Jump to content
PirateClub.hu

A pókokban is van gyengédség!


Millye
 Share

Recommended Posts

Az ostorlábúak családjába tartozó pókok előszeretettel és hosszasan simogatják egymást csápjaikkal. Ez az első olyan felfedezés, amelyben a pókok gyengéd társadalmi érintkezése tetten érhető.

 

Linda Rayor, a Cornell Egyetem kutatója a pókszabásúak osztályán belül az ostorlábúak (Amblypygi) családját tanulmányozza. A többi pókcsaláddal ellentétben az ostorlábúak csak hat lábon járnak, elülső pár lábuk hosszú és érzékeny csáppá alakult át, melyet testük fölött 360 fokban képesek körbeforgatni, és érzékelő szőreinek segítségével fedezik fel a világot.

 

A kutató a Floridában élő apró Phrynus marginemaculatus, valamint a jóval nagyobb tanzániai Damon diadema fajokat vizsgálta laboratóriumában. Megfigyelte, hogy mindkét pókfaj esetében az anya folyamatosan simogatja csápjával a kicsinyeit, sőt, a P. marginemaculatus fajnál a cirógatás kölcsönös: a kicsik is visszasimogatják anyjukat.

Amikor a pókokat kísérletképpen az ismerős ketrecből áthelyezték egy jóval nagyobb tartályba, az egy családba tartozók hamar újra összegyűltek, és folytatták egymás simogatását. Nem csak anya és utód között volt jellemző ez a viselkedés, hiszen az egyidős, egy családba tartozó pókoknál is megfigyeltek ilyenfajta kedveskedést.

 

Míg a P. marginemaculatus egész életében gyengéd és simogatós marad, a D. diadema esetében a kamaszkor drámai változást jelent. A szexuálisan érett egyedek ugyanis felhagynak a cirógató mozdulatokkal, és egyre gyakrabban támadják meg egymást, súlyos sebeket adva és kapva.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Csaba' timestamp='1175454851' post='448009']

Blox: nem csak te olvastad félre ... én is ugy olvastam hogy A pokolban is van gyengédség :lol:

 

na mondom én, akkor már vmi van benne :D

 

Nekem meg az étvágyam megy el tőlük ...meg a bogaraktól is...

 

akkor menj ki Thailandra, ott sokféle van fincsi bogár, mármint étel :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Hozzászólás a témához...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Jelenleg olvassa   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...