Jump to content
PirateClub.hu

Rap vs. Rock


LACKA0670
 Share

Rap vs. Rock  

1,638 fórumtag szavazott eddig

  1. 1. Te melyiket szereted jobban?

    • Rap
      685
    • Rock
      952


Recommended Posts

Nem mintha a rock zenében nem lenne 1000feldolgozás és egyéb,de mivel nagyobb múltja van,gondolom oda lehet visszanyúlni,de itt inkább az megy,hogy leszed egy instrut egy az egyben és a saját szövegét nyomja alá,van aki ezzel a tiszteletét fejezi ki az előadó íránt,valaki meg csak béna és nem tud zenét írni! :D

 

Persze hogy a rock együttesek is dolgoznak fel, nyilván tiszteletet is kifejezhetnek így, ezzel egyetértek. De ha az előző példámnál maradunk, egy instrumentális Ennio Morricone számot, aminél a film megnézése nélkül is tudjuk hogy nem egy vidám szám. Miért kell egy ilyenhez szöveget írni, felgyorsítani és tönkretenni? Ezt nem értem. Ha valamit gyorsabban játszol, akkor alapba más érzést kelt, mint lassabban. Szerintem az eredeti az esetek 95%-ában jobb mint a feldolgozás. Egyes zenei alkotásokhoz pedig nem kell szöveg, főleg ilyen jellegű filmzenéhez nem. Másrészt ha akart volna szöveget, akkor írt volna egyet hozzá. Alapba az is kegyetlen nehéz feladat, hogy egy más stílusú zenét úgy dolgozzon fel valaki, hogy megmaradjanak az eredeti szám értékei, érzései. Minimális önkritikával be lehetne látni, hogy egy olyan szövegorintált műfajban mint a rap, nem lehet visszaadni ezeket a dolgokat, ha hangszeres zenét dolgoznak fel. Ergo vagy buta aki ezeket belátja és mégis más stúlisból dolgoz fel, vagy csak a pénzre hajt, mert fog egy jó dallamot amit már más kitalált és majd a sok birka úgyis megveszi alapon csak azért is feldolgoz mert ezt már ismerik és elismerik, csak egy kicsit másképp. Rap-et rapper, rock-ot rock együttes sokkal "élethűbben" tud feldolgozni és a számok értékeit megőrizni.

Link to comment
Share on other sites

Van benne igazság, de mint tudjuk a zene is művészet, a művész pedig amit átalakít, azt te szerinted elrontja, ő szerinte újraformálja. Aki a pénzre hajt az eleve olyat csinál hogy az emberek többségének tetsszen és leadja a rádió, aki a zenéért és a szórakozásért csinálja az olyat csinál ami magának tetszik. ;)

Link to comment
Share on other sites

Szerintem a rock feldolgozások teljesen mások.Egy normális feldolgozás ami nem csak annyi hogy széttorzítják :D vagy felgyorsítják az olyan hogy a feldolgozó előadó hozzáad vmit a feldolgozandó dalhoz.Például hallgassátok meg Bob Dylan, Knocking on Heavens Door számát és aztán hallgassátok meg a Guns N Roses, Knockin on Heavens Door feldolgozását.Szinte teljesen más, csak a szöveg egyezik, meg az alap akkordok..azthiszem.

 

Dylan:

http://www.youtube.com/watch?v=l-PvCKnaW1E

 

GNR:

http://www.youtube.com/watch?v=rhCM88LhoW0&mode=related&search=

Link to comment
Share on other sites

Kösz b4m! Nekem nem jutott eszembe egy jó példa sem a maradék 5%-ra, amikor tényleg hozzá is adnak. Meg a rock feldolgozások azért magasabb szinten dolgoznak fel. Az előbb arra gondoltam, hogy a rap meg disco feldolgozásokban a hangszerek hiánya miatt közel sem tudnak olyan jól feldolgozni. De ha azt nézed, a rocknál is vannak érdekes dolgok, most a Sonata Arctica - Fade To Black jutott eszembe, az hogy Tony Kakko hangja nem is hasonlít James hangjára egy dolog, de hogy a végén a gitárszólót levágták, ezt fel nem tudom fogni hogy miért kellett, meg vagyok még így pár számmal. De most eszembe jutott erről a Metallica feldolgozásalbuma, az eléggé ott van, legalábbis azon kevés számnál, aminek az eredetijét is ismerem. Apropó, sokan azt hiszik, hogy a talicska Thin Lizzy-től dolgozta át a Whisky In The Jar-t, pedig az eredetileg egy kocsmadal. Meg most az egyik nagy kedvencem is beugrott. A Dream Theater - The Dark Side Of The Moon, a Pink Floyd egyik legzseniálisabb albuma, aminek a mondanivalóját tényleg nehéz visszaadni. De a Dreamereknek szerintem sikerült, ami még nagyon tetszik abban a feldolgozásban, hogy a hangszereknek kicsit modernebb a hangzása, nem sokkal, pont jó mértékben.

Link to comment
Share on other sites

a hangszerek hiánya miatt közel sem tudnak olyan jól feldolgozni

Már párszor leírtam, leírom megint, a legtöbb underground (nem old school) hip-hop alapja zongora, hegedű, gitár, basszgitár, harmonika stb kíséretében készült. A hip-hopban általában kiadják az instrumental és az acapella változatát is egy számnak, így van az hogy az előadó közreműködése (sokszor belegyezése) nélkül is a DJ-k remixelik a számokat. Persze ez nem mindig rossz, van amikor az az acapella egy másik alapon jobban hangzik és fordítva.

De szerintem a feldolgozásokkal nincsen semmi gond, hiszen te is megfelelő hozzáértéssel (hangszeres vagy szoftveres) te is átalakíthatsz egy-egy számot amit szerinted jobbá is lehetne tenni. :)

Link to comment
Share on other sites

Én is pl a Dream Theater-t említeném, ha feldolgozásról beszélünk, különben a Knockin'-t már páran feldolgozták, asszem még Eric Clapton is és azt meg senki ne mondja, hogy amit a Lassúkezű kiad a keze közül, hogy rossz! Tehát megint ott vagyunk, hogy a rock, metal, blues, jazz... zenészek, csak jól tudnak feldolgozni, máskülönben nem is nyúlnának hozzá. Ők tudják, hogy mit szabad, mit nem, Akár lehetne Megadeth is, nem egy számot dolgoztak fel és mind pontos, annyiban különbözik az eredetitől, hogy abszolut Megadeth szájízre lett írva, tehát nem lett elrontva :D Egy számot sztem (zenészek szerint is) csak úgy lehet feldolgozni, hogyha a banda vagy előadó tesz hozzá vmit és ezzel nem rontja el a számot, saját világára fordítja. Vagy nem feldolgozza, hanem eljátsza, vannak olyanok, akiknek sikerül szinte pont ugyanúgy visszaadni, mint ahogy az valójában szól: Dream Theater - The Dark Side Of The Dream és ez már bőven profizmusról szól, bár az sem mind1 ki mit akar eljátszani, mert lehet egy Boney-M számot is, de hát azt még a hülye is eljátsza hangról-hangra, nem egy bonyolult szám :D

 

Pink Floyd - Time

 

http://youtube.com/watch?v=ntm1YfehK7U

 

Dream Theater - Time

 

http://youtube.com/watch?v=WN7mdpRUTsA

 

A másik pedig az, hogy valaki már csak a feldolgozást ismeri és az eredetit pedig nem, viszont lehet, hogy pont egy rossz feldolgozást ismer és így tévhitben él, de ennek ellenére nagyon tetszik neki. Mikor vki megmutatja neki az eredetit, akkor egyből így reagál, hogy mi ez a szar, hiszen ez Náksi és Brunner száma, ki a f@szom dolgozta fel... Én ilyenkor a Dunának rohannék, hogy létezhetnek ilyen emberek... :D

Link to comment
Share on other sites

NA, szóval úgy értettem hogy csak a Guns n Rosesosat ismerem, és nem tudtam hőgy ők feldolgozták. Szóval a GNR verziót szeretem :D

Vágom amúgy, csak hülyén fogalmaztam :D :D

 

A Whiskey in the Jarról annyit hogy tulajdonképpen tényleg a Thin Lizzy számát dolgozta fel, mellesleg a címlistán is asszem ott van zárójelben hogy (Thin Lizzy).Szóval azért gondolom így mert ugye aza ír iszogatós nóta az valójában csak egy dal volt mindenféle hangszerek nélkül (gondolom én) és a Thin Lizzy írt hozzá kíséretet meg asszem szóló is van benne.És ezt dolgozta tovább a Metallica, mert amúgy hasonlítanak a riffek meg az intro is.És ha a Metallica az alap dalt dolgozta volna fel akkor teljesen más lenne.De jó a feldolgozás, mert azért került bele Metallica hangzás, meg egy szóló is ami az eredetiben nincs bene.

Link to comment
Share on other sites

Látom most nagyon elmentettek ebbe a feldolgozás kategóriába....

 

Egyet mondok: ugyebár mindannyian ismeritek a Europe-tól a Final Countdown-t (ami Magyarországon egy szomorú dolog miatt maradt meg az emberek emlékezetében: amikor mutatták a m1-en a BS leégését, ezt a számot nyomatták alá).

Nos, van egy finn banda, a Norther, akik szerintem olyan zseniálisan dolgozták fel, hogy leesett az állam. Főleg a gitárt vastagították fel rendesen. Bár gondolom csak egy dolog miatt nem fog tetszeni az átlaghallgatónak: végighörgik az egészet, ami mondjuk nekem tetszik, lásd aláírásom.

 

Videót nem tudok hozzá adni mert igaz, hogy fent van youtube-on, de azt valami vietnámi köcsögök szétröhögik/ordítják.

Link to comment
Share on other sites

horty911: Én úgy gondoltam, hogy a világon az összes feldolgozás (ebbe a discos és egyéb "zenei" förmedvényeket is értem) 95%-a nem üti meg az eredeti szintjét. De ettől még a maradék 5% értékmegtartó, igényes és/vagy saját szájízre formált feldolgozás 4%-a rock bandáktól származik. A blues, jazz zenészek szerintem sem csinálnak rosz feldolgozásokat ha csinálnak, de a rock/metál együttesek közt már nem tenném rá a kisujjam hogy nincs olyan ami kevésbé minőségi zene mint az eredeti. A High Hopes-t hallgatom épp és erről jut eszembe a Nightwish féle átirat, háááááááát... Nem estem tőle hasra. Egyrészt a Nightwish-nál az nem tetszik, hogy koncerten túl sokat playbackelnek, Clapton vagy a Dream Theater mikor olyan albumot csinált, vitte magával azokat a zenészeket, akik az albumon szerepelnek (nyilván itt is előfordul kivétel). Szerinem inkább lenne még három billentyűs vagy egyéb zenész a színpadon, minthogy playbackeljenek. Az ő High Hopes-jukkal is az a bajom egyrészt, hogy túl kevés benne a hangszer az eredetihez képest, meg a végén a gitárszólót annyira átírják, hogy nem is lap steel gitáron tolja a gitáros.

 

b4m: A Whisky In The Jar-ral kapcsolatban igazad van, én csak mondtam hogy kocsmadal eredetileg.

 

Neszton: Én nem igazán hallgatok ilyen hörgősebb zenéket, a Bodom a felső határ, meg van pár szám, de elenyészően kevés ami ilyen és meghallgatom. A Northeres verzió pedig nem tetszik. Viszont a Graveworm - Losing My Religion (REM az eredeti) igen, meg a Children of Bodom - Oops, I did it again, bár utóbbi inkább vicces, mint mélyen szántó zenei alkotás.

Link to comment
Share on other sites

Én a hungarista szövegeket nagyon feleslegesnek tartom, meg törént, ami megtörnét, ezen már ezer számmal sem lehet segíteni. Nekünk ez jutott, erről lehet énekelni, mint magyar törénelem. Míg a finneknek, svédeknek győzelmeket, sikereket feldolgozó zenéi vannak, így nekünk nem éppen.

A DM alatt a Dream Theater-t érted vagy esetleg Depresszió és Metallica? Mert ha DT lenne az a DM, akkor nem értek veled egyet. Miért lenne beképzelt a Dream Theater, azért mert a metal legnagyobbjai közé sorolhatók, főleg a zenészek? Egyébként sem mai banda és sztem abszolut jó szövegeik vannak. Lehet csak a mai lemezeket ismered, azok már néhol a világ problémáiról szól, de ha kicsit visszábbmész az időben, akkor belátod, hogy nem így van.

Ha visziont a DM-mel nem a Dream Theater-re gondolsz, akkor nem szóltam, bár akkor is így van, ahogy leírtam.

Link to comment
Share on other sites

Hát azért a Metallicát például nem épp mai együttesnek mondanám :D Lassan 30 éves a banda.És a régebbi számaiknak van mondanivalója.

A Guns N Roses se mai, bár a mondanivalóval kapcsolatban támadtak kétségeim :D De abban nem is a mondanivalót szeretem, kivéve például a Civil war-t.Viszont zeneileg nagyon szuper.... szuper volt amíg együtt volt a banda, csakhát Axl egy beképzelt s*gg, és nem is csodálkozom hogy Slash nem bír vele együtt dolgozni.

DT-t nem igazán hallgatok.... de ők is inkább zeneileg vannak ott.

Tankcsapda.. ööm... vannak fülbemászó dalaik és azzal kezdtem a rock műfajt, bár az Egyszerű dal elég nagy csalódás volt, azok után hogy kísértetiesen hasonlít a Nirvana - Polly című dalára :D

Depresszió: bevallom hallgattam egy ideig, de csak amíg nem kezdtem el gitározni.Azután rájöttem hogy pocsék, és nem is értettem miért voltam elájulva azoktól a 10 mp-s szólóktól :D dehát tévedni emberi dolog.A legutóbbi albumuk meghallgatása után pedig már tagadtam hogy valaha is hallgattam :lol:

 

ennyit szerettem volna hozzáfűzni.

 

u.i.: a rock is az amcsiktól származik ........ viszont a metál már nem :D

Link to comment
Share on other sites

b4m kb ugyanigy gondolkozok a zenéről mint te,:)

 

a metallicát ne szigyátok mert olyan trash metál és metál zenét nyujtottak az első 5 albumon amilyent senki más

 

axl nek tényleg a fejébe szállt a dicsőség, nagyon sajnálom a bandát

 

hát igen az egyszerű dal gitárja szinte egy az egyben a nirvanájé :D amugy magyar zenéket nemigazán halgatok :)

 

egyébként a gunsnak nagyon jó volt azenéje meg a szövegei is , nemvolt azzal semmi gond

Link to comment
Share on other sites

Én a hungarista szövegeket nagyon feleslegesnek tartom, meg törént, ami megtörnét, ezen már ezer számmal sem lehet segíteni. Nekünk ez jutott...

 

Ezért ilyen Mo, mert sokan ugy gondolkonak mint te. Apropó, az NS zene mondanivalóban gazdg. A DM = Dep + Metallica

 

Ps.: Nem reagálok többet, nem leszek Internetnáci (Aki csak a neten pofázgat, vitázik) !

Link to comment
Share on other sites

OK. De én inkább így gondolkodok, mert eddig még nem volt belőle semmi bajom és nem vagyok hungarista, mert nem akarom annál jobban magyarnak érezni, mint ahogy most vagyok. Magyar vagyok és ezzel le is zártam a dolgot. Lehet jobb szeretnék német lenni, nem múltra való tekintettel, hanem a jelenlegi helyzet miatt.

MetalGun, eddig eléggé jóban voltunk úgy emlékszek, de legalábbis nem vitatkoztunk, nem tudom kire értetted a tudatlan megszólítást, de ha esetleg azoknak, akik reagáltak a hszedre, akkor sztem nem volt szép dolog, senki nem írt rád nézve sértő dolgot, úgy gondolom. De ez már tényleg messze van arap vs. rock-tól.

Jöjjön már vmi okos rap-er, hogy lehessen megint vitázni :D

Link to comment
Share on other sites

hmm, akkor arra gondoltál hogy ez egy virtuális colosseum a rokkerek és a repperek között és várod a következő áldozatot? :P

 

indítok egy vitakérdést akkor: Rapperek! Miért pont a szövegelés? Az ének miért nem?

 

(Jó, olyan beszél aki olyanokat hallgat ahol hörögnek.)

Link to comment
Share on other sites

Szerintem egy jó rap.olyan mint a vers...szóval előbb a szöveg és utána a zene...én fordítva nyomom...van egy érzésem,lezenélem és utána meg rakok rá egy életérzést és nekem ez a rap...helyzetjelentés...én maradok ilyen,talán azért,mert ez vagyok,ha valaki a rockban találja meg ezt...hát HAJRÁ...de ne fikázd az enyém,mert engem bántasz...vágod?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Hozzászólás a témához...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Jelenleg olvassa   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...