Jump to content
PirateClub.hu

5 legtehetségesebb színész és miért


citromy
 Share


Recommended Posts

Szerintem ez szimplán elhivatottság kérdése. Ezért leszólni valakit...

Nem értettél meg.

Egy példával szemléltetve: az egyik színész úgy "játssza el" a részeget, hogy legurít néhány pohár piát forgatás előtt, a másik úgy, hogy teljesen józanul valóban eljátssza, mintha részeg lenne. Az előbbi a method actor, az utóbbi az igazi színész.

De Niro ugyanígy csinálta a taxi driver forgatásán. Amikor azt kellett játszania, hogy a karaktere fáradt, úgy oldotta meg hogy lehúzott egy műszakot, átvirrasztotta az éjszakát és másnap így ment a forgatásra... A végeredmény természetesen így jó lett, a gond csak az, hogy ez nem színészet!

Szóval ezért nem értem, hogy egyesek miért említik De Niro-t meg a többi method actort minden idők legtehetségesebb színészeinek.

Link to comment
Share on other sites

Azért mert De Niro ott van minden idők legtehetségesebb színészei közt :)

Link to comment
Share on other sites

Nem értettél meg.

Egy példával szemléltetve: az egyik színész úgy "játssza el" a részeget, hogy legurít néhány pohár piát forgatás előtt, a másik úgy, hogy teljesen józanul valóban eljátssza, mintha részeg lenne. Az előbbi a method actor, az utóbbi az igazi színész.

De Niro ugyanígy csinálta a taxi driver forgatásán. Amikor azt kellett játszania, hogy a karaktere fáradt, úgy oldotta meg hogy lehúzott egy műszakot, átvirrasztotta az éjszakát és másnap így ment a forgatásra... A végeredmény természetesen így jó lett, a gond csak az, hogy ez nem színészet!

Szóval ezért nem értem, hogy egyesek miért említik De Niro-t meg a többi method actort minden idők legtehetségesebb színészeinek.

 

 

 

A Method acting a színésznek a szerep megismerésére szolgáló folyamat véleményem szerint. Hogy Day-Lewis a vadonban élt hosszú ideig, hogy eljátssza Nathanielt az Utolsó mohikánban az nem a színészi kvalitásait kérdőjelezi meg, sokkal inkább a szorgalmát mutatja, és azt, hogy mennyire komolyan veszi a munkáját. A fent említett színészek pedig kiválóak, bárki bármit is mond. Egyébként meg példának okáért a fáradtságot el lehet éppen játszani, de a fizikai jeleit imitálni lehetetlen, gondolom ebben egyet értünk. De Niro simán el tudna játszani egy fáradt taxisofőrt, csupán azért húzott le egy valódi műszakot, hogy a fáradtság valóban meglátsszon rajta. Az pedig nem lehet negatívum sohasem, hogy ha a színész a szerep kedvéért maga is a szereplő munkáját, életstílusát magáévá teszi egy időre. Az -mint már írtam- a színész komolyságát mutatja. És ez pozitívum, mindenfajta melóban annak számít az ilyen hozzáállás.

Link to comment
Share on other sites

Summoner, már leírtam -és most JohnTerry is- hogy ez a technika NEM váltja ki a színészi tehetséget. Hogyha egy színész veszi a fáradtságot és megtapasztalja, hogy milyen a karakterének az életvitele, akkor később ebből meríthet, ezáltal hitelesebbé téve alakítását.

Link to comment
Share on other sites

öhhm, azért Heath Ledger-t ne hasonlítsuk már egy Jack Nickolson-hoz vagy egy Marlon Brando-hoz :)

amúgy nálam a top 5: Anthony Hopkins, Daniel Auteuil, Jim Carrey, Jean Reno, Gérard Depardieu, de nem feltétlenül ebben a sorrendben.

konkrét filmeket azért nem említek tőlük, mert majdnem mindegyikben kiváló alakítást láthatunk tőlük.

 

Hát igen, Depardieu zseniális volt régen, pl. a Cyrano című filmben filmtörténeti jelentőségűt alakított. Szomorú látni, hogy hová jutott manapság: Diamant 13, RRRrrr!, Asterix filmek, stb.

Sajnos Jean Reno is nagyon lepukkant lett, már-már egy két lábon járó önparódia: Páros mellékhatás, Armored, stb.

Nem értem, hogy miért pazarolják az idejüket ilyen vackokra (és egykor nívós nevüket tönkreteszik), mikor sokkal tehetségesebbek ennél. :(

Link to comment
Share on other sites

Szerintem az olyan színészek vannak kevesebben, akik előbb utóbb nem jutnak el arra szintre, hogy már csak magukat égetik. Marlon Brando is miket művelt a pályafutása végén... te jó isten! Inkább fordított volna hátat az egész filmiparnak a "Apokalipszis most" után.

Link to comment
Share on other sites

Ajánlom figyelmedbe ezt a két filmet: Száraz fehér évszak, ebben is elég jó formáját hozza, és a Don Juan deMarco-t, ebben láthatóan csak "fél gőzzel" játszik, de még így is hozza azt a szintet, amit Johnny Depp "teljes gőzzel". Szerintem neki nincs oka szégyenkezni, 1-2 botlása volt csak idősebb korára is (pl Dr M. szigete).

De mondok néhány nevet, akik régen tényleg jók voltak, viszont ma már csak szarabbnál szarabb filmekben játszanak:

Eddie Murphy

Kevin Costner

Richard Gere

Dennis Quaid

Tom Cruise

Nicholas Cage

Al Pacino

A summoner által említett 2 francia színészóriás - + Belmondo és Delon is, rossz nézni hogy manapság milyen pocsék filmekben vállalnak szerepet.

Na, ők tényleg jobban tennék ha nyugdíjba vonulnának...

Link to comment
Share on other sites

Száraz évszak - még nem láttam, de majd pótolom.

Don Juan - a "Johnny Depp szint" egy Brando-tól elég lightos teljesítmény, vagy 15 filmet tudnék sorolni amiben sokkal jobb volt.

Link to comment
Share on other sites

Ebben igazad van, mondtam is, hogy láthatóan fél gőzzel játszott... de azért durva azt állítani, hogy jobban tette volna ha nyugdíjba vonul, mert noha régebbi alakításai fényében mondhatni csalódást okozott, azért nagyon távol állt attól, hogy égesse magát...

Link to comment
Share on other sites

Don Juan - a "Johnny Depp szint" egy Brando-tól elég lightos teljesítmény, vagy 15 filmet tudnék sorolni amiben sokkal jobb volt.

ez mondjuk nem vitás, de ez:

 

és a Don Juan deMarco-t, ebben láthatóan csak "fél gőzzel" játszik, de még így is hozza azt a szintet, amit Johnny Depp "teljes gőzzel".

 

Istenem, ezaz, essünk át a végletekbe, és csináljunk bolhából elefántot. Ennyire azért nem létezik, hogy egy ember ne értsen az arányokhoz.

Link to comment
Share on other sites

Hát, ha szerinted Depp megközelíti Brando-t, akkor bizonyára nem láttad a Rakparton, Vágy villamosa, Utolsó tangó párizsban című filmeket. Azokhoz képest Brando pedig igenis csak fél gőzzel játszott, ennél SOKKAL többet tudott, csak idősebb korára kissé ellustult, már nem érdekelte annyira ez az egész. Depp pedig mindent beleadott, elvégre az egyik legjobb alakítása volt (az Én, Pán Péter és Ed Wood mellett).

Link to comment
Share on other sites

Látom George Clooney miatt egy kisebb civakodás alakult ki. Ehhez szeretném megjegyezni, hogy Clooney noha nem egy színészzseni, kedvelhető ember és egyes karakterek nagyon jól állnak neki (a macsó gentleman ugyebár :)). Így szerintem indokolatlan őt lehúzni és túlértékeltnek nevezni, meg van a maga helye és jó, hogy van.

Olvastam, hogy egyesek eléggé felszínesnek tartják az alakításait, ebben egyetértek, de ne felejtsük el, hogy még maga Clooney is elismerte, hogy vannak bizonyos korlátai. Egy interjúban nyilatkozta, hogy a színészeknek 2 kategóriája van: vannak az olyanok, mint Laurence Olivier, akik bárkit el tudnak játszani - illetve vannak a Spencer Tracy-k, akik mindig saját maguk maradnak. Clooney is tudja, hogy az utóbbiba kategóriába tartozik.

 

(szomorúan) Látom, hogy a szavazásban elsősorban az amerikai színészekre koncentráltatok, pedig rajtuk kívül is van élet (sőt...). Legtehetségesebbnek Marcello Mastroianni-t tartom.

 

Minap a youtube-t böngészve belefutottam egy érdekes videóba, ami az oscar-díj nyertes színészeket foglalja össze néhány másodperces vágásokkal a díjnyertes szerepléseikből. Szerintem nagyon jó, íme:

 

Link to comment
Share on other sites

Mondjuk Robert Downley Jr. és Philip Seymour Hoffman helyett be kerülhetett volna John Travolta és Nicolas Cage

Philip Seymour Hoffman generációjának egyik legjobb karakterszínésze. Hihetetlen, hogy mennyire alulsztárolt a tehetségéhez képest.

Javaslom figyelmedbe a következő filmeket: Capote, Kétely, Mielőtt az ördög rádtalál és Charlie Wilson háborúja.

Szerintem Sean Penn aki hiányzik a listáról.

 

Olvastam, hogy egyesek eléggé felszínesnek tartják az alakításait, ebben egyetértek, de ne felejtsük el, hogy még maga Clooney is elismerte, hogy vannak bizonyos korlátai. Egy interjúban nyilatkozta, hogy a színészeknek 2 kategóriája van: vannak az olyanok, mint Laurence Olivier, akik bárkit el tudnak játszani - illetve vannak a Spencer Tracy-k, akik mindig saját maguk maradnak. Clooney is tudja, hogy az utóbbiba kategóriába tartozik.

Ezzel mintha azt akarnád mondani, hogy a Tracy féle színészek (akik kevésbé sokoldalúak) már alapból tehetségtelenebbek. Ez nem igaz, ők ugyanúgy lehetnek hatalmas színművészek - és a sokoldalú színészek közül is sok az olyan, akik hiába tudják eljátszani a legkülönbözőbb karaktereket, egyikben sem tudnak filmtörténeti jelentőségűt alakítani.

Semmi baj azzal, hogyha valaki csak egy bizonyos karaktertípust tud játszani, amennyiben abban valóban vérprofi.

Laurence Olivier valóban egy zseni, de például Bogart számomra ugyanolyan kaliberű színész - annak ellenére, hogy a cinikus, szűkszavú karaktertípuson kívül nem igazán játszott mást.

Link to comment
Share on other sites

Kissé félreérthetően fejeztem ki magam, nekiesek újra:

 

Tehát olvasva a hozzászólásokat nekem ez úgy esett le, hogy Clooney-t az egyoldalú színészi játéka miatt tartjátok túlértékeltnek. Én pedig azt szerettem volna kifejezni, hogy egy színészt az alakításainak a minősége alapján kéne értékelni, nem pedig sokoldalúsága alapján. Tracy nagyszerű színész, Clooney sem véletlenül őt említette e kategória megtestesítőjeként.

És persze Bogart is a legjobbak közt van, őt sem lehet túlértékeltnek tekinteni. De visszatérve Clooney-ra, akkor már azért legyen túlértékelt, mert szerepformálásai nem érik el azt a bizonyos színvonalt...

Egyébként ha megnézzük, mindegyik színésznek megvan a maga védjegye, azok a karakterek amikben a legjobb. Marlon Brando a fiatal, lázadó karaktereivel írta be magát a filmtörténetbe (ahogyan James Dean is), Jack Nicholson elsősorban a kissé őrült szerepei miatt ismert, míg Clint Eastwood a szikár, szűkszavú karaktereiről híres.

Tehát lényegében ugyanazt mondjuk. :)

Link to comment
Share on other sites

Hát, ha szerinted Depp megközelíti Brando-t, akkor bizonyára nem láttad a Rakparton, Vágy villamosa, Utolsó tangó párizsban című filmeket. Azokhoz képest Brando pedig igenis csak fél gőzzel játszott, ennél SOKKAL többet tudott, csak idősebb korára kissé ellustult, már nem érdekelte annyira ez az egész. Depp pedig mindent beleadott, elvégre az egyik legjobb alakítása volt (az Én, Pán Péter és Ed Wood mellett).

 

nem azt mondtam, hogy Brando teljes gőzzel formálta meg karaktereit, csak az arány sántított\sántít egy csöppet.

 

Link to comment
Share on other sites

Lzprince, az a te bajod, hogy túlságosan szőrszálhasogató vagy.

Mert ezek szerint egyet értesz mondandómmal, csak az arány miatt kötekedsz. Ez pedig szőrszálhasogatás. Mert természetesen nem lehet pontosan megadni, hogy most hány százalékos erővel játszott Brando, csak egy viszonyítást lehet adni. Én mindössze így tettem...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Szerintem is nagyon jó volt Heath Joker-e, és szerintem is emlékezni fognak rá 60-70 év múlva is. Ebben persze az is benne van, hogy meghalt, ez tagadhatatlan. De ilyen alapon James Dean-t is említhetnénk, ő is fiatalon halt meg, és még most is emlékszünk rá. :)

JohnTerry az a bajom veled, hogy már megint egy közepes színészt emlegetsz egy lapon egy született tehetséggel. És azzal ugye tisztában vagy, hogy egy Joker féle karaktert emlékezetesen eljátszani egyáltalán nem nehéz?

Link to comment
Share on other sites

"Már megint?" :) Mikor még ezen kívül? "Közepes színész"? "Egy lapon"? Nem emlegettem Ledgert egy lapon Dean-el, csupán párhuzamba állítottam a halálukat, és ezzel azt akartam kifejezni, hogy a fiatalon elhalálozás nem egyenlő azzal, hogy az illetőt elfelejtik. Joker karaktere emlékezetes, ez vitathatatlan. Azt, hogy nem nehéz eljátszani egy mindenféle cél nélküli, pusztán a gonoszságnak és bűnnek élő, névtelen őrültet, nem igazán értek egyet.

Link to comment
Share on other sites

JohnTerry az a bajom veled, hogy már megint egy közepes színészt emlegetsz egy lapon egy született tehetséggel. És azzal ugye tisztában vagy, hogy egy Joker féle karaktert emlékezetesen eljátszani egyáltalán nem nehéz?

 

Persze, hogy nem nehéz eljátszani, viszont, ahogy Ledger játszotta el, úgy nem sokan tudnának alakítani. Hozhatott volna egy sima, szokásos, sablonos gonoszt is, de ő inkább mindent beleadott.

Link to comment
Share on other sites

Azt, hogy nem nehéz eljátszani egy mindenféle cél nélküli, pusztán a gonoszságnak és bűnnek élő, névtelen őrültet, nem igazán értek egyet.

Emlékezetesen eljátszani nem nehéz, mert a karakter már maga emlékezetes: sminkben rohangáló, késsel hadonászó őrült, egy ilyen karakter már alapból kitűnik a többi közül és emlékezetes az emberekben. Viszont egy komplex drámai karaktert ahol jellemfejlődés és katarzisok következnek be sokkal nehezebb hitelesen eljátszani. Ledger jó volt a szerepben azt elismerem, de nem tetszett hogy James Deanhez hasonlítottad.

 

 

Igazad van, a "megint" nem volt jogos. Shyllard-al kevertelek, ő hasonlította Ledger tehetségét Jack Nicholsonéhoz.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Hozzászólás a témához...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Jelenleg olvassa   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...