy ő klasszikus, érzelemdús zenét bír komponálni vagy megszólaltatni...

Link to comment
Share on other sites

Aki mondjuk igényes metált akar hallani, hallgassa meg a depresszió albumait, aki pedig egy igényes diszkót, az a manuel schleis/manian zenéit.

hát bocs, de aki igényes metált akar az ne hallgasson depressziót :D A depressziónak csak mély és extratorz hangzása van :D

De mondjuk a Metallica - Orion egy igényes szám, 8 perces és nem olyan sima egyhangú dara-basszus van benne hanem igen is szépen megcsinálta Cliff Burton (RIP).Nagyon szép amikor a "2. része" elkezdődik.Kb a közepe.Na mind1.

 

A másik:

"Úgyhogy komprimálás, eq, triggering, stereo, reverb, mastering, azért törekedjünk az igényességre is azon kívül, hogy gitározunk. Sok amatőr rock banda úgy vettem észre, h még hallásból se ismeri ezt a 6 kifejezést (az EQ-t kivéve"

 

Amúgy a legtöbb nagyobb erősítőn alapból van reverb, tremolo meg még vagy 10 poti, valamint különböző hangzásbeállítások.Nehogy azt hidd hogy csak a disco zenékben vannak effektek, meg lehetőségek.Pl a gityósoknak ott van a wah-wah pedál, nagyon jó hangokat lehet a segítségével kicsalni a gityóból.

 

Amúgy ok hogyha vki leül egy zeneszerkesztő elé, vagy kezébe fog egy gitárt és egyikkel sem tud sokat csinálni... ez egy dolog.De egy hangszerhez más is kell.Mert a zeneszerkesztő progi esetében csak rá kell jönni hogy mivel mit csinálsz, aztán play gomb és megy is, a gép lejátsza neked.Ha hangszeren játszol, akkor neked kell tartanod a ritmust, plusz az ujjaidnak meg kell erősödni (pl a gitár esetében) meg pl nem mindenki tudja 1 bundnál tovább szétnyitni az ujjait, ahhoz is rengeteg gyakorlás kell, hogy megnyúljon.

Vagy térjünk át az előadásra... az emberek általában izgulnak, ha a hangszeren mellényúlsz/ütsz akkor kész, elb****ad, (ilyenkor persze folytatni kell tovább, nem leállni :) ) de a disco zenét nem helyben játszák el, hanem berakják és megy.Az már más dolog hogy a DJ mit csinál vele, de akkor sem lehet olyan szinten elrontani hogy felboruljon az összhang (sőt oda összhang sem kell) ellentétben egy több emberből álló zenekarral.Ha egy zenekarban játszol nem csak azt kell gyakorolni hogy jól menjen a játék a hangszereden, hanem azt is hogy tudj a többiekkel együtt zenélni.A disco zenénél beállítják az időzítést és a gép nem fogja elrontani.

Kb ezek miatt gondolom hogy a hangszeres zenékben több érték van mint azokban amiket géppel csinálnak.

Link to comment
Share on other sites

áljunk már meg, a hangszerhez kell zenei tudás illetve gyakorlati tudás, pl lehet h te a gépeden össze állitasz egy gitárszólót( ami ha nem vagy gitárso igyis ugyis sz@* lesz :D ), de eljátszani soha az életbe nem fogod tudni :D

Link to comment
Share on other sites

Hát nanááááááááááááá hogy ROCK, jó hogy nem már gépzenére szavazok. Rocker vagyok vállalom, akinek nem tetszik az eddig is bek*p*atta a Kubai kék**est és mindig is így lesz.

A dicsot ki nem állhatom, voltam párszor, 5 percig bírtam, majd szét robban a fejem úgy fájt. De amikor elmegyek egy rock koncertre, ott állok 5 hangfal mellett, amik vannak fejenként 1,5 m magasak és ráadásul dübörög a basszus, semmi bajom nincs tök jól érzem magam, de egy discos számnál ami alig szól már akkor fáj a fejem.

:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

Rock mindörökké. :D

"Taste of Metal" :D

"Amíg a föld kerek mindig lesznek rockkerek" :D

"Jegyezd meg jól míg a föld kerek mindig lesznek rockkerek" :D

:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

 

 

teljes mértékbe eggyetértek veled:P

Link to comment
Share on other sites

Egyértelmű, hogy rock, illetve én inkább metálra szavaznék, meg ekkora baromságot, a depresszió mióta igényes, és mióta metál? semmivel sem jobb mint a tcs, sőt a tcs legalább már 18 éve csinálja azt amit, bár régen legalább jó volt...

És a rockzenében jobb esetben nem kell eladnod magad, meg lehet nézni magyar bandáknál is akik több évtizede nyomják, Ossian, Pokolgép, Moby Dick, nem változtak meg sohasem, mert úgy esetleg többet kereshettek volna, ez a stílus nem arról szól...

Meg egyszerűen ahogy élőben 4 vagy 5,esetleg több ember együttjátszik, azt nem lehet pótolni semmilyen pittyegéssel...

Én gitározom, nem könnyű, de legalább ebből is látszik, hogy mit hallgatok :-) és örülök, hogy legalább játszom valamilyen hangszeren, igazi hangszeren...

Link to comment
Share on other sites

Jézusom!! elég hülyeség volt létrehozni ezt a topicot... A rockerek a rockot, a "diszkósok" (degenerált hülyék hazsnálják ezt a szót) a "diszkós" zenét védik... Ez már a 21.század, van olyan sokszinű az emberiség, hogy nem mindenki ugyanazt halgatja. A Dj-skedés egyáltalán nem 5 perc, ők keverőpultot és egyéb kellékeket használnak, de számitógépen sem 5 perc, van olyan program amihez kell 4 vagy 5 hónap minimum míg érts vmit hozzá. A rockzenészekről annyit, hogy gitározni vagy dobolni nem olyan egyszerű. Ehez is sok idő kell még megtanul valaki gitározni. Minden műfajnak megvan a saját szépsége. Tipikus magyarok vagytok, elitéltek mindnekit, csak az a jó, ami nektek tetszik. Amúgy olyan, hogy "diszkós" zene nem létezik. Diszkóban játszhatnak elég sokféle stílust pl.: Trance, Techno, Hand-up vagy akár R&B, hip hop stb stb stb......

Link to comment
Share on other sites

robcsi! Te most megmondtad a frankót. De komolyan. Te képben vagy a dolgokról. TISZTELET!

De egyébként nem a program a fontos, egy program nem művel csodát, meg ugyanazzal a programmal csinálják a "diszkót", mint a rockot.

Én pl. próbáltam mindkét stilt "közös" nézőpontból nézni.. Engem nem az élőzés szokott érdekelni, amivel sokan jönnek itt, mint érvvel, inkább a felvételkészítés. Ez a rocknál SOKKAL könnyebb, mivel adottak a hangszerek, már csak a torzítót kell esetleg jól eltalálni, inkább arra kell figyelni, hogy térben jól legyenek elhelyezve, és koncert hangulatot adjanak.

A diszkóknál meg inkább a hangszerelés a nehéz, pl. a dobnak meg a basszusnak együtt "rúgóznia" kell. Ha ez megvan, akkor viszont lehet h még 40 lelkes producerpalánta "ráharap" ugyanerre, és akkor már lőttek a saját találmánynak :S Meg aztán olyan "gyerekes, játékos" dallamokat sem könnyű írni, ami amúgy a hands up lételeme. Rockban azért ilyen nincs, ott 90%-ban a dallamokra lehet összpontosítani, és nagyon szép dolgokat lehet kihozni, mivel nem muszáj 32 ütemekre korlátozni a dallamokat.

De ez csak a készítés.

Nálam nem szokott rock vagy diszkó lenni, vagy egy borús, esős, viharos hangulatot fedezek fel egy zenében (és ezt jobban is szeretem), vagy egy "együtt vagyunk, érezzük jól magunkat" fílinget.

// De ugye értitek, mit akarok mondani? :D

Link to comment
Share on other sites

Ha egy ember játszik élőben, akkor csak magára kell figyelnie, de ha már vannak 4-en 5-en, akkor azon kívül, hogy magukra kell figyelni még ott van 4 ember, akikkel összhangban kell lenni, hogy aztán úgy szóljon a zene, mint a stúdióban... Itt nem a TH-ra gondolok..., hanem igazi bandákra.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Hozzászólás a témához...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Jelenleg olvassa   0 members

    • No registered users viewing this page.



×
×
  • Create New...