Jump to content
PirateClub.hu

AMD Athlon 64 3000+ vagy AMD Athlon 64 3800+


Recommended Posts

Szia Kova17 !

 

Régen AMD-s voltam, és az a tapasztalatom, hogy egy 900+ -nyi eltérést már szubjektíve is észre vennél. Azonban nem ajánlom a cserét, ui. mindkettő proci gyenge már, valamint ha a 3000-est felhúzod, akkor már nem lesz szinte érzékelhető eltérés a két proci között, még akkor sem, ha a másikat is húzod, mivel azt már nem sokkal lehet fenntebb húzni.

 

Üdv.: Dadus

Link to comment
Share on other sites

Igen én is gondoltam rá hogy észrevehető lenne,főleg ha még egy memória cserét is eszközölnék,de 6500ft-ot nem ér meg az a 900MHz :D

Abból veszek még egy giga RAM-ot.

A felhúzást meg nem teszi lehetővé az ASUS A8N-e-m.....:(

Szóval marad az 1800MHz és a nyáron lesz új fincsi tuninggép:D

Köszönöm itt is a hsz-t:)

Link to comment
Share on other sites

Dadus ha lesz rá időd akkor nézz utána nekem légyszi.De amúgy néztem már a BIOS-ban de nem lehet sehogy sem manuálisan állítani a jelenlegi 1800MHz-en:S

Max BIOS frissitéssel,de azt nem merem bevállalni:(

Ha tudsz valami újat mondani ezen kívül szívesen várom:)

Link to comment
Share on other sites

Szia Kova17 !

 

A tuninghoz a következőket kell tenned a BIOS-ban:

 

Advanced menu alatt

 

CPU Configuration-ban

 

Hyper Transport Frequency > 4x, amennyiben a proci frekvenciája meghaladná a 2250MHz-et a tuning során, akkor 3x

AMD K8 Cool'n'Quiet control > Disabled

DRAM Configuration alatt

 

Egyszerű verzió: ne nyúlj hozzá

 

Bonyolult verzió: nézd meg Everest-el a memória moduljaid időzítéseit, és vedd fel a leggyengébb időzítésekkel rendelkező modul értékeit az itt található bejegyzéseknél. Ebben az esetben gyorsabbak lesznek a tuning során a memória moduljaid. Természetesen előfordulhat, hogy a tuningot ilyenkor a memória fogja meg. Általában, de nem 100%, lefagyás az inkább memória gond, kilépés pl. játékból, progiból inkább proci gond. Memória gond esetén növeld 2,7V-ra a memóriák feszültségét, esetleg 2,8V-ra, ha nem melegszenek túl, vagy vedd visszább a sebességüket "Max Memclock (MHz)"

 

JumperFree Configuration-ban

 

Overclock Profile > Manual

CPU Frequency > Itt kell emelned a frekvenciát 200-ról felfelé a tuninghoz mondjuk 5-ösével, majd tesztelj erős játékkal, és ellenőrizd a proci, memória, chipset hőmérsékleteket. Amennyiben minden OK emelhetsz tovább, ha nem, akkor emelj CPU feszültséget egy lépcsővel, kivéve ha túlmelegszik a CPU. Ha fixre raktad a memória időzítéseket, lehet, hogy ott kell beavatkoznod /feszültség emelés, freki vissza/.

PCI Express Clock > 100MHz

DDR Voltage > Egyszerű verziónál: Auto, Bonyolult verziónál: az ott leírtakat alkalmazd

CPU Voltage > Everest-el nézd meg mennyi a gyári érték, ehhez képest emelj, ha szükség van rá

 

Power menu alatt

 

Hardware Monitor-ban

 

Q-Fan Controller > Disabled

 

Ennyi tömören. Sok sikert hozzá.

 

Üdv.: Dadus

Link to comment
Share on other sites

Szia Dadus!

 

Úristen:D

Ez igen:P

Most nincs erőm hozzá,nagyon elfáradtam,de holnap meglátom mit tudok tenni és írok:)

Nagyon köszi

 

Szerk.: ezt írja a procinál az Everest----->

 

CPU típusa AMD Athlon 64, 1800 MHz (9 x 200) 3000+

CPU alias Venice S939

CPU stepping DH-E6

Utasításkészlet x86, x86-64, MMX, 3DNow!, SSE, SSE2, SSE3

Min / Max CPU szorzó 4x / 9x

L1 kód gyorsítótár 64 KB (Parity)

L1 adat gyorsítótár 64 KB (ECC)

L2 gyorsítótár 512 KB (On-Die, ECC, Full-Speed)

 

CPU fizikai információk

Tokozás típusa 939 Pin uOPGA

Tokozás mérete 4.00 cm x 4.00 cm

Tranzisztorok száma 68.5 millió

Gyártási technológia 11Mi, 90 nm, CMOS, Cu, SOI

Processzormag mérete 84 mm2

Magfeszültség 1.100 - 1.450 V

I/O feszültség 1.2 V + 2.5 V

Maximális teljesítmény felvétel 67.0 W

 

Akkor itt meddig emeljem a feszültséget és mekkora lépcsőkkel?

 

 

 

Üdv,Kova

Link to comment
Share on other sites

Szia Kova17 !

 

Mivel egyértelmű eredményt nem leltem, ezért tedd a következőket: alapfrekin járatva a rendszert Everest-el nézd meg / Számítógép menü alatt Érzékelők/ mekkora tápfeszt kap a proci /előtte a BIOS-ban "Cool'n'Quiet > Disabled"/ , ezt állítsd be először, majd ha a tuning során szükséges, ezt emeld a legkisebb értékkel.

 

Üdv.: Dadus

Link to comment
Share on other sites

Szia!

 

"Cool'n'Quiet > Disabled"

Ez azóta így van amióta megvan a gép :)

 

Hőmérsékletek

Alaplap 29 °C (86 °F)

CPU 29 °C (90 °F)

GPU 47 °C (117 °F)

WDC WD1600JB-55REA0 41 °C (106 °F)

Seagate ST3808110AS 34 °C (93 °F)

 

Hűtőventilátorok

CPU 3375 RPM

Lapkakészlet 3835 RPM

 

Feszültség értékek

CPU mag 1.41 V

+3.3 V 3.38 V

+5 V 5.03 V

+12 V 12.22 V

+5 V készenléti 5.05 V

VBAT telep 3.10 V

Debug Info F 32 FF 2C

Debug Info T 32 30 24

Debug Info V 58 00 D3 BB BF BE 00 (F7)

 

3 darab teljesen különböző RAM van a gépbe...mindnek más az időzítése de Everest írja hogy a BIOS által megadott időzítések:

 

Memóriavezérlő

Típus Dual Channel (128 bit)

Aktív üzemmód Single Channel (64 bit)

 

Memória időzítések

CAS Latency (CL) 2T

RAS To CAS Delay (tRCD) 4T

RAS Precharge (tRP) 4T

RAS Active Time (tRAS) 6T

Row Cycle Time (tRC) 9T

Row Refresh Cycle Time (tRFC) 10T

Command Rate (CR) 2T

RAS To RAS Delay (tRRD) 2T

Write Recovery Time (tWR) 2T

Read To Write Delay (tRTW) 4T

Write To Read Delay (tWTR) 2T

Write CAS Latency (tWCL) 1T

Refresh Period (tREF) 200 MHz 7.8 us

DQS Skew Control Letiltva

DRAM Drive Strength Normál

DRAM Data Drive Strength 4 (No Reduction)

Max Async Latency 7 ns

Read Preamble Time 5.5 ns

Idle Cycle Limit 16

Dynamic Idle Cycle Counter Engedélyezve

Read/Write Queue Bypass 8

Bypass Max 4

32-byte Granularity Engedélyezve

 

Szóval? :)

 

Ja és hogy amd honlapon néztem a proci hőmérsékletét így írják max. temp.: 49-65 C

Az enyém most per-pillanat 29 fokos ami még a minimumnak sincs a közelébe.....:S

és az alaplapom is 29 fok.

Igaz van az oldallapon +2 darab 12 centis venti meg a hátuljába is +1 venti szóval van ami hűtse:)

 

 

 

Szerk1.: Most próbálkozom felemeltem 210 MHz-re a CPU FSB-t(most 1890 MHz-en fut) és vissazvettem a CPU Voltage-t 1,45(ez a max Everest szerint) mert Auto-n volt és akkor felugrott 1,5 V-ra és mondom nehogy gond legyen belőle,de lehet még vissza veszek 1,40-re.Most 10 perce fut 3 játék egyszerre(CS 1.6,FM 07,FM 09) meg az Everest+netezek és megy a WinRAR egy 6 gigás tömörítés(3db image-fájl egybetömörítése) tart 4%-nál.és a proci felfutott 39 fokosra.Gyári adathoz igazodva(49-65 fok) még emelek az FSB-n.

Link to comment
Share on other sites

Szia Kova17 !

 

A Western Digital wincsinek az a 41 Celsius fok egy kicsit sok, remélem nem úgy vannak elhelyezve, hogy alul a WD, majd közvetlenül felette a Seagate. Amennyiben így van akkor változtass ezen még mielőtt megfő a WD wincsi. A kettő HDD között hagyj egy pozíciót üresen. Ha viszont szellősen vannak elhelyezve, akkor vegyél egy HDD hűtőt a WD-re.

 

Az alapon Everest által mutatott 1,41V-ot, pontosabban 1,4125V, állítsd be manuálisan a BIOS-ban a tuning kezdete előtt, majd ha szükséges, akkor 0,0125V-al emelj, de az elejében csak egyszer. A CPU teljesítőképességének határa közelében már lehet, hogy 2x 0,0125V-al kell majd emelni. Természetesen ne feledkezz meg a hőmérséklet ellenőrzésről sem.

 

Elsősorban a játékokkal tesztelj, de ha van időd használhatod az Orthost is.

 

Mivel a BIOS a biztonságos működés érdekében a leggyengéb értékeket veszi fel, ezért a következőket tedd a BIOS-ban a "Bonyolult verzió" esetében:

 

Advanced menu alatt

 

CPU Configuration-ban

 

DRAM Configuration alatt

 

Max Memclock (MHz) > Még a tuning előtt nézd meg az Everest-ben / ha jól emlékszem, akkor a "Túlhajtás" menüjében, hogy mekkora frekvencián üzemelnek a memória modulok, és ezt az értéket vedd fel itt manuálisan, tehát ha pl. 100MHz, akkor DDR200.

 

1T/2T Memory Timing > Auto

 

Cas# latency (Tcl) > 2.0

 

RAS# to CAS# delay (Trcd) > 4

 

Min RAS# active time (Tras) > 6

 

Row precharge Time (Trp) > 4

 

 

 

A WD hőfokát kivéve a hőmérsékletek rendben vannak.

 

 

Üdv.: Dadus

Link to comment
Share on other sites

Üdv,Dadus!

 

De úgy van hogy a WD van alul de felette egy üres és aztán a Seagate.Eddig semmi probléma nem volt vele.Most 44 fokos.De levettem az oldallapot és a 2 ventit odaraktam mellé ami a plexiben van.

 

Most 20 perces FM09 és ugyanaz a tömörítés plusz Mafia(ami szerintem meghajtja a procit) mellett 38 fokra ment fel a CPU.

 

CPU Voltage 1,4125 most azt nem emelem most szerintem de még nyomok fel az FSB 230-ra.

 

Az nem gond ha a HyperTransport órajel 1000MHz felé megy? msot még csak 880 de azt olvastam valahol hogy az alaplap max 1000-et bír:S

 

Szerk.: Felemeltem 230.0 a CPU FSB-t a CPU Voltage-t hagytam 1,4125-ön.

 

Front Side Bus tulajdonságai

Busz típusa AMD Hammer

Valódi órajel 230 MHz

Effektív órajel 230 MHz

HyperTransport órajel 918 MHz

 

Memóriabusz tulajdonságai

Busz típusa DDR SDRAM

Busz szélessége 64 bit

Valódi órajel 188 MHz (DDR)

Effektív órajel 376 MHz

Sávszélesség 3011 MB/mp

 

a RAM Effektív órajele is növekszik ezzel hogy a CPU FSB-t húzom?? MErt akkor tovább nem tudom húzni mert akkor túllépi az effektív a 400-at és 400-as a RAM.szóval maximum 235-re tudom húzni?:(

De a Ram-ot nem akarom megsütni azzal hogy 400 fölé viszem.Vagy te hogy gondolod??

 

Ja de Orthos-t nem tudok leszedni sehonnan,ha abban tudnál még segíteni....:)

 

Köszi!

 

 

 

Üdv,Kova

Link to comment
Share on other sites

Szia Kova17 !

 

Igen hivatalosan 1000MHz a HT sebessége, de elképzelhető, hogy működne magasabb frekvencián is. Figyelembevéve, hogy a memóriád sebesége 400MHz, ezért nem sok jelentőssége van annak, hogy éppen 1000-en, 800-on vagy épp 600-on megy a HT.

 

Advanced menu alatt

 

CPU Configuration-ban

 

Hyper Transport Frequency > 4x, amennyiben a proci frekvenciája meghaladná a 2250MHz-et a tuning során, akkor 3x

 

Ui.: HT sebesség= HT szorzó x FSB , azaz 4 x 230 = 920MHz

 

Az FSB emelésével növekszik a RAM frekvenciája is.

 

Most akkor 1db DDR400-as memóriád van ?

Melyik lehetőség szerint tuningolsz, "Egyszerű verzió", vagy "Bonyolult verzió" , illetve ha az utóbbit választottad, akkor mit állítottál be a "DRAM Configuration" alatt ?

 

Természetesen tovább is lehet tuningolni a procit, de szükségesek a fenti kérdéskre adott válaszaid a továbbiakhoz. Egyébként ha nem melegszik, akkor magasabb frekin is lehet hajtani a memóriát, ha bírja.

 

Én Orthos-t nem használok, nem tudok segíteni ebben, de ha jól emlékszem pl. davidka004-nek is a kedvence ez a teszt progi, fordulj hozzá.

 

Üdv.: Dadus

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Szia Dadus!

 

Nem egy 400-asom van hanem 3 darab de mind másfajta,de 400-as mind:S

Beállítottam az időzítéseket úgy ahogy mondtad(2-4-4-6).Az egyszerűt választottam....auto-n van a memclock.

Azt pedig nem tudom hogy a memóriám melegszik-e mert az everest azt nem írja vagy csak én nem találom:S

Szóval ha nem akarom hogy 1000 fölé menjen vegyem vissza 3x-osra?De a RAM freki akkor is növekedni fog ha visszaveszem 3x-ra és növelem a CPU FSB-t de 1000 alatt tartom a HT sebességet nem?

A RAM-ot nem akarom megsütni szóval azt nem kéne tovább vinnem.Szóval akkor ennyi volt itt meg is állt?:S

RAM frekit kéne lecsökkentenem és akkor mehetnék még feljebb:(

Tipp?

 

Üdv

Link to comment
Share on other sites

Szia Kova17 !

 

Az Egyszerű verzióval kapcsolatosan ezt írtam:

DRAM Configuration alatt

 

Egyszerű verzió: ne nyúlj hozzá

 

Tehát az időzítéseket nem kellett volna beírni, de így sincs gond, mert a MemClock > Auto beállítás visszavette DDR333-ra, ezért 188MHz most 230MHz FSB-nél. Most akkor vagy hagyod így, és vélhetőleg magasabb FSB-nél majd még tovább csökkenti DDR266-ra a memória sebességet, vagy a MemClock > DDR266 értéket állítasz, az időzítéseket pedig Auto-ra teszed.

A memória modul hőmérsékletét úgy tudod vizsgálni, hogy leveszed a ház oldalát, és az ujjaddal megérinted a modul valamelyik chip-jét. Ha nagyon nem állja a hőt az ujjad, akkor az már túl meleg.

Igen, a HT-t vedd le 3x-re.

 

Üdv.: Dadus

 

Link to comment
Share on other sites

Üdv, Dadus!

 

Őőőő igen tudom hogy azt írtad,bocsi:)

Vissza állítottam az időzítéseket,és visszavettem DDR266-re a dologot:)

HT-t visszaraktam 3x-ra CPU FSB már 250.0-en fut.DDR effektív órajele így most 321 MHz.HT 750.

Meddig húzhatom még szerinted?Most 2250MHz az órajel.DDR-t pedig nem engedi 133-on futni az alaplap.a minimum 200MHz.

Szóval ha nem melegszik akkor mehetek még feljebb nem?

CPU 38 foknál nem nagyon akaródzik feljebb menni:)

Alap használaton is csak 33 fok.

 

Amúgy mint kiderült a WD nem alul van a gépbe.Mert van 2 SATA-m amik közül alul egy Samsung250GB van azt nem is írja az everest hogy hány fokos.meg felette egy Seagate80GB ami max 31 fokos,de volt már 22 is.A WD pedig a MobilRack-be van,amiben nincs hűtő és az azért melegszik 46 fokig is akár....de eddig nem volt problémám vele.

 

Most olyan problémám akadt egyre többször(ami régen is volt tuning nélkül) hogy belépek a játékba és újraindul a gép,de újra indulásnál nem indul a Windows,csak akkor ha berakom azt a lemezt amiről telepítve van az XP.Akkor elindul,de mindig van egy CHKDSK-s ellenőrzésem is és mindig a SEAGATE egyik felét ellenőrzi meg pluszba néha azt a partíciót amin az XP van és ha végez vele akor itt is újra szokott indulni néha,de van amikor ezután elindul.Ezért nem szeretek sok restart-ot nyomni:S

De ezt régebben is csinálta.....akkor csinálok egy xp reinstall-t és akkor jó egy 2-3 hónapig de megint elkezdi:S

Ez miért lehet?

 

Köszi

 

Üdv,Kova

Link to comment
Share on other sites

Szia Kova17 !

 

Most már szinte addíg húzhatod az FSB-t, amíg a proci bírja. Jelen beállítások mellett csak a proci hőfokára, ill. stabilitására kell figyelned. Ez a proci típus, kivéve ha kifogtál egy gyengén sikerült példányt, simán viszi a 2400MHz-et, sőt ha szerencséd van, akkor megközelítheted, esetleg el is érheted a 2500MHz-et.

 

Azt nem árt betökélni hogy , minél több alkatrészt kell kiszolgálnia egy alaplapnak, annál nehezebb a dolga, ez fokozottan fennáll az azonos alkatrészekre is. Ezenkívűl gondot szoktak okozni az eltérő sebességű alkatrészek, egységek együttműködése is, ami leídőzítésekben nyílvánul meg. Magyarul, szerintem az a gond, hogy túl sok egység terheli a déli hídat /wincsi, optikai eszköz, klaviatúra, egér, stb./ . Sajnos az alaplapod nem ad lehetőséget a PCI bus látencia állítására. Én a helyedben a Seagate wincsit eladnám, és a Samsungot használnám + rack-ben a WD-t, de azt csak akkor, ha kell. Első körben kapcsold ki a gépet, húzd le a Samsung wincsit /táp, SATA/ és ilyen felállásban teszteld a gépet.

 

Üdv.: Dadus

Link to comment
Share on other sites

Hát megfogadom a tanácsaidat és kiiktatom a Seagate-t de sajnos nem tudok tesztelni úgy hogy a Samsung-ot kihúzom mert azon van a Windows:S

Remélem hogy mehet 2500ig a dolog és akkor kicserélem majd 2 egyforma 1 gigásra a Ramokat aztán az se kavar be akkor már szép sebesség növekedést érhetek el:)

Köszönöm szépen a segítséget:P

 

Üdv,Kova

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Hozzászólás a témához...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Jelenleg olvassa   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...