Jump to content
PirateClub.hu

Bolygók


Szipi
 Share

Recommended Posts

nagyon köszi a videót, érdekes volt nagyon így is látni ezeket............ :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 83
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

XXXXXXXD Nem semmi.Gondoltam h vannak a bolygónktól sokkal nagyobbak...de hogy ennyivel :o nem semmi XD. amúgy én azt kérdezném hogy a kék Rigel, a fehér sirius, a vörös Beteigeuze, és az uccsó chephei miből vannak? Mert h a kék esetleg vízből,de nem hinném..meg a fehér?ha jég akkor kell lennie levegőnek is... :)

Link to comment
Share on other sites

Jah igen.Nekem van 1 elméletem.Az h nincs gravitáció!Azért maradunk a földön,mert a földre présel minket a föld mozgása,a centrifugális erő, és hosszanti mozgó erő. Így a fekete lyukak nagyon gyorsan(a fénysebességgel/sokszorosával) mozgó fény(!) gömbök(amik attól jönnek létre h ha felrobban 1 bolygó akkor ügye ha nem 1ik oldalról robban fel,hanem több oldalról széthasad,akor szétmálik.De ha 1 oldalról robban szét,akkor el kezd pörögni(mintha 1 labdát kijukasztanál hosszanti és tengelye körül forogva))és így nagyon,iszonyatos erővel elkezd pörögni.és mivel nincs az űrnek viszafogó ereje(nem jut eszembe mi a neve XD) ezért fekete lyuk lesz,és van benne élet! Mivel einstein azt mondta h lelassul az idő ha gyorsan forog valami/ ha valami nagy gravitáció közelében van,tehát sztem a gravitáció a gyors mozgás(és azért lassul le az idő a fekete lyukaknál+történnek egyéb dolgok amik fénysebeségnél szoktak...).És nekik úgy tűnünk mi,mintha mi lassulnánk,viszonnt nekünk pedig ők lassulnak.

- el tudnátok képzelni, hogyha megállna az űrben minden, és sztetek ott sétálnánk még mindig a bolygó felszínén?sztem nem,sztem lebegnénk :)

 

Na mit szóltok hozzá? :) ellenvéleményeket kérek :)

Link to comment
Share on other sites

Na kapsz ellenérveket 1 pill csak előkaparom a füzetemet... nos itt van kicsit hieroglifa a jegyzetem de már fejtem visszafele.

 

A világegyetem minden objektuma kölcsönhatásban van egymással egy erővel, amely a két objektum tömegközéppontját összekötő egyenesen helyezkedik el. Ez az erő arányos a két objektum tömegének szorzatával és fordítottan arányos a két objektum tömegközéppontjának távolságának négyzetével.

 

Tudod mi ez? Newton univerzális gravitáció törvénye amit Albert bácsika fejlesztett tovább.

 

Tehát igen is van gravitáció amiről te beszélsz az pl... a Föld forgása következtébe bekövetkező gravitácó módosító tényező. Értem ezalatt a forgó mozgást ami elég gyakori jelenség. Ezzel magyarázható hogy a testek súlya az egyenlítőnél kisebb logikusan azért mert kevésbé nyomják az alátámasztást.

 

Másik dolog: a fekete lyuk akkor keletkezik ha egy elképzelhetetlenül nagy (véges tömeg) egy kiritkus pont elérése után un. gravitációs összeomláson megy át és kisebb térfogatba tömörül össze. (ilyen nagy tömegü égitestek a csillagok pl. amik végállapotukban egy kritikus tömegpont felett szupernova robbanás után esetleg feketelyukká válhatnak... a mi napunk kisebb ennél) Végül a gravitációs erő minden más erőt legyőz és egyetlen pontba húzza össze az anyagokat. (Ez a pont akár mikroszkkópikus is lehet de lehet akkor is mint a Hold vagy sokkal nagyobb.) Ezért azok nem tudnak megszökni a feket lyukból mert ahhoz elkéne érniük a szökési sebességet (A Föld is el tudná hagyni a nap gravitációs terét de ahhoz 60x gyorsabban kellene mozognia). Mivel tudjuk hogy fényél gyorsabban semmi sem haladhat ezért a feketelyuk gravitációs teréböl sem távozhat !CSAKNEM! semmi ami oda bekerült. Minden feketelyuknak van egy eseményhorizontja ami egy határvonal. Ha az anyag vagy akár sugárzás e mögé kerül az belezuhan a szingularitásba. Még talán érdekességnek elmondom hogy egy átlagos feketelyuk 2000 szer nagyobb tömeggel rendelkezik minimum mint a mi napunk. Ezért is fontos hogy szupernova robbanás után keletkező neutroncsillag tömege se tul nagy se tul kicsi legyen hogy még éppen összeroppanhasson. Ha túl nagy akkor túl sok anyagot veszít még a neutron csillag állapot elött. Amugy minden galaxis középpontjában un. szupermasszív feketelyukak vannak ezek tömege több milliószorosa a napunkénak. (igazat megvalva ez a tömeg akár 10 milliárd X is lehetne szóval a mi kis drágaszágunk csak egy icipici pirinyó szupermasszív feketlyuk). Na most ilyen jelenségeknél még dumálhatnék akréciós korongról meg anyagfölösleg kilöködésről jet formájában ami eléri az anyagalaxis átmérőjét is, vagy ha nagyon untatni akarnálak akkor a galaxisok összeütközésekor bekövetkező változásokról kezdenék regélni. De szerintem tömören ennyi az amit érdemes tudnod és még az érdekesség határán belül van. :)

 

Az Einsteini tér-idő paradoxon valójában egy speciális relativitás elmélet, amely feltételezte hogy egy a fénysebességével haladó űrhajón az idő lasabban múlik mint mint az álló megfigyelő óráján. Azt hiszem ezt a 70' es években atomórával be is bizonyították.

 

Azt hogy űrnek nincs visszafogó ereje igencsak rosszul tudod hiszen ott vannak pontosan erre a célra Einstein gravitációs hullámai. PL. ezek felelősek azért hogy világegyetem leggyorsabban forgó csillagai a pulzárok nem esnek szét és nem gyorsulnak örökké.

Link to comment
Share on other sites

"mivel nincs az űrnek viszafogó ereje" ezt se én írtam

 

ezeket te is tudtad... netán csillagásznak tanulsz te is?

 

a fekete lyuk azért fekete mert nincs színe... logikusan a szín akkor keletkezik amikor a fény ráeseik egy tárgyra és arról csak az a hullámhossz verödik vissza amit nem képes elnyelni. Azonban a feketelyuk a fény hullámhoszsának minden tartományát elnyeli ezért.................. fekete. Tudod pont mint a tökélestes fekete test elméletben. Miszerint ha lenne egy tökéletes fekete test ami tökéletesen elnyelne minden fényt... blablabla. De persze ilyen nincs a Földön. A többit meg pontosan leírtam hogy mi és miért történik.

Link to comment
Share on other sites

biohazard! le a kalappal előtted! :)

 

érdekes dolgokat írsz. engem is nagyon érdekel a csillagászat csak én nem ástam bele magam ennyire sose...

 

engem ez érdekelne a fekete lyukakkal kapcsolatban:

"anyagfölösleg kilöködés jet formájában"

nah ez hogy van? :blink: azért nem vagyok képes megérteni, mert ugye a fekete lyuk MINDENT magába szív: anyag, fény, idő... szóval ami jet formájában kilökődik az mi?

mintha egy cikkből az rémlene hogy röntgen sugárzás de az hogy? azt mért nem szívja magába a fekete lyuk? a röntgen sugárzás is elektromágneses sugárzás mint a fény csak más tartományban, nem?

 

(bocs ha hülyeségeket beszélek, de nem nagyon vágom ezt a témát) :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Én meg esetleg azt kérdezném kérdezni, hogy: A gravitációs erő a Földön nem tartozik a nagy erők közé...Mégis ez ez erő nagy hatással van az Univerzumra (állítólag még a teret is meggörbíti)....Hogy is van ez???

Link to comment
Share on other sites

biohazard! le a kalappal előtted! :)

 

érdekes dolgokat írsz. engem is nagyon érdekel a csillagászat csak én nem ástam bele magam ennyire sose...

 

engem ez érdekelne a fekete lyukakkal kapcsolatban:

 

nah ez hogy van? :blink: azért nem vagyok képes megérteni, mert ugye a fekete lyuk MINDENT magába szív: anyag, fény, idő... szóval ami jet formájában kilökődik az mi?

mintha egy cikkből az rémlene hogy röntgen sugárzás de az hogy? azt mért nem szívja magába a fekete lyuk? a röntgen sugárzás is elektromágneses sugárzás mint a fény csak más tartományban, nem?

(bocs ha hülyeségeket beszélek, de nem nagyon vágom ezt a témát) :rolleyes:

 

 

A fekete lyuk forgástengelyére merőleges irányába távozó, csaknem fénysebességű csóvákban (jet) még az eseményhorizont elérése előtt leszakadt anyagtömegek távoznak. A röntgen sugárzás pedig attól van hogy a feketelyuk felé csaknem fénysebességgel áramló anyag egyészt szétszakad, felhevül és ahol hő van ott energia is és a spirális pálya tulajdon képpen az ami még sugározza a világegyetem felé a széthasadó anyagokból visszamaradt energiát. Különben ezeket észlelve tudjuk meghatározni az amugy "láthatalan" feketelyukak helyét.

 

 

Fekete lyuk elméletileg minden anyagtömegből keletkezhet, ha a Schwarzschild-rádiuszánál kisebbre nyomódik össze. Ez a rádiusz egy mélyebb csilalgászati ismeretek igánylő képlet szóval nem érdekes ami viszont süti az az hogy ezen számítások alapján a mi Napunknak 3km a Földnek pedig 1 cm a Schwarzschild-rádiusza ami azt jelenti hogyha a Föld 1 cm tömegbe sürüsödne akkor feketelyukká alakulna. Persze ez nem ilyen egyszerü mivel ma csak 2 olyan módszert ismerünk amelyek révén az anyag ilyen tömegbe tömörülhetne.

Link to comment
Share on other sites

Én meg esetleg azt kérdezném kérdezni, hogy: A gravitációs erő a Földön nem tartozik a nagy erők közé...Mégis ez ez erő nagy hatással van az Univerzumra (állítólag még a teret is meggörbíti)....Hogy is van ez???

Erről inkább egy geofizikus tag véleményét kérjük ki mert én erröl csak annyit tudok hogy a mindentest gravitációs ereje helyettesíthető egy a test középponjában lévö megeggyező tömegü pont gravitációs erejével... vagy várjál ezt megnézem

 

Gömb alakú testet gravitációs hatása helyettesíthetö egyetlen, a gömb közepébe helyezett ugyanakkora tömegű ponttal. Emiatt a Föld hatása is megegyezik egy a közepébe helyezett ugyanakkora tömegű pontszerű test hatásával. Ebből következik hogy minnél nagyobb ez a tömeg annál nagyobb a gravitációs ereje. Azt nem tudom hogy a Föld gravitációs tere milyen hatást gyakorol az univerzumra de az van egy Holdunk :) Szerintem az elég jó. Az biztos hogy bármekkora is ez a hatás a napé biztosan sokmilliószorosa annak.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Tényleg érdekes a kép. Mondjuk már láttam egyszer. Kíváncsi lennék, hogy vajon az ember elköltözik-e egyszer a Földről? :huh:

Link to comment
Share on other sites

Szevasztok!

Minden test, amelynek van tömege (elég hülyén kezdődik, jóhogy van tömege egy testnek XD) vonzóerőt fejt ki a többire, ez a gravitációs erő, ami sztem az atomok, mulekulák közötti (talán mágneses) erő végülis. Tehát ugyanúgy vonzod Te is mondjuk a labdát, de mivel neked nagyon kicsi a tömeged, ezért nem veszel észre semmit (itt kell megemlítenem, hogy ne tévesszük össze a gravitációs erőt a statikus, elektromos mezővel!!!). Tehát a Föld azért "vonz" téged, mert nagyon nagy a tömege, a Nap a Földet is ezért és a többi is sablonos... Ja, a centrifugális erő pedig nem befele, hanem kifele taszítana minket, vki mondott vmi ilyesmit, oszt itt egy ellenérv... Tehát a fekete-lyuk-nak azért olyan nagy a gravitácis mezője, mert egyszer ugye csillag volt, de mivel egyre nagyobb lett a tömege, és a sűrűsége is megváltozott, ezért nem bírta a strapát és összeroskadt, viszont a tömege megmaradt. Hát elkezdi magához vonzani a dolgokat (azt nem tom miket) és szépen gyűlik a tömege, ezzel eggyütt a gravitációs ereje is nő. Ha elér egy kritikus állapotot, képes olyan nagy garvitációs mezőt képezni, ami még a fényt is magába "szívja" (bár állítólag csak az mehet fénysebességgal, aminek nincs tömege, tehát akkor ugye a fénynek nincs tömege... de akkor hogy-hogy hat rá a a fekete-lyuk gravitációs ereje? na mind1). Ja azt tudtátok, hogy a Nap is képes 'elhajlítani' a fényt, Napfogyatkozáskor ez bebizonyítható. Ja és ha vmi mozog akkor annak aki a mozgó tárgyban van, annak lassabban telik az idő...

Huhh, többet nem írok, pedig bírnék még bőven...

Egy kicsit olvastam Einstein életútját meg Stephen Hawking (nem bizti, hogy így kell leírni) könyvét + néhány érdekes könyvet. De mivel eddig senkit sem érdekelt, ezért hagytam az egészet a ...-ba.

Felkéne egy kicsit frissülnöm e téren. Hopp kicsit sokat írtam. Na jó filózást! :)

Link to comment
Share on other sites

Hát én a múltkor belefutottam 1 nevenincs TV csatornán (aszem Z TV) egy idősebb pali (aszem Kisfaludi György) előadásába, ami a világegyetem keletkezéséről szólt...Hamar elvesztettem a fonalat....(vmi tűz-víz-levegő elemből keletkező fénymag izé...na jó, haggyuk...) Bár Ő is, (mint az Egely György) kutató, de mivel eltért a hivatalos tudományos állásponttól, ezért szintén "kiátkozták" a T. akadémikusok....(Abban azért igaza lehet, hogy a mai ismereteink alapján esélyünk sincs nagyobb (csillagközi) űrutazásokra....)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
ezek nagyon jó képek :D csak kár h a Puto már nem bolygó, hanem "kisbolygó" :(

 

bocsi nem kisbolygó hanem törpebolygó XD

 

Én is nagyon sajnálom a Plútót, de van egy sztorim ezzel kapcsolatban:

 

Nem tom hanyadik csillagász-világkonferencián fokozták le, és az a poén, hogy eza a világkonferencia akkor volt Prágában, amikor ott nyaraltunk, és mikor velük utaztunk a metrón...

Link to comment
Share on other sites

"minek képzeli magát az ember, hogy csak úgy lefokoz vmit ami nála sokkal nagyobb?"

 

Látod, ez nagyon igaz! Lehet, hogy az embernél vannak sokkal inteligensebb lények is, mégis, az ember úgy gondolja, hogy fölébe helyezheti magát mindennek!

 

 

 

 

 

 

/azok a fránya csillagászok Prágában :angry: /

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
köszi szipi hogy felhivtad erre a figyelmemet!

milyen érdekes, elgondolkoztatok már azon, hogy miért pont a Földön élnek az emberek?:)

 

Szerintem ha egy másik bolygón élnénk, akkor is ugyan az a kérdés: Miért pont itt élünk?

Egyébként igen fantasztikus téma.

Tipp: Stellerium.org (vírtuális planetárium számítógépekre)

Link to comment
Share on other sites

Nos ez nem bolygokrol szol, de érdekes nagyon...

 

Gigantikus gyémántcsillag

 

A Harvard-Smithsonian asztrofizikai központ kutatói egy olyan kiégett csillagra bukkantak, amelyet gyémánttá alakult szén alkot, és sokkal nehezebb a Földnél. Az újonnan felfedezett űrbeli gyémánt a Földtől 50 fényévre, a Kentaur csillagképben található. A kristályossá alakult szénből álló égitest átmérője mintegy 4000 kilométer, a tömege pedig 2,2x1027 tonna, azaz megközelítőleg 1034 karátos lehet. A mi Napunk is fehér törpévé válik, amikor 5 milliárd év múlva várhatóan kialszik. Ezt követően újabb kétmilliárd év telik el, és a Naprendszer közeppontjában szintén egy hatalmas gyémánt áll elő.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Hozzászólás a témához...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Jelenleg olvassa   0 members

    • No registered users viewing this page.



×
×
  • Create New...