Jump to content
PirateClub.hu

Amikor a szaglás megrövidíti az életet


Millye
 Share

Recommended Posts

Texasi kutatók kimutatták, hogy azok az ecetmuslicák, melyek érzik a táplálék illatát, jelentősen rövidebb ideig élnek, mint azok, amelyeknek nincs szaglásuk.

 

Régóta ismert tény, hogy különféle állatoknál a táplálékkal bevitt kalóriamennyiség csökkentése meghosszabbítja az élettartamot. A jelenséget igazolták ízeltlábúakon, férgeken, rágcsálókon, sőt, főemlősökön is. Embernél nincs még rá bizonyíték, hogy a kalóriabevitel és az élettartam összefüggene (természetesen az elhízás már súlyos rizikótényező).

 

Az ecetmuslica (Drosophila melanogaster) kedvelt kísérleti állat, mivel rendkívül gyorsan szaporodik, igénytelen és olcsó. Kimutatták, hogy ha táplálékbevitelét a felére csökkentik, élettartama 41 napról 50 napra nő – a változás közel 20 százaléknyi.

 

A Baylor Orvostudományi Egyetem kutatói arra a kérdésre keresték a választ, hogy vajon csak a ténylegesen elfogyasztott táplálék befolyásolja-e a leélt napok számát, vagy már az illat is hatással van rá.

 

Megfigyelték, hogy amikor erős élesztőszagot árasztó környezetbe helyezték a muslicákat – az élesztő a kedvenc eledelük –, a féladagos diétán élő Drosophilák élettartama mintegy három nappal csökkent. A korlátlanul fogyasztó állatok élete nem változott.

 

Azok a muslicák pedig, melyeknek Or83b génjük módosítása miatt megszűnt a szaglásuk, teljes táplálás mellett 40-50 százalékkal hosszabb életet éltek, mint az ugyanilyen étrenden lévő, ép szaglású társaik.

 

Senki sem tudja pontosan, miért vezet a csökkent kalóriabevitel hosszabb élethez. Valószínűnek tartják, hogy relatív éhezés során aktiválódnak a szervezet regenerációs folyamatokat elősegítő energiatartalékai, míg a „telezabált” állatok energiájukat elsősorban a fajfenntartásra koncentrálják. Úgy tűnik, hogy a környezet illata – melyből kiderül, hogy bőséges vagy szűkös táplálék vár-e a muslicára – előre felkészíti a szervezetet e két életforma valamelyikére.

Link to comment
Share on other sites

Köszi a hírt! Nagyon érdekes.

Mondjuk azt tudtam, hogy a kutyák is a szaglásban fáradnak el a legjobban. Ebből kiindulva lehet, hogy amelyik az orrával dolgozik kevesebb ideig is él. (pl. mentőkutyák)

Embernél pedig... ha valaki szereti a hasát és folyton enni kényszerül, ha jó illatokat érez.. akkor bizony ez az állítás rá is igaz lehet. :D

Link to comment
Share on other sites

Ez valoban erdekes ha tudsz meg hasonlokat akkor irj.Nekem van egy konyvem ahol hasonlo allatkiserletek vannak persze nem kinozzak oket v ilyesmi csupan megfigyelik oket.Nekem bejott a konyv.Egy kis izelitot elomndok.Pl a csirkek nem ismerik fel a sajat tukorkepuket.De ha egyedul van hajlamos arra h elpusztuljon na ha valaki berak egy maganyos csirkenek egy tukrot akkor tuleli a maganyt.LOL.

Link to comment
Share on other sites

Köszi a hírt! Nagyon érdekes.

Mondjuk azt tudtam, hogy a kutyák is a szaglásban fáradnak el a legjobban. Ebből kiindulva lehet, hogy amelyik az orrával dolgozik kevesebb ideig is él. (pl. mentőkutyák)

Embernél pedig... ha valaki szereti a hasát és folyton enni kényszerül, ha jó illatokat érez.. akkor bizony ez az állítás rá is igaz lehet. :D

 

 

Ez hülyeség, van olyan mentő kutya (vagy volt) ameilky több volt 15évnél.....szal sz.tem ennek nincs köze az élet hosszúságához :P

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
Kimutatták, hogy ha táplálékbevitelét a felére csökkentik, élettartama 41 napról 50 napra nő – a változás közel 20 százaléknyi.

 

Mégis lehet hogy van igaz abban, hogy nem kéne korlátlanul zabálni az emberkéknek, hanem mértékkel, és hasznos a mozgás+diéta!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Hozzászólás a témához...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Jelenleg olvassa   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...