Jump to content
PirateClub.hu

Bölcs Szókratész(?)


Szuszka
 Share

Recommended Posts

Bölcs Szókratész(?)

 

Elgondolkodtató...

 

Az ókori Görögországban Szókratészt nagy becsben tartották tudása

miatt.

 

Egy nap egy ismerősével futott össze az utcán, aki azt mondta:

 

- Szókratész, akarod tudni, hogy mit hallottam a legjobb barátodról?

- Várj egy pillanatot! - válaszolt Szókratész. - Mielőtt bármit mondanál,

szeretném, ha megfelelnél három kérdésre. Ezt hívják tripla szűrőnek.

Az első szűrő az Igazság: Teljesen megbizonyosodtál arról, hogy amit

mondani akarsz, igaz?

 

- Nem - válaszolta az ember. - Éppenséggel csak hallottam róla, és...

- Rendben, szóval nem igazán vagy biztos benne, hogy igaz-e vagy

sem. Most próbáljuk meg a második szűrőt, a Jóság szűrőjét: az, amit

mondani akarsz a barátomról, valami jó dolog?

 

- Nem, épp ellenkezőleg...

- Szóval - folytatta Szókratész -, valami rosszat akarsz mondani róla,

de nem vagy benne biztos, hogy igaz. Semmi baj, a harmadik szűrő

még

hátravan: a Hasznosság. Amit mondani akarsz a barátomról, az

hasznos lesz nekem?

 

- Nem igazán.

- Nos - vonta le a következtetést Szókratész -, ha mondani akarsz

nekem valamit, ami nem igaz, nem jó és nem is hasznos, miért

mondanád el egyáltalán?

 

Ezért volt Szókratész egy nagyszerű filozófus, és ezért tartották igen

nagy becsben.

 

 

 

És ezért nem jött rá soha, hogy a legjobb barátja dugja a feleségét. :D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 5 weeks later...

szia kedves kovács ede! nagyon szépen megköszönöm neked ezt a bölcseletet, elgondolkodtam rajta, és sokmindent hasznosítok ezekből, de jó lenne, ha mások is ugyanezt tennék, nehogy úgy járjanak ahogyan én. elnézést, de egy kicsit komolyan fogom magam számára leképezni a bölcseletet.

3-as szűrő: igazság, jóság, hasznosság.

a következő sorok fogtak meg engem:

- Teljesen megbizonyosodtál arról, hogy amit

mondani akarsz, igaz?- Nem - válaszolta az ember. - Éppenséggel csak hallottam róla, és...

- Rendben, szóval nem igazán vagy biztos benne, hogy igaz-e vagy

sem.

ehhez csak annyit fűznék hozzá, hogyha hallasz valamit, pletykálnak valakiről, akkor azt ne hidd el, járj utána, de főleg az érintett személynél. ha netán nem magyarázza meg neked a dolgot, akkor az nem rád tartozik, de tartsd tiszteledben, az tabu!!! és jegyezd meg, hogy más infójáért az érintett személy nem vállalhat felelősséget, és mástól származó infók miatt nem számoltathatsz el senkit sem, főleg, ha közöd nincs hozzá, és mástól kapott infók miatt nem vádaskodhatsz, nem bánthatsz másokat! az igazságot csak az érintett személy tudhatja, és ne feledd, ha vki megetet téged vmi maszlaggal, azaz a feltételezéseit osztja meg veled, azt ne kezeld tényként, mert az nem fedi az igazságot, aki meg a feltételezéseket mondja, ne adja elő tényként! ha elhiszed a hazugságot, akkor magadra vess!! de ha valakit ez alapján ítélsz meg, az a te hibád, de ne csodálkozz, ha nem áll veled szóba ezekután az illető!!! :angry::angry:

- az, amit

mondani akarsz a barátomról, valami jó dolog?

- Nem, épp ellenkezőleg...

- Szóval - folytatta Szókratész -, valami rosszat akarsz mondani róla,

de nem vagy benne biztos, hogy igaz.

ehhez azt fűzném hozzá, hogy ne találj ki, és ne terjesz pletykát, ne légy gonosz, ne járass le senkit sem, főleg ne önzőségből, rosszindulatból, birtoklásból, féltékenységből, irigységből, és ezáltal ne akard magadat előtérbe helyezni, vagy ne így akarj egy ember közeléből embereket eltávolítani, vagy esetleg két teljesen ismeretlen embert összeugrasztani! lehet, hogy nem az a haverod, akit annak gondolsz, és nem is bizti az az ellenséged, akit te annak gondolsz. nem minden az, aminek látszik. <_<

- ha mondani akarsz

nekem valamit, ami nem igaz, nem jó és nem is hasznos, miért

mondanád el egyáltalán?

ehhez azt fűzném, hogyha a mondanivalóddal csak rosszat teszel másoknak, akkor inkább fogd be a szádat, legyen önuralmad, ne légy intrikus!!! :(:( szipi

Link to comment
Share on other sites

hogyha a mondanivalóddal csak rosszat teszel másoknak, akkor inkább fogd be a szádat, legyen önuralmad, ne légy intrikus!!!

 

mennyire igaz ez! Azok követik el a legnagyobb és végzetes hibákat, akik mások számára ártanak azzal, h hazudnak bárkinek is! Előbb végig kellene gondolniuk a tetteik következményét, mielőtt magukat helyezik előtérbe az "áldozat" személy érzéseinél. <_<

Link to comment
Share on other sites

szia kedves kovács ede! nem neked szántam a bölcsességből levont gondolataimat, de engem mélyen érintett, nagyon tanulságos volt, és így szóltam hozzá. :(:( szipike

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Hozzászólás a témához...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Jelenleg olvassa   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...