Jump to content
PirateClub.hu

Furcsa, pókszerű alakzat a Merkúron


lpfan15
 Share

Recommended Posts

A Messenger-űrszonda első Merkúr-közelítésének eredményeit hazai idő szerint szerdán este hozta nyilvánosságra a NASA. A sok érdekesség között az egyik leginkább meglepő felfedezés egy pókszerű alakzat a felszínen, melynek eredete ismeretlen.

 

Az átmenetileg Pók-kráternek elnevezett felszínformát január 14-én fotózta le a szonda. A képződmény a Caloris-medence területén található, és minden korábban a Merkúron megörökített felszínformától különbözik.

Az alakzat középen egy 40 kilométer átmérőjű, klasszikus becsapódásos kráter látható, központi csúccsal. Sokkal érdekesebbek azonban a kép centrumától sugárirányban kifelé haladó egyenes szerkezetek, amelyek sekély árkok lehetnek a felszínen. Jól látható, hogy az árokrendszer centruma nem a becsapódásos kráter közepe, hanem annak alsó pereme. Mindezek felett a kép középső részén sötét a felszín, és ennek a sötétebb vidéknek sem a kráter centruma a közepe. Elképzelhető tehát, hogy a pókszerű alakzat csak véletlenül esik a kráter helyére.

 

A képződmény kialakulására egyelőre nincs biztos magyarázat, de feltehetőleg valamilyen tektonikus folyamat révén, tágulás során jöttek létre az egyes törések, amelyek a sugárirányú formákat alkotják.

20080131merkur2.jpg

A sugárirányban futó törések két felvételből összeállított mozaikon (NASA, JHUAPL, Carnagie)

 

Az ilyen, pókhoz hasonló alakzatok egyébként nem egyedülállóak a Naprendszerben. A Holdon a Hyginus-rianás és környezete hasonlít részben erre, de ott kevés ág látható, és azok futása is több helyen megtörik. Kísérőnkön feltehetőleg beomlott lávacsatornák alkotják őket, amelyek előszeretettel haladnak tektonikus törésvonalak mentén.

20080131merkur3.jpg

Megjelenésükben a Merkúron megfigyeltre emlékeztető alakzatok a Holdon (balra) és a Marson (jobbra) (NASA, JPL, UA)

 

A Mars sarkvidékén is látszanak pókszerű alakzatok. Elképzelhető, hogy a széndioxid-jég alján nagy sebességgel áramló, majd gejzírek formájában kitörő gázok vájták ki őket - de némely látványosan kanyargó "karjuk" esetében az sem kizárt, hogy folyékony víz is közreműködött kialakulásukban. A morfológiai hasonlóság azonban könnyen félrevezető lehet. A Merkúron most megfigyelt képződmény eredete eltérhet a fentiektől, főleg a Marson mutatkozókhoz nem lehet köze.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Hozzászólás a témához...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Jelenleg olvassa   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...