Jump to content
PirateClub.hu

Einstein állja a sarat


blox
 Share

Recommended Posts

Megérkeztek az Albert Einstein két kulcsfontosságú feltevését ellenőrző Gravity Probe B műhold adat-elemzésének első eredményei, melyek máris igazolják a zseni egyik elméletének helyességét.

A NASA szondája négy ultra-pontosságú giroszkóppal mérte 2004 és 2005 augusztusa között Einstein általános relativitás elméletének két hatását. Ezek egyike az úgynevezett geodéziai, a másik pedig a "tércsavarodás" hatás. Utóbbinak az egyik közkedvelt hasonlata egy gumilapra helyezett súlyos tekegolyó. A golyó egy mélyedésben ülve eltorzítva a gumilapot maga körül, elvileg ugyanúgy, ahogy egy nagy tömegű objektum, a Föld torzítja maga körül a teret és az időt. Az analógia szerint a geodézia hatás hasonló a gumilapra lehelyezett golyó által létrehozott mélyedés alakjához. Amint a golyót megforgatjuk, elkezdi maga köré tekerni a gumilapot, ugyanezt műveli a Föld forgása a térrel és idővel, egészen parányi mértékben, állítja Einstein teóriája.

 

0417pro2.jpg

Ennek megfelelően a Gravity Probe B giroszkópjaira, illetve azok forgási szögére egy év leforgása alatt a hatásnak parányi eltolódást kellene gyakorolnia. Ez a szonda által összegyűjtött adatok szerint valóban bekövetkezett, 1%-on belüli pontossággal támasztva alá az Einstein által megjósolt geodéziai hatást. Mivel a csavarodási hatás ennél 170-szer kisebb, ezért jeleinek kinyeréséhez az adathalmazból még nyolc hónapot kell várnunk, ennyi időre lesz szükségük a kísérletet levezénylő Stanford Egyetem tudósainak az adatok kielemzéséhez. William Bencze a Gravity Probe B programvezetője szerint ezeknek a tudományos adatoknak a feldolgozása kicsit olyan, mint egy régészeti ásatás, melyben jelenleg az értékes lelet utolsó tisztogatásánál tartanak.

 

0417pro3.jpg

A szondában lévő négy szuperpontos giroszkóp mozgásának változását figyelik

A fizikusok többsége persze nem számított eltérésre Einstein elmélete és a kísérlet eredményei között, különösen azok után, hogy a jelenséget 2004 szeptemberében már csillagászok is kimutatták földi eszközeikkel, jelentős pofont adva a NASA történelmének egyik leghosszabban futó programjának, a Gravity Probe B ugyanis immár 47 éves múltra tekint vissza. Azonban számos másik kísérlet is folyik, illetve tervben van, melyek felfedhetik az általános relativitás apró hiányosságait. A fizikusok képtelenek a gravitáció egységes elméletté gyúrására, ami leírná a természet összes alapvető erőhatását, éppen ezért remélik, hogy a kísérletekből származó jövőbeli módosításokkal közelebb kerülhetnek az áhított elmélet megalkotásához.

 

Az általános relativitás egyik legkevésbé megalapozott területe a rendkívül heves gravitációs mező kölcsönhatásoké, ilyen például, amikor két nagy tömegű fekete lyuk egymás körül kering. Ezt a hiányosságot igyekszik majd orvosolni a NASA és az ESA közös küldetése, a Lisa, ami a fentebb említett bináris rendszerekből érkező gravitációs hullámokat tanulmányozza. Ettől a kísérettől sem azt várják, hogy megdöntse a relativitás elméletét, sokkal inkább a szélsőséges gravitációs erők jobb megismerését fogja szolgálni. Ahol már eltérésekre számítanak az egy másik kísérlet lesz, ami a relativitáselmélet egyik alapkövét, az ekvivalencia alapelvet fogja tesztelni.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Hozzászólás a témához...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Jelenleg olvassa   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...