Jump to content
PirateClub.hu

Átlépték a fénysebességet?


Thomas RC
 Share

Recommended Posts

elvileg egy fotonrészecskének akkora lehet megközelítőleg a súlya, mint egy elektronnak.

Az elektron mégis örökké fog keringeni az atommagok körül, tehát a fény se áll meg egy helyben.

 

Az száz százalék hogy a fénynek van súlya és energiája, ugyanúgy mint az elektronnak.

Csak éppen olyan minimális hogy néha már meg sem említik.

 

Személyszerint úgy gondolom hogy minden nem képzeletbeli dolognak van súlya, különben ha nem lenne, akkor nem tudnának mozogni.

 

Most cáfolj meg engem :P

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 109
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

régi ez a topic de annyira belejöttem az olvasásába....

 

 

Én józan paraszt eszemmel

úgy gondolom hogy a fényt nem lehetne megelőzni mert:

ha tegyük fel egy lovaskocsi 0.001km/s-os sebességgel halad, akkor a róla visszaverődő fénynek 300 000.001 km/s

sebességgel kellene haladnia.

És ha végre elérnénk a fénysebességet akkor a mirólunk visszaverődő fénynek elvileg 600 000m/s sebességgel kellene haladnia.

Nem szabad elfelejteni hogy a fény FOTON ami egy számomra még meg nem magyarázott önálló dolog.

Tehát fel lehet gyorsítani.

A hang viszont az anyagok rezgésének a továbbterjedése,magyarul hullám.

Hullámoknál nem adódik össze a hullám terjedési sebessége a hullám forrásának sebességével. Ha ez így lenne akkor sosem tudná egy repülőgép lehagyni a saját hangját.

Link to comment
Share on other sites

Rosszul fogalmaztam,

én speciel az Fényről (Anyag) Sebességéről beszéltem.

 

De a fény(anyag) relatív sebessége összeadóthat.

Például:nekifutásből nagyobbat ugrunk mint helyből.

 

amit a hangról mondtam azt úgy értettem,hogy a hang nem anyag ezért is nem lehet befolyásolni a terjedési sebességét.

 

Javítsatok ki ha tévedek

 

Link to comment
Share on other sites

A fény érdekes jelenség, ugyanis hullámként viselkedik(pl interferencia), magyarul hullám, és ez nem ilyen egyszerrű hogy nekifutásból nagyobbat ugrunk... Szóval ha mész az autóval, akkor nem fog a fény c+v (a v az autód sebessége) -vel menni. Csak simán c-vel.

Link to comment
Share on other sites

tehát akkor a fény fotonrészecskékből áll,

elvileg kell hogy legyen súlya,

hullámként viselkedik,

ezáltal átléphető...

 

hullám-részecske kettősség elmélete szerint a fénynek hullám és részecske tulajdonságai is vannak. A részecskéket a kvantummechanika a fény kvantumainak, fotonoknak nevezi. A fotonok olyan részecskék, amelyek nyugalmi tömege zérus, így csak fénysebességgel mozoghatnak.

 

A zérus az azt jelenti hogy egyáltalán nincs súlya?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Egy dolgot elfelejtünk, vagy nem tudjátok. Einstein volt az, aki kikötötte, hogy előbb a logikai menet a szükséges és azt kell leírni matematikával. Mondta is, hogy nem jó a matematikából kiindulni. A relativitás elmélete pedig pontosan az ő alkotása, melyet azóta alá tudtak támasztani kísérletekkel. (Mondtam ugye a részecskegyorsítókat; valamint amióta atomórákat tudnak készíteni az időtágulást is bebizonyították; a fényelhajlást pedig még akkor, amikor Einstein még élt(!)) Vagyis még egyszer hangsúlyozom, érthetőbben: Se te, se a kutyád, és semmi, aminek tömege van nem mehet fénysebességgel vagy annál gyorsabban! Ez nem matematikai okoskodás, ez bizonyított tény! Úgyhogy nem lesz itt semmiféle jármű, amivel elérheted!

 

Gondolkodtam a kísérleten. Rögtön egy gondba ütköztem. A fény (vagy maga az elektromágneses hullám ugye) egy bizonyos közegben állandó sebességgel terjed. Más levegőben és vákuumban, de nem számottevően, ezért most ne tegyünk közte különbséget. (számottevően akkor változik a sebessége, amikor egy minőségileg nagyon különböző anyag határára ér és abban terjed.[pl. valami nagyon lehűtött anyag, valami kristály…]) Vagyis legyen a sebessége 300 000 km/s. Egy nagyon érdekes dolog ebben az, hogy ez bármilyen inercia rendszerből nézve ennyi. Einstein előtt mondták ugye, hogy a relatív sebességet úgy kapjuk meg, hogy ha a test velem szemben halad, akkor a sebességemet hozzáadom az ő sebességéhez, ha velem egy irányban halad, akkor a sebességéből kivonom az én sebességemet. (ha 100 km/h-val megyek az úton és velem szemben egy 110 km/h-val haladó autó jön, akkor az ő relatív sebessége hozzám képest 100+110=210 km/h, ha ugyanez a kocsi éppen engem előz meg, vagyis egy irányba megyünk akkor az ő relatív sebessége hozzám képest 110-100=10 km/h) A fény sebessége viszont ha vele szembe megyek, ha ellenkező irányba, akkor is azt mérem, hogy 300 000 km/s. Ezt felismerve, Einsteinnek sikerült megalkotnia a speciális relativitás elméletét. Az elmélet és minden ma ismert ezzel kapcsolatos kijelentés, törvény stb. erre támaszkodik (ha informálatlanságomból kifolyólag van olyan, amelyik nem, akkor tudassátok velem, mert olyat keresek) Működik is minden. A gondom most következik: A fénynek, mint anyagnak tömege van, melyet így lehet kiszámítani: m=(h*f)/c2 --> ez egy foton tömege, ahol h a Planck állandó, f a frekvencia, c a fénysebesség vákuumban. A fotonnak tömege van, a fénynyomás jelensége is ezt bizonyítja. (a fotonok egy felületről visszaverődve nyomást fejtenek ki arra az impulzusuk miatt) Viszont aminek tömege van nem haladhat fénysebességgel (lásd: korábbi hozzászólásom). Sőt ha a foton nyugalomban lenne, akkor a tömege nulla lenne (zérus… amiről thundertibor és Tommy beszéltek), mivel f=0. Ez olyannyira felfoghatatlan volt (az is) számomra, hogy feltettem a kérdést a tanáromnak. A válasza érdekes volt: - Ez így van, tömeggel rendelkező részecske nem haladhat fénysebességgel, de a foton úgy látszik kivétel, mert ő haladhat a saját sebességével. Örülj neki, hogy te csak ezt nem érted, én sok mindent nem értek a modern fizikában. – Nem örülök, mert én sem értek sok mindent. Ennek is meg van az oka, szintén a tanárom mondta: Azért nem értjük a kvantumfizika eredményeit, jelenségeit, mert klasszikus agyunk van, a klasszikus fizikára van beállítva, hiszen amióta az eszünket tudjuk, azt tapasztaljuk meg. De a mikrovilágban nem érvényesek az itteni törvények. Ha kedve van „hullámzik”, ha nincs, akkor részecskeként viselkedik (ez nem csak a fotonra, hanem az anyagra: elektron, proton, neutron... is vonatkozik). – Teljesen igazat adtam neki, ugyanis amikor elkezdtem olvasni John Gribbin: Schrödinger macskája c. könyvét (kvantumfizika) és eljutottam az első kísérletig, becsuktam a könyvet, mert nem tudtam ép ésszel felfogni, holott előtte vagy tízszer leszögezte a szerző, hogy el kell vonatkoztatni a valóságtól, teljesen szokatlanul tudnak viselkedni a részecskék. Azt viszont kétlem, hogy gondol egyet a foton és rágyorsít egy kicsit. De előtte: Mi is a foton? A fény részecskéje mondhatnánk. Fénykvantum, kis energiacsomag. Vagyis nem valami anyagi dolog, hanem energia, ami hullámzik is meg nem is. Elég összetett valami, ami fotínókból áll. Hát nem tudom, nem teljesen kielégítő meghatározások, de egyelőre ezzel kell beérnünk. Azt is kétlem, hogy kitalált dolog lenne a cikk, minden bizonnyal ezt mérték. Okát abban látom, hogy valamilyen módon néhány foton kiléphetett a hipertérbe, valami kvantumalagutakon és lényegében egy kis utat „átugrott”. Már bármit kinézek belőlük. Talán meg is lehetne mondani, hogy ez történt-e, vagy sem: A fotonok becsapódási sebessége a nyitja a dolognak. Ha átlépte a saját sebességét, akkor többet kell mérni, mint a fénysebesség (ezt kétlem), ha nem lépte át, csak egy útszakaszt lényegében átugrott, akkor pedig fénysebességet kéne mérni. Mindkét esetben előbb ér oda a foton, mint a többi, de mégis más sebességgel.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Én sajnos nem olvastam végig ezért mindenkitől elnézést kérek! (holnap sor kerül rá! :D) Szóval amit mondani akartam mindenki mondja h matematika így, lehetetlen szám jön ki úgy stb.! Gondoljatok bele! Az ember 1903 előtt gondolni se mert arra h egyszer meghódítja az eget! Aztán 1947. október 4-én átlépte a hangsebességet! Régen azt mondták a hangsebességet sem lehet átlépni! Szóval csak azt akartam mondani h ne csak a számok alapján gondolkodjunk!(ezt pont én mondom aki mindig számokkal magyarázkodik...) Az ember már az űrben van! ki tudja 2-3 év múlva mi lesz? ha hülyeséget mondtam bocs!

További szép estét! :)

 

u.i.: Ki mérte le pontosan h 300000km/sec a fénysebesség? Honnan tudjuk h 100% biztosan ennyi? :huh:

Link to comment
Share on other sites

a fenynel lehetetlen gyorsabban utazni...kiveve a subatomi reszecskeket...

es igaza volt a post irojanak..ha elmeletben gyorsabban utazol a fenynel hamarabb megerkeznel minthogy elindultal volna ugyanis a multban kotnel ki.....

jah amugy meg a legfobb problema az hogy fenysebessegnel a targyak sulya vegtelen lenne..ne kerdezzetek hogy miert de van 1 osszefugges (amit nem tudnek felirni) de igy van

Link to comment
Share on other sites

Szóval ez olyan mint a Chuck Norris vicc? "Chuck Norris olyan gyorsan futotta körbe a világot h amikor visszaért és kitette a kezét saját magát csapta tarkón?" Sajnálom de csak ez jutott eszembe példának! :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Sziasztok!

Yamakasit kiegészíteném mert nekem akvantummechanikában azt tanították hogy a fotonnak csak impulzusa van és ebből lehet következtetni hogy tömege is lehet. Amit Einstein leírt az teljesen megfelel a valóságnak mert gyakorlatilag Ő csak annyit csinált hogy a Newtoni fizikát kiterjesztette a speciális relativitás elmélettel inerciarendszerekre (egyenletes mozgást végző) az általánossal pedig nem csak inerciarendszerekre tehát a gyorsuló mozgást végző testekre is, mert a speciáli relativítás elmélet ezzel nem foglalkozott. A kisérletre meg biztos meg van a magyarázat csak ezt még nem igazán tudjuk felfogni vagy magyarázni mert a legtöbb ember "leragadt" a klasszikus fizikánál és ezzel nem azt akarom mondani hogy az a két tudos is leragadt csak szerintem rosszul magyarázták a dolgot. A másik dolog hogy a fény attól függ hogy mivel találkozik tud hullámként is és részecskeként is viselkedni és mindkettőt bizonyították mára hullámra az interferencia jelenség a részecskére amikor apró csomagokban (kvantumokban) terjed a fény a Frank-Herz kisérlet a bizonyíték.

Link to comment
Share on other sites

Nekem azzal a résszel van bajom, hogy előbb oda érünk mielőtt elindulnánk dolog. Mivel mikor elindulunk sem tudjuk hol akarunk majd megállni. Lehet, hogy (ha volt tervezett) Előbb megállunk vmi miatt pl megállunk a kávézóban a célunk felé menet( sima példa nem kell komolyra venni csak, hogy értsd mire gondolok) Ez így hülyeség. Ehez igaznak kéne lennie annak, hogy minden előre meg van írva, hogy mit fogunk tenni vagy csinálni, hogyha előbb oda érünk és nincs közben változó. Vicces volna, ha így volna. Ráadásul ez már egyféle időutazás is..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Hozzászólás a témához...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Jelenleg olvassa   0 members

    • No registered users viewing this page.



×
×
  • Create New...