Jump to content
PirateClub.hu

Amikor megáll a fény


Szipi
 Share

Recommended Posts

Amikor megáll a fény

 

Ilyen nincs, hogy a fény megáll a levegőben, kiálthat fel bárki. Hát, ha nem is a levegőben, de ha egy bizonyos kristályon halad keresztül, ezt a trükköt meg lehet valósítani. 2005. május 26-án egy ausztrál kutató, Jevon Longdell legalábbis erről számolt be az amerikai Baltimore-ban rendezett konferencián, amelyet lézerekről és elektrooptikai eszközökről tartottak.

 

Méghozzá nem is akármilyen rekordról van szó. Több mint egy másodpercig sikerült egy lézersugár áthaladását megállítani. Más kutatók már korábban is kísérleteztek, hogy a fény „befékezze" saját magát: úgynevezett „kapcsolólézert" irányítottak egy bizonyos gázra.

Teljes fényerőnél a lézersugár átsuhant a gázon, de amikor a fényerőt csökkentették, a lézerfény különleges állapotba hozta a gázatomokat, és az atomok ennek következtében megmakacsolták magukat: egyre kevésbé engedték át a fotonokat.

Ennek következtében a fénysugár haladása lelassult, sőt, azt is el tudták érni, hogy megálljon. Ha növelték a lézer erősségét, a fény ismét útnak indult. Korábban ez egy ezredmásodpercig sikerült, nemrég azonban Canberrában, az Ausztráliai Nemzeti Egyetemen az abszolút nulla fok közelében egy bizonyos anyaggal szennyezett kristályban bekövetkezett a döbbenetes jelenség: a fény több mint egy másodpercre leállt a kristályban!

Link to comment
Share on other sites

gyerekek! én többször elolvastam ezt a cikket, de még mindig nem értem, hogy ez most mire is jóóó??? :blink: vagy csak egy egyszerű felfedezés? de akkor meg mi haszna van??? ha van vki, aki ért hozzá, arra kérném magyarázza már el nekem. érdekelne nagyon. szipi

Link to comment
Share on other sites

Nem tudom hogy ez most csak lézerrel vagy rendes fénnyel is működik, de ha igen, akkor sztem a fotózás terén nagyon lehetne alakítani vele pl. kiküszöbölné a kézremegést (a fény megállna a CCD-ben/előtt, és mivel a fény alkotja a képet rajta, azt a pillanatot tartaná akárhogy mozogna a kezed :lol: ), vagy lehetne ilyen fényképtartókat csinálni, elérakod annak amit szeretnél hogy láss minden nap, megáll benne a fény, és kész a képed :lol: (persze ez csak akkor jó ha már több évig meg tudják állítani a fényt ebben a micsodában) Tuti jó valamire, ha nem is erre amiket mondtam, de tuti jó hiszek bennük :lol:

Link to comment
Share on other sites

Tényleg nem tudjátok??? Ezek szerint még nem néztetek egyetlen star wars részt se. Azt már mi is meg tudjul oldani, hogy lézert vetítsünk a világűrbe, de hogy valahol meg is álljon a fény, mint egy fénykardnál, azt még senki se tudja megcsinálni. Eddig. Na, ezentúl a kisgyerekek legalább pisztoly helyett fénykarddal szaladgálnak az uccán, meg a suliban. :D A jövő itt van

Link to comment
Share on other sites

Ez hülyeség. nehogy mindent bevegyetek már. A speciális relativitás elmélet alapja az hogy a fény minden közegben azonos sebességgel terjed. A fény az egyetlen dolog a világegyetemben ami nem változik. Ha ez igaz akkor 40 évnyi fizikai felfedezést dobhatunk a kukába. Ez kb annyira logikus mint amikor részegen zacskóval hordtuk be a fényt a sötét szobába.

Link to comment
Share on other sites

Ez hülyeség. nehogy mindent bevegyetek már. A speciális relativitás elmélet alapja az hogy a fény minden közegben azonos sebességgel terjed. A fény az egyetlen dolog a világegyetemben ami nem változik. Ha ez igaz akkor 40 évnyi fizikai felfedezést dobhatunk a kukába. Ez kb annyira logikus mint amikor részegen zacskóval hordtuk be a fényt a sötét szobába.

 

háát nem is tudom...

a fizikusok és a csillagászok nagyon sokáig azt hitték, hogy a fény egyenes irányban halad, ami nem igaz, mert a legújabb kutatások kimutatták, hogy a fekete lyukak képesek a fényt meggörbíteni.

Link to comment
Share on other sites

Sajnos ennek igen kacsaszaga van. Amúgy óriási felfedezés lenne Sziporkám, teljesen új alapokra helyezhetné a számítástechnikát. Nagyjából a kőkorszaknak megfelő szint lenne a mai, ha bejönne.

sajna ebben érdemben nem tudok nyilatkozni, nem értek ehhez, pont emiatt vártam róla infót, mert roppantul érdekel viszont. :rolleyes: szipi

Link to comment
Share on other sites

Ez hülyeség. nehogy mindent bevegyetek már. A speciális relativitás elmélet alapja az hogy a fény minden közegben azonos sebességgel terjed. A fény az egyetlen dolog a világegyetemben ami nem változik. Ha ez igaz akkor 40 évnyi fizikai felfedezést dobhatunk a kukába. Ez kb annyira logikus mint amikor részegen zacskóval hordtuk be a fényt a sötét szobába.

 

Nincs igazad. Nem terjed minden közegben egyforma gyorsan, csak a vákumban állandó a sebessége. Vízben, gyémántban, plexiben, különböző anyagsűrűségű matériákban más és más a terjedési sebessége... Még ha megállítani nem is tudták (de elviekben lehetséges), de lassítani biztos.

 

IBM slows light, readies it for networking

 

IBM has created a chip that can slow down light, the latest advance in an industrywide effort to develop computers that will use only a fraction of the energy of today's machines.

 

The chip, called a photonic silicon waveguide, is a piece of silicon dotted with arrays of tiny holes. Scattered systematically by the holes, light shown on the chip slows down to 1/300th of its ordinary speed of 186,000 miles per second. In a computer system, slower light pulses could carry data rapidly, but in an orderly fashion. The light can be further slowed by applying an electric field to the waveguide. [...]

 

forrás:

http://news.zdnet.com/IBM+slows+light,+readies+it+for+networking/2100-9584_22-5928541.html

 

Link to comment
Share on other sites

Ez hülyeség. nehogy mindent bevegyetek már. A speciális relativitás elmélet alapja az hogy a fény minden közegben azonos sebességgel terjed. A fény az egyetlen dolog a világegyetemben ami nem változik. Ha ez igaz akkor 40 évnyi fizikai felfedezést dobhatunk a kukába. Ez kb annyira logikus mint amikor részegen zacskóval hordtuk be a fényt a sötét szobába.

végülis a föld is lapos akkor nem ? :D aztis elég sokáig hitték

Link to comment
Share on other sites

Pörköltszaft igaza van. Volt egy elég érdekes dokumentum film a relativitás elméletről és a fényről. Egy tudós azt feltételezi hogy a fény az sokkal gyorsabb volt pár milliárd évvel ezelőtt. Na meg Einsteinnek is volt egy kozmológiai állandója amit visszavont mert rászálltak az emberek hogy nem valós, erre nem olyan rég bebizonyította valaki hogy igaza van és a semmi az nem semmi, hanem van. A fény részecske (foton és még a részecske természet is igaz rá) és mint ilyen kell lennie súlyának is akármennyire is elenyésző az és ha van tömege akkor a gravitációs vonzás hathat rá. Egy véges kicsi tömegre hathat egy véges nagy gravitációs vonzás.

Link to comment
Share on other sites

A feketelyukak gravitációja lencseszerüen megötri a fényt de a sebességén nem tud változtatni. Lorentz anno állította hogy a fény sebessége változhat, newton összeadódásról is beszélt majd Einstein speciális relaitivtáselméletében kifejtette hogy vákumban a fénysebesség állandó © - szóval valóban vákumról van szó és elnézést én tévedtem. Azt pedig hogy ennek később még milyen haszna lesz szerintem még a felfedezők sem tudják. Amit fellehet fedezni azt fel is kell fedezni ... aztán majd meglátjuk mire jó.

Link to comment
Share on other sites

A tudomány definíciója: Az emberiség éppen aktuális tévismereteinek összessége....(Tehát igen is van még bőven felfedezni , megismerni , újra értelmezni való...)

1. A fényről igen keveset tudunk (Többek között a mai álláspont: a nagy gravitációs erő eltéríti a fényt..., míg más általunk eddig megismert erő nem...)

2. Az energia megmaradás törvénye (és az E=mXc2) bizony elég bizonytalan tétel ma már...(A. E. is a kozmológiai állandóval tudott csak operálni...)

Na szóval: A mi pinceajtónk is (többek között) megállítja a fényt...De tényleg !!! Egyébként: akkor most már lesz lézerkard???

Link to comment
Share on other sites

háát nem is tudom...

a fizikusok és a csillagászok nagyon sokáig azt hitték, hogy a fény egyenes irányban halad, ami nem igaz, mert a legújabb kutatások kimutatták, hogy a fekete lyukak képesek a fényt meggörbíteni.

 

Ez nem igazán új kutatás, mivel erről szól Einsein relativitáselmélete, hogy a fénynek egyszerre van anyagi és hullám tulajdonságai. És mivel a feketejukaknak nagy a gravitációja, ezért simán vonza a fotonokat.

Egyébbként, meg egy tükörrel is meg lehet változtatni a fény irányát :P

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Hozzászólás a témához...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Jelenleg olvassa   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...