Jump to content
PirateClub.hu

Ma negyedszázados a kompaktlemez


Richard90
 Share

Recommended Posts

Ma van pontosan negyed százada, hogy hosszú évek fejlesztőmunkáját követően elkészült az első kompaktlemez a Philips érdekeltségébe tartozó Polygram hannoveri üzemében. Jóllehet az első zenei CD-k csak hónapokkal később kerülhettek a boltok polcaira (először 1982 novemberében Japánban, majd a következő év elején az Egyesült Államokban és Európában), a szakma többé-kevésbé egységesen ehhez a dátumhoz köti a digitális forradalom kitörését. A Sony és a Philips mérnökei által kifejlesztett technológia a születése óta eltelt 25 év alatt komoly sikertörténetet könyvelhetett el magának: a digitális hanglemezekből a kezdeti időktől fogva máig nagyságrendileg mintegy kétszázmilliárd példány fogyott, a CD később számítógépes adathordozóként is bevált, ezzel együtt több

sikeres, illetve kevésbé sikeres szabványnak nyújtott alapot.

 

24086_sony_cdp101.jpg

Sony CDP-101, a világ első CD-lejátszója

 

 

A kezdetben kizárólag digitális hanghordozóként funkcionáló CD születését több legenda és mítosz kíséri: ezek közül az egyik legelterjedtebb történet a lemezek lejátszási idejével kapcsolatos. A közhiedelem szerint a kompaktlemezeken tárolható hangsáv maximális hosszát azért határozták meg kezdetben 60 helyett 74 percben, hogy Beethoven IX. szimfóniája teljes egészében ráférjen egy korongra (akkoriban a popzenével szemben a komolyzene iránt még nagyobb kereslet mutatkozott a zenebarátok körében). Ezt később a Philips egyik vezető mérnöke cáfolta; a híres zenemű csak ürügyként szolgált a Sony lobbitevékenységének, a japán gyártó ugyanis 12 centiméteres CD-ket szeretett volna piacra dobni, a Philips ellenben 11,5 centiméter átmérőjű korongokat álmodott meg. Végül a hollandok beadták a derekukat, a CD és az összes utódformátum azóta is változatlanul 12 centiméter átmérőjű (a 8 centiméteres mini-CD-vel csak bizonyos felhasználási területeknél találkozni, ezen kívül léteznek egyedi formájú, főképp CD-ROM adathordozók is).

 

Az igazi nagy áttörést az 1985-ös esztendő hozta meg a CD-nek, ekkor készült el ugyanis az első ?teljesen digitális?, azaz digitálisan masterelt, digitálisan kevert hanglemez (a legenda szerint a Dire Straits Brothers in Arms albuma), mely minden addiginál jobb hangminőséget ígért a prémiumkategóriás hi-fi és high-end berendezésekkel. A DDD jellel ellátott lemezek elterjedése meghozta a várt sikert; 1986-ban már több CD-lejátszó fogyott világszerte, mint hagyományos lemezjátszó, 1988-ban pedig a CD-eladások első ízben múlták felül a bakelitlemez-eladásokat. A történet hazai vonatkozású addendumaként említendő, hogy ebben az évben indult be Magyarországon a CD-gyártás a holland-magyar vegyesvállalatként működő Glória Kompaktlemez-gyártó Kft. (később VTCD) üzemében.

 

 

Új utakon

 

1985-ben adták ki továbbá a Yellow Book néven ismert szabványkiegészítést, mely alkalmat adott a számítástechnikai iparnak arra, hogy a CD-t adathordozóként használja. Egy CD-ROM-on a szabvány szerint kezdetben 640 megabájtnyi adatot lehetett tárolni, ami akkoriban lélegzetelállítóan sok ? több mint négyszáz darab 3,5 hüvelykes floppylemeznyi ? információt jelentett. A Yellow Book megjelenése után nem kellett sokáig várni az írható és újraírható CD-k feltűnésére sem: a CD-R-ek és CD-RW-k a kilencvenes években fokozatosan átvették a domináns számítógépes adathordozó szerepét a floppytól, és bár a technológia kezdetben nagyon drága volt, sikerét jól jelzi, hogy a gyártók választékában ma már csak elvétve találkozni olyan PC-vel, mellyel ne lehetne legalább CD-t írni.

 

A CD nyomdokaiba lépve a kilencvenes évek derekán létrejött napjaink legelterjedtebb, optikai elven működő adattároló-technológiája, a DVD, mely az adatsűrűség növelésével immár (oldalanként) 4,7?8,5 gigabájtig tornászta fel kapacitást. Az új szabvány születésénél ezúttal nem a zeneipar, hanem a filmipar bábáskodott, a CD Audio pozícióját így lényegében továbbra sem veszélyeztette semmi, miközben a DVD-k számítástechnikai felhasználását évekig hátráltatták a mesterségesen magasan tartott árak. Napjainkban már a DVD-t leváltani hivatott szabványok (Blu-ray, HD DVD) rivalizálásának tanúi lehetünk, egyes vélemények szerint a harc kimenetelétől függően ezek egyike lesz az utolsó elterjedt, CD-től származtatható optikai lemezformátum.

Link to comment
Share on other sites

Én nagy hálával tartozom a kitalálójának, mert nagyon nem kedveltem a bakelit lemezekben azt, hogy sercegnek és 20 percenként fordítani kellett... (Tudom, hogy volt kétoldali lejátszós, sőt lemez adagolós is, de akkor se tetszett!!!) Ellenben a cd tartóssága sajna talány....(Ellenben a bakelittel, mert azokon még a 80 évvel ezelőtti anyag lejátszható...(a minőség az 1 dolog, mert csak...)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Hozzászólás a témához...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Jelenleg olvassa   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...