Jump to content
PirateClub.hu

Digitális leépülés veszélyezteti az emberiséget?


blox
 Share

Recommended Posts

Az adattárolás folyamatosan fejlődik. Az emberek mindent lementenek: CD-re, DVD-re, USB-kulcsokra. A szakemberek szerint azonban a tény, hogy semmit sem jegyzünk meg, mindent csak elraktározunk, hosszú távon nem sok jóval kecsegtet.

 

Az adattárolás talán még soha nem volt ennyire könnyű és olcsó, mint napjainkban. Egy USB-kulcs alig néhány ezer, egy DVD-lemez pár száz forintba kerül. Ma már akár útközben is menthetünk le adatokat, akár a notebookunk vagy a mobiltelefonunk segítségével. Egyre kevesebb dolgot kell megjegyeznünk, hiszen minden a lemezeken, a memóriakártyákon vagy az USB-kulcsokon van. Némely kutató ezért Copy & Paste szindrómáról beszél, és egyes fontos agyi funkciók elveszítését vízionálják. Egyes szakemberek már egyenesen digitális Alzheimer-kórnak és digitális demenciának nevezik a jelenséget.

 

S valóban, ha belegondolunk, mennyi mindent kell a mindennapokban megjegyeznünk: PIN-kódok, banki és más jelszavak, telefonszámok, nevek és címek. Persze ezeket általában tároljuk is valahol, azonban, ha az adott eszköz megsérül vagy elveszik, akkor döbbenünk csak rá, hogy mennyire kiszolgáltatottak is vagyunk és hogy a saját agyunk memóriakapacitását mennyire nem használtuk ki.

 

Dél-Koreában arról folyik a vita, hogy a 20 és 30 év közötti fiatalok közül egyre többen szenvednek az információk elfelejtésétől és függővé válnak az adattároló megoldásoktól. Elég csak arra gondolni, mi lenne, ha valakinek az életéből egy időre eltűnne a mobiltelefon és az internet. Egyes dél-koreaiak elismerték, miszerint lehet, hogy orvosi segítségre is szükségük lenne. A felejtés lassan olyan általánossá válik, mint a fejfájás vagy az álmatlanság.

 

Yeon Byeong-Kil professzor, a Hallym Medical Center munkatársa szerint a félelem és a stressz csak növelik a problémát. "A depresszióra hajlamos embereknél gyakrabban előjöhet a felejtés, mivel a gondolkodásuk lelassul" - közölte a szakember. Lee Dong-young professzor, a Szöuli Nemzeti Egyetemi Kórház tudósa viszont úgy vélte, hogy a felejtésben szenvedő betegeket normálisként diagnosztizálják, mert a teszteken jobban koncentrálnak. "Azonban a legtöbb esetben a digitális Alzheimer-kórt pont az okozza, hogy illető képtelen figyelme összpontosítására" - tette hozzá a kutató.

 

Yoon Se-chang professzor, a Samsung Medical Center orvosa elmondta, hogy a probléma arra vezethető vissza, hogy az emberek inkább használják a keresőket, mintsem hogy emlékezzenek, és a saját memóriájukban kutassanak. A digitális készülékektől való függés pedig rontja az emlékezőképességet. A digitális Alzheimer-kór ennek ellenére nem egy betegség, hanem egy a társadalmi változásokat jelölő szimptóma.

 

Az Incruit nevű oldal nemrég felmérést készített, amiből kiderült, hogy a megkérdezett több mint 2000 szakember 63 százalékát érinti a jelenség. Egyhatoduk szerint a probléma oka, hogy egyre inkább függenek a PC-jüktől, a mobiltelefonjuktól és más digitális készülékektől. A gyógymód a kutatók szerint az, hogy meg kell találni az egyensúlyt a digitális készülékek használata és a valós élet között. Emellett nem árt ha napi memóriagyakorlatokat végzünk, könyveket olvasunk és legfőképpen sokat beszélgetünk.

Link to comment
Share on other sites

Nézd... értékeld át kicsit szerintem... mire volt jó/mire jó az információs társadalom és hogy vannak-e tényleges előnyei....

 

A reneszánsz kori 'tudós' olyan több ezer oldalas lexikonokat tudott fejből és idézett szó szerint, aminek egy-egy oldala volt kiterítve akkora kb mint egy asztal.... Az 1700-1800 -as években az emberek még rengeteget olvastak és bonyolultabb összefüggések keretein belül tudták újraépíteni 'a könyvekben megejlenített világot', az érzelmileg és értelmileg rendkívül összetett összefüggéseket... A mai ember erre már alkalmatalan (ma már még egy-egy újságcikk is leterhelő a nagyátlagnak..). Levágódik a TV elég elényomnak sablonszereplő-típusokat (egyszerűeket, ha bonyolult lenne egyből elkapcsolna), és tátják a szájukat... Sokat változott a világ szerintem (ez tudományosan is bizonyított tény(szellemtöröténet, kultúrtörténet, antropológia)) és nem pedig délibáb.

 

(az ellenben tény, hogy a cikk elég - khm - gagyi perspektíva felöl közelíti ezt meg :D (azért szemléltettem egymástól távol lévő korokat, mert így talán jobban repreznetálható a probléma...))

 

Lehet említeni azt is, hogy pl. az 1700-1800-as években is voltak 'tudatlan tanultalan emberek', de azt lehetne erre ellenpéldaként felhozni, hogy akkor az alacsony-kultúra is rendkívül sokrétű volt és hihetetlen sokakat mozgatott meg... (ellenben ma... sokaknak még az olvasás ténye is egy abszurd jelenség) (ójje.. teremtsünk meg egy kézenfekvő világot minden primitív vonatkozásával...)

Módosította Nietzsche
Link to comment
Share on other sites

aham... sokra megy vele az ember, aki azt mondja, h. okosabb minden eddigitől... :D (pedig nem, csak pillanatokra visszaböffent egy olyan 'tudástárból', amihez alig van köze (vagy egyáltalán nincs) :))

Link to comment
Share on other sites

Nézd... értékeld át kicsit szerintem... mire volt jó/mire jó az információs társadalom és hogy vannak-e tényleges előnyei....

 

A reneszánsz kori 'tudós' olyan több ezer oldalas lexikonokat tudott fejből és idézett szó szerint, aminek egy-egy oldala volt kiterítve akkora kb mint egy asztal.... Az 1700-1800 -as években az emberek még rengeteget olvastak és bonyolultabb összefüggések keretein belül tudták újraépíteni 'a könyvekben megejlenített világot', az érzelmileg és értelmileg rendkívül összetett összefüggéseket... A mai ember erre már alkalmatalan (ma már még egy-egy újságcikk is leterhelő a nagyátlagnak..). Levágódik a TV elég elényomnak sablonszereplő-típusokat (egyszerűeket, ha bonyolult lenne egyből elkapcsolna), és tátják a szájukat... Sokat változott a világ szerintem (ez tudományosan is bizonyított tény(szellemtöröténet, kultúrtörténet, antropológia)) és nem pedig délibáb.

 

(az ellenben tény, hogy a cikk elég - khm - gagyi perspektíva felöl közelíti ezt meg :D (azért szemléltettem egymástól távol lévő korokat, mert így talán jobban repreznetálható a probléma...))

 

Lehet említeni azt is, hogy pl. az 1700-1800-as években is voltak 'tudatlan tanultalan emberek', de azt lehetne erre ellenpéldaként felhozni, hogy akkor az alacsony-kultúra is rendkívül sokrétű volt és hihetetlen sokakat mozgatott meg... (ellenben ma... sokaknak még az olvasás ténye is egy abszurd jelenség) (ójje.. teremtsünk meg egy kézenfekvő világot minden primitív vonatkozásával...)

 

Kb. 1200as évek óta létezik olyan, hogy adattárolás. Gondolj csak a könyvekre. Leírtak dolgokat, hogy átadhassák a tudásukat egy másik korosztálynak. Hol lenne az emberiség könyvek nélkűl?

 

Ja és hány olyan ember volt a középkorban aki lexikonokat tudott fejből? Szerintem a két kezemen meg tudnám számolni.

Link to comment
Share on other sites

a középkorban megmaradt a vallásos emberek/tudósok és a kolostorok falai között megmaradt mindez... de a reneszánsz ehhez képest hatalmas fordulat volt...

 

Valamit félreérthettél egyébként a könyvek kapcsán ;) Azokat nem 'negatívan jelenítettem meg'... Nem azt mondtam, hogy anélkül, hanem azt, hogy más volt a hozzá való viszony, illetve azok eldsajátítása.... ma viszont ez már nem jellemző... a felgyorsult életmód, az információs társadalom a komolyabb kérdésekre való reflektálhatóságot is 'rituálisan kivégzi'... (ez volt belőle a fontos...)

Link to comment
Share on other sites

Ezt szeretem, mindenki elvélvez attól, hogy milyen sok infót tud a világról és mennyi inputot kap egy nap. :P

 

Csináljunk akkor 1 tesztet mi is pirátések!

 

1 hónapig ne ments le olyan adatokat le,amelyek elengedhetetlenek a mai világban (kivéve a telefonszám,de azt is papirra!)

 

s akkor megértet a lényeget!!

Link to comment
Share on other sites

a középkorban megmaradt a vallásos emberek/tudósok és a kolostorok falai között megmaradt mindez... de a reneszánsz ehhez képest hatalmas fordulat volt...

 

Valamit félreérthettél egyébként a könyvek kapcsán ;) Azokat nem 'negatívan jelenítettem meg'... Nem azt mondtam, hogy anélkül, hanem azt, hogy más volt a hozzá való viszony, illetve azok eldsajátítása.... ma viszont ez már nem jellemző... a felgyorsult életmód, az információs társadalom a komolyabb kérdésekre való reflektálhatóságot is 'rituálisan kivégzi'... (ez volt belőle a fontos...)

Te értettél félre valamit. Régen a könyveknek olyan funkciója volt, mint ma a PDA-knak például. Könnyen megeshetett, sőt meg is esett, hogy könyvek mentek tönkre, ugyanúgy most is megesik, hogy tönkre megy egy-két adathordozó. Tény, hogy egy könyvnek jóval hosszabb életartama van bármilyen más elektronikus adattárolónál.

 

L-P s.o.r.t. nem tudom kire vagy mire gondolsz, fejtsd ki bővebben pls..

Link to comment
Share on other sites

Csináljunk akkor 1 tesztet mi is pirátések!

 

1 hónapig ne ments le olyan adatokat le,amelyek elengedhetetlenek a mai világban (kivéve a telefonszám,de azt is papirra!)

 

s akkor megértet a lényeget!!

 

Mármint, számodra nélkülözhetetlen adatokat vagy számomra? Mert utóbbi esetben még egy A4-es lap sem kell...

Link to comment
Share on other sites

Egyébként van a hírben valami... mára én is elkényelmesedtem... nem kell betéve tudnom a telefonszámokat... nem kell telefonkönyv mert a mobil tárolja... aztán amikor az ismerősöm kocsijába felejtettem az értékeimet (pénz, iratok, telefonok) akkor döbbentem rá, hogy a saját telefonszámomat sem tudom és az ismerősömét sem, hogy megcsörgessem hozza vissza nekem a táskámat... senkinek nem kívánom azokat a perceket!

......... és ez csak egy dolog a sokból....... :blink:

Link to comment
Share on other sites

"Sablonduma" :D Te meg csak flegmáskodsz itt, igazából véleménnyel nem járultál hozzá a témához ;)

Bár itt a gondolkodásról volt éppen szó, ez téged nem igazán érint ;)

Mellesleg én egy szóval sem mondtam, hogy nem nyílvánvaló dolog amit mondok, és azt sem mondtam, hogy feltalálom a spanyol viaszt.

 

Nem idéztem az elöttem szólót, valószínűleg egy mod törölte az előttem lévő hsz-t :D

Módosította akTa
Ne idézd a közvetlenül előtted szólót!
Link to comment
Share on other sites

A véleményemet leírtam a legelső hozzászólásomban.

 

De tess. ha ki kell fejteni:

 

Teljesen lényegtelen, hogy hány felmérést végeznek (készíthetnek akár 10000 hasonlót is) vagy ki mit gondol erről, mert ezt a "leépülést" úgysem tudják megállítani, de még lelassítani sem mert, hogy úgy mondjam "többség dönt, egység nyal".

Azok az emberek vannak többen akik inkább máshol tárolják az adatokat és nem azok akik a "fejükben" (és a számuk egyre nő).

 

Az emberi faj szempontjából lényegtelen ez a változás, mert nem a lexikális tudásunknak köszönhetjük, hogy mi vagyunk a domináns faj a Földön. Az intelligencia "emelt ki minket a porból", amihez semmi köze nincs sem a könyveknek, sem a PDA-knak. Utóbbiak csupán felgyorsították a folyamatot, de önmagukban semmit nem érnek.

 

Utolsó 3 sor szintén sablon duma volt, de ha itt ez kell, akkor ez van. Vannak más megközelítési pontok is de most mennem kell.

Link to comment
Share on other sites

Egyébként van a hírben valami... mára én is elkényelmesedtem... nem kell betéve tudnom a telefonszámokat... nem kell telefonkönyv mert a mobil tárolja... aztán amikor az ismerősöm kocsijába felejtettem az értékeimet (pénz, iratok, telefonok) akkor döbbentem rá, hogy a saját telefonszámomat sem tudom és az ismerősömét sem, hogy megcsörgessem hozza vissza nekem a táskámat... senkinek nem kívánom azokat a perceket!

......... és ez csak egy dolog a sokból....... :blink:

 

Valami hasonlót akartam írni, de megelőztél!

Az első mobilomnak még bonyolult nehezen kezelhető volt a menűje, ezért azt a 10-15 telszámot amit rendszeresen hívtam (család, kollégák), fejből tudtam. Nem menűből hivtam, hanem mindig beütöttem a számot. Mostmár csak a saját számomat tudom fejből és ez már nekem is okozott gondot. Szerintem tehát van valami igazság a cikben.

Link to comment
Share on other sites

Állítólag: még a legnagyobb gondolkodók is csak 10-15%-ban "használják" a teljes agyi kapacitásukat...Egyesek szerint, meg az emberiség "memória zuhanása" az írás megjelenésével indult hosszú, beláthatatlan útjára.....

Amúgy 1X (mivel rosszul emlékeztem a saját mobilszámomra) másét töltöttem fel.... De tök rendes volt :"visszatöltötte"!!!

(na ezek után e szerint kezelendőek a hsz-eim...)

Link to comment
Share on other sites

Tényleg meghökkentem, mert mert 1 gyes-es anyuka volt, aki tényleg örült és tájékoztatott, hogy: majd ha lesz pénze...

És 1 hónap múlva... Majdnem átértékeltem miatta az emberekről alkotott általános véleményem....

Link to comment
Share on other sites

:P Ezek szerint most gyorsabb voltam! :D mivel veled is előfordult ilyen gondolom neked is volt egy pár nehéz perced vagy órád...

 

Igen reggel 8-tól du 4-ig! Pont dolgoztam és otthon hagytam. Beszélnem kellet a cégünkel, de nem tudtam a forródrótunk számát. Szégyen-szemre az egyik ügyfelünktől kértem egy katalogust, amin rajta volt a számunk, hogy utcai fülkéből fel tudjam hívni... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Mármint, számodra nélkülözhetetlen adatokat vagy számomra? Mert utóbbi esetben még egy A4-es lap sem kell...

 

Ennyire kevés adatod van amit 1db papirra le tudsz menteni?Ne feledd 1 hónaprol van szó!

Az én esetemben én kihasználok mindent,mivel rengeteg adatot kell néznem+mentenem.

 

Link to comment
Share on other sites

Tényleg meghökkentem, mert mert 1 gyes-es anyuka volt, aki tényleg örült és tájékoztatott, hogy: majd ha lesz pénze...

És 1 hónap múlva... Majdnem átértékeltem miatta az emberekről alkotott általános véleményem....

Én egyszer már átértékeltem: Hazafelé tartottam melóból. Egy srác megállított az utcán: "látom szereted a sportot, kell egy aktuális nemzeti sport? Tessék!" Ideadta, megköszöntem és elhúzott ...

Link to comment
Share on other sites

Aki írta a cikket tuti nem járt iskolába, legalább is felső oktatásba nem. Mert nem tudom a többi suliban hogy van de nálunk nagyon sok hülyeséget (szerk by Niet) meg kell tanulni. Ezek közt olyan is van ami nem is kell a szakirányhoz (jog és államig., mikor/makro-ökönómia stb )

Így is sok sz*rt meg kell jegyezni, a cikk írója megemlíthette volna hogy végül is ha nem írnánk le a dolgokat, akkor nem lettek volna könyvek, aminek a hasznát nem kell mondanom.

Jó hogy nem találják ki hogy minden generáció fejlődjön újra fel 21.sz. i tudásra, mert nehogy eltunyuljunk.

DVDn meg egyéb adattárolón nem tartok megjegyezendő dolgokat, filmeket ki jegyzi meg bitenként?! Amit tudni kellene abból ki ír ki GBkat?! Filmeket, progikat stb írnak az emberek adat tárolóra, nem lexikális tudást.

 

Nietzsche nek igaza van. Az asztal mérető könyvekben elég sok volt a rizsa, ellenpéldaként említem az analízis 2 könyvünket ami csak 150oldalas mégis 98%bukik belőle. Meg régen egy tudományág pl a matemetika az nem volt ilyen átfogó, egy akkori matematikus tudott mindent a matekról, most már a szakágakban is rengeteget kell tudni.

A mai világ annyival is másabb mint a régi hogy nem elég csak tudni, hanem érteni is kell ami kicsit másabb, tehát nem tunyul el az agy.

 

Persze egyre több úgymond buta ember van és lesz is, de ez statisztika (egyre több ember egyre több hülye stb), nem a digitális kor hozama.

 

szikla21: tanulsz!? Ha nem akkor mi az a rengeteg adat amit mentesz, és most ne a filmeket programokat írd le, nem ilyen adatról beszél a cikk se.

 

Olyan dolgot hogy venni kell xy szart, meg találkozok nőmmel x kor azt nem írom le, de ki írja le?! Pedig adat és a barátnő szempontjából elég fontos :D.

Módosította Nietzsche
Link to comment
Share on other sites

Evolució szempontjából nem fogunk visszafejlődni, ahhoz elég nehéz az élet hogy fent tartsa a szintet és/vagy fejlődjünk. Apának hiába jobb a memóriája a genetika miatt én is örököltem, de ott van a szorgalom. Lehet hogy valaki a legdurvább matrix számításokat el tudná végezni fejben csak, nem szorgalmas hogy megértse. Egy paraszt bácsi is lehet relatíve zseni, csak nem adatott meg az alkalma és nem is érdekelte a tudás. Attól nem lesznek visszafejlettebbek az utódai.

A cikk ellen szól a többszörös intelligencia elmélet is amit komoly pszichológusok írtak nem egy újságíró.(kb arról szol hogy egyre nehezebb az életünk és emiatt nem hogy fentmarad a szint de fejlődünk, mert a mobil használata is igényel valami intelligenciát, memóriát stb az elmúlt 10 évben legalább 10 pontot nőtt az átlagos intelligencia szint) /pszichológia az egyik olyan tárgy ami nem szakmai, de legalább érdekes :D/

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Hozzászólás a témához...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Jelenleg olvassa   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...