Jump to content
PirateClub.hu

Tommy241

Elit
  • Pontszám

    635
  • Csatlakozott

  • Utoljára itt járt

Posts posted by Tommy241

  1. Sonkás sajtos rakott burgonya!


     


    A sonkás rakott burgonya annyira ízletes, hogy akár ünnepi főétel is lehet húsvétra, családi vacsorákra. Egyszerű, gyors, és mesésen finom.


     


    81607_sonkasrakottburgonyaketkes-640-600


     


    Hozzávalók:


     


    • 25 dkg főtt-füstölt sonka
    • 1,2 kg burgonya
    • 4 tojás
    • 3 dl tejföl
    • 1-2 evőkanál olaj
    • 5 dkg vaj
    • 5 dkg zsemlemorzsa
    • 10 dkg sajt
    • őrölt bors

    Elkészítés:


     


    A sonkát ledaráljuk vagy apróra vágjuk, a megtisztított burgonyát sós vízben puhára fűzzük, majd karikára vágtuk. A tojássárgákat keverőtálba tesszük, hozzáadjuk a tejfölt, sóval, borssal fűszerezzük, és simára keverjük.


     

    A sonkát kevés olajban jól átforrósítjuk. A burgonya felét kivajazott, morzsával kihintett tűzálló edénybe tesszük, a tetején egyenletesen elosztjuk a sonkát, és befedjük a megmaradt burgonyával. Ráöntöd a simára kevert habarást. Reszelt sajttal megszórjuk, olvasztott vajjal meglocsoljuk, és 180 fokos sütőben megsütjük.

     

    Jó étvágyat hozzá! :)

    • Upvote 4
  2. Joghurtban pácolt fűszeres csirkemell


     


    Ha változtatni szeretnél a klasszikus rántott húson, így tedd!


    A fűszeres csirkemell mindenkinek ízlik majd. :)


     


    rantott_csirkemell.jpg


     


    A joghurtban pácolt csirkemell sokkal szaftosabb, mint a sima rántott hús.

    A panírt még különlegesebbé teheted, ha a zsemlemorzsához sajtot keversz.

    A fűszeres csirkemellhez rizs, krumplipüré és saláta is illik.

     

    Hozzávalók ( 4 személyre):

    • 1 kg csirkemellfilé
    • 10 dkg zsemlemorzsa
    • 2 dl joghurt
    • 2 gerezd fokhagyma

    • bors
    • őrölt chili
    • kakukkfű

    Elkészítés:


     


    A csirkemelleket mosd meg, vágd vékony szeletekre, szükség esetén klopfold ki. Öntsd egy nagy, zárható edénybe a joghurtot, keverd hozzá a sót, a borsot, a chilit, a kakukkfüvet, nyomd bele a fokhagymát.


    Forgasd meg a pácban a szeleteket, majd hagyd benne őket egy-két órára, hogy az ízek összeérjenek. Az a legjobb, ha egy egész éjszakán át pácolódnak.


     

    Sütés előtt a csirkemelleket vedd ki a joghurtos keverékből, és szórd meg őket alaposan zsemlemorzsával. A felesleget ütögesd le róluk.

    Ügyelj, hogy mindenhova elegendő mennyiségű panír kerüljön!

    Forrósíts olajat egy mély edényben, és körülbelül tíz perc alatt süsd aranybarnára a szeleteket. Közben forgasd meg őket.

    Majd szedd ki, és papírtörlőn csepegtesd le.

     

    Elkészítés ideje:

     

    Elkészítés: 20 perc, pácolás: 2 óra, sütés: 30 perc

     

    Jó étvágyat hozzá! :)
    • Upvote 2
  3. Gasztronómiai alapismeretek!

     

    gasztronomia.jpg

     

    A gasztronómia görög szó, jelentése ínyencség, az ételek és italok szakértő ismerete, kifinomult élvezése, az étkezés művészete. További jelentése szakácsművészet, ínyencmesterség, tágabb értelemben pedig a terítés, a felszolgálás művészete, az étkezés kultúrája, de magában foglal mindent, ami az étkezéssel kapcsolatos.

     

    A magyar konyha jellemzői:

     

    A magyar konyha az elmúlt századok során folyamatosan teremtette meg a maga külön gasztronómiai világát. Az ősöktől örökölt ételek mellett számos hatás érte konyhánkat. Például az olasz szakácsoktól megtanultuk a fokhagyma, a vöröshagyma, a száraztészták használatát, a Közép-Amerikából származó paprika, paradicsom, burgonya szerves részévé vált táplálkozásunknak, a más népek konyháin használt tejszín a magyar gasztronómiában főleg tejfölként jelenik meg.

     

    A magyar konyha alapvető jellemzői:

     

    - a zsír, a vöröshagyma és a fűszerpaprika együttes használat

    - a hús és zsír domináns alkalmazása
    - a tejföl nagymértékű felhasználása
    - sajátos ételkészítési módok ( pörköltalap készítés, pirítva párolás, rántással, sűrítés )
    - sajátos fűszerezési eljárások
    - magas szénhidráttartalmú köretek és főzelékek fogyasztása
     
    T%C3%A9szta%20a%20konyhakertemb%C5%91l%2
     
    A vöröshagyma sok magyaros ételnek adja meg aromáját, sőt képezi alapját. A zsírban történő pirítás során felszabadulnak a hagymában található illóolajok. A készítendő étel jellege határozza meg, hogy a hagymát zsírban fonnyasztják ( dinsztelés ) halványan vagy aranysárgára pirítják, hiszen más-más ízhatás érhető el vele.
     
    A fűszerpaprikát a régi magyar konyhákon nem ismerték, használata csak lassan terjedt el. A zsírban pirított vöröshagymához adva, optimálisan oldódnak ki a paprika íz- és színanyagai. Ez az úgynevezett pörköltalap, amit magyaros ételek jelentős részénél pörköltek, gulyások, paprikások, tokányok készítésénél alkalmaznak. A felsorolt ételekhez fűszerként a fokhagyma pépszerű keverékét adják, valamint a pörköltek készítésének sajátos technológiája, a rövid lén történő párolás, a többszöri zsírjára pirítás adja az ételeknek a sajátos ízt, magas élvezeti értéket. Más jellegű húsételeink a disznótoros, a sült csülök, a bőrös malacsült, a libamáj.
     
    Káposztás ételeink, a tökfőzelék, a töltött tök elmaradhatatlan fűszere, a finomra vágott friss kapor. Különleges illatot, aromát ad, ha közvetlenül tálalás előtt hintik az ételre. A zsírral történő főzésből adódik konyhánknak az a sajátossága hogy bátran fűszerez. A fűszerezés - bármilyen fűszerről van szó -, mindig mértéktartó legyen. Az a jó fűszerezés, ahol a fűszerek aláfestik, kihangsúlyozzák az ételek egyéni ízét.
    Tévedés lenne azt hinni, hogy a magyaros étel az, ami méregerős!
     
    A fűszereknek azokat az anyagokat tekintjük, melyek ételeinknek és italainknak kellemest ízt, illatot adnak. Nem tápértékeik, hanem az élvezeti értéket növelő hatásaik miatt tesszük az ételeinkben. A fűszerek az ételek nyers ízét tompítják, finomítják. Az étel jellegével összhangban álló fűszerezés a szakács feladata.
     
    Tejfölből a magyaros főzési móddal dolgozó konyha az átlagosnál nagyobb mennyiséget használ, de a tejszín is jellegzetes ételízesítőnk. A tejföl jól harmonizál a paprikás csirke, a borjú, a bárány ízanyagaival. De nem képzelhetők el káposztás ételeink ( pl. töltött-, rakott-, székelykáposzta ), a túrós csusza, a sonkáskocka és egy sor édes tészta sem tejföl nélkül. Sok levesünk, mártásunk, főzelékünk készül tejföllel és gyakran díszítésként is használjuk.
     
    Választékos a magyar konyha leveseinek kínálata, az elkészítési módok és a felhasznált alapanyagok terén egyaránt. A levesek egy részét és a főzelékeket rántással sűrítjük. Ez a fajta ételkészítési mód jószerint csak a magyar konyhára jellemző.
     
    A rántás megolvasztott sertészsír - vagy egyéb zsiradék - és ugyanennyi finomliszt keverékével készül. A lisztet a felmelegített zsírban az étel jellegének megfelelően megpirítjuk. A rántást a tűzről levéve hideg vízzel felengedik és simára keverik. Az így nyert emulziót a vízben puhára főzött leves- és főzelékalapanyaghoz öntik.
     
    A levesek között sok laktató egytál jellegű /pl. Jókai bableves, palócleves/ található, mely a főfogás szerepét is betöltheti. Természetesen készülnek könnyebb zöldség-, püré-, krém- és gyümölcslevesek is.
     
    Salátáinkat sós, ecetes lével készítjük és általában húsételekhez savanyúságként fogyasztjuk. Sok más nemzet konyháján cukor nélkül, olajjal készítik a salátaöntetet és gyakran önálló fogásként fogyasztják.
     
    teszta_n.jpg
     
    A nagy választékban készült tésztafélék gasztronómiánk büszkeségei.
    Gyúrt tésztából készülnek a levesbetétek, az édes és sós tészták.
     
    A sós tészták:
     
    - káposztás,
    - sonkás kocka
     
    befejező fogásként való fogyasztása a magyar konyhára jellemző. A burgonyatésztából különféle gyümölccsel töltött gombócok készülnek.
     
    epres_palacsinta.jpg
     
    A palacsinták, a rétesek, a vargabéles, a kelt tésztából készült aranygaluska, fánkok, valamennyi ízletes, tápláló befejező fogások.
     
    Ételeinket az egészséges, korszerű táplálkozás szerint is értékelnünk kell.
    A magyaros ételek változatosak, jó ízűek, a külföldiek számára érdekesek, de a korszerű táplálkozás követelményeinek sokszor nem felelnek meg.
    Ez főleg a magas zsír, szénhidráttartalom és erős fűszerezés miatt van.
     
    A méregerős, zsírban úszó étel úgy gasztronómiai, mind táplálkozástani szempontból helytelen.
     
    Ha tetszett a leírás és hasznos volt számodra, akkor kattints a Köszönöm gombra!
    • Thanks 1
    • Upvote 4
  4. Szalámis sült tészta!

     

    10485_szalamis_sult_teszta.jpg773245.jpg

     

    Hozzávalók:

     

     

    • 375 g penne tészta
    • 75 g szalámi, apróra vágva
    • 100 g félig szárított paradicsom, apróra vágva
    • 700 g paradicsom szósz (pld. Passata)
    • 1/3 csésze apróra vágott friss bazsalikom
    • 1/2 csésze apróra vágott friss metélőhagyma
    • 2/3 csésze reszelt cheddar sajt

    A sütőedényhez:

    • vaj

    A tálaláshoz:

    • kevés friss bazsalikom

     

    Elkészítés:

     

    A sütőt légkeveréses üzemmódban 180 fokra előmelegítjük. Egy kétliteres tűzálló edényt vajjal kikenünk.

     
    A tésztát, a szalámit, a paradicsomot, a szószt, 500 ml hideg vizet az apróra vágott bazsalikomot és a snidling kétharmadát a sütőedényben összekeverjük.
     
    Az edényt alufóliával lefedjük, a sütőbe tesszük, és 30 percig sütjük. Ezután az alufóliát levéve további 15 percig sütjük, vagy amíg a sajt és a tészta teteje kicsit meg nem pirul. 
     
    Ezután 10 percig állni hagyjuk, majd a bazsalikommal és a maradék snidlinggel megszórva tálaljuk.
     
    Elkészítési idő:
     
    60 perc.
    • Upvote 3
  5. Csirkés rakott tészta


     


    Az egyszerű ételek is lehetnek változatosak, mint a csirkés tészta, semmi bonyolult nincs benne, mégis ínycsiklandó fogás.


     


    A csirke nem véletlenül népszerű alapanyag: bármikor könnyedén beszerezheted, és végtelenül változatosan készítheted, csakúgy, mint a tésztát, kettejük párosa pedig kész főnyeremény.


     


    rakott_teszta.jpg


     


    rakott_csirkes_teszta_1.jpgrakott_csirkes_teszta_21.jpg


     


    Ha jobban szereted a mellet, készítheted azzal, de combbal szaftosabb, ízletesebb fogást kapsz.


     


    Hozzávalók:


     


    • 50 dkg csirkecombfilé
    • 25 dkg száraztészta
    • 15 dkg reszelt sajt
    • 10 dkg bacon
    • 5 dkg vaj
    • 1-2 gerezd fokhagyma
    • 2,5 dl tejszín
    • 1 mokkáskanálnyi szerecsendió
    • 1 mokkáskanálnyi fehérbors

     


    Elkészítés menete:


     


    A tésztát enyhén sós vízben főzd fogkeményre, majd szűrd le és tedd félre.


    A húst mosd át alaposan, sózd be, majd darabold egységes méretűre.


    A bacont egy kis olívaolajon pirítsd meg, add hozzá a húst, és pirítsd meg.


    A tejszínt keverd össze a fokhagymával, a szerecsendióval és a fehérborssal, keverd a már készre pirult húshoz, párat keverj rajta, és zárd el alatta a gázt.


    A sütőt melegítsd elő 180 fokra, végy elő egy tűzálló tálat, vajazd ki, terítsd szét benne a tésztát, majd keverd hozzá a húsos ragut.


    A tetejét szórd meg sajttal - ha kevesled, reszelj még hozzá -, majd dugd be a sütőbe az egészet, körülbelül 10-15 perc alatt elkészül.


    Tálaláskor, ha van kedved, egy kis frissen szedett citromfüvet keverj hozzá!


     


    Elkészítés ideje:


     


    35 perc.


  6. Fokhagymás-tejszínes csirkemell


     


    A fokhagymát nem lehet nem szeretni, ahogy a gazdag szószos ételeket sem, a csirkemell pedig remek húsféle ezekhez, így egy tökéletes ebédet készíthetsz pár perc alatt.


     


    fokhagymas_tejszines_csirke_nagy.jpg


     


    Rizzsel és krumplis körettel is remek lesz, ha egy kicsit pikánsabbra szeretnéd, akkor adj hozzá egy fél deci száraz fehérbort!


     


    Hozzávalók:


     


     


    • 60 dkg csirkemell
    • 4-5 gerezd fokhagyma
    • 2 dl zsíros tejszín
    • 1 csipet szerecsendió
    • egy csapott evőkanálnyi szárított bazsalikom - vagy pár levél friss
    • só, frissen őrölt bors
    • zsiradék - vaj, vagy olaj


    Elkészítés menete:


     


    A húst tisztítsd meg jó alaposan, majd vágd apró, egységes méretű kockákra.


    Ha ezzel kész vagy, jó alaposan sózd be, és tedd félre. A fokhagymákat tisztítsd meg, és készítsd elő a kislyukú reszelőt.


    Egy mélyebb serpenyőben olvassz vajat vagy forrósíts vékony réteg olajat, és kezdd el pirítani benne a húst.


    Amikor már minden kis kockának minden oldala szépen kifehéredett, akkor add hozzájuk a fokhagymát, majd őrölj rájuk egy kis borsot.


    Ezután keverd át jó alaposan, majd jöhet a tejszín, bele a bazsalikom és a szerecsendió.


    Ismét keverd át jó alaposan az egészet, vedd kis lángra, és hagyd még öt percig fortyogni, ügyelve, hogy le ne égjen.


    Ha ez is letelt, akkor vedd le az egészet a tűzről, és már kész is van.


     


    Elkészítés ideje:


    25 perc.


    • Upvote 1
  7. Házi lángos


     


    A házi lángos óriási előnye, hogy nem kell eldöntened, hogy milyen feltétet kérsz rá, hiszen akár falatonként variálhatod a sima fokhagymás, a sajtos-tejfölös vagy a bármilyen, kedvedre való kencét.


     


    langos.jpglangos_nagy1.jpg


     


    Ha egészen kicsi lángosokat készítesz, akkor azok tökéletesek leves vagy valamilyen bográcsos étel mellé is köretnek.


     


    Hozzávalók:


    • 60 dkg liszt
    • 3 evőkanálnyi olaj
    • 2,5 dkg friss élesztő
    • 2,5 dl víz
    • 2 dl tej
    • 2 csapott evőkanálnyi cukor


    Elkészítés menete:


     


    A tejet langyosítsd meg, és keverd el benne a cukrot, majd morzsold bele az élesztőt, és futtasd fel - erre a legjobb az 50 fokra melegített sütő, itt 10-15 perc alatt biztosan felfut.


    A lisztet mérd ki egy tálba, add hozzá az ízlésednek megfelelő mennyiségű sót, majd a felfutott keveréket és az olajat. Kezdd el összegyúrni, és adagold hozzá folyamatosan a vizet.


    Ha már kellőképp lágy - könnyen formálható, laza - tésztát kaptál, ami elengedi a tál falát, akkor ne adj hozzá többet.


    Fedd le a masszát egy laza szövésű konyharuhával, és tedd félre kelni körülbelül 40 percre.


    Ha ez letelt, formálj a tésztából gombócokat - 10-15 darabot, annak függvényében, hogy kisebb vagy nagyobb lángosokat szeretnél majd ,- és újabb fél óráig hagyd őket kelni.


    Miután ez is letelt, forrósíts olajat - annyit, hogy bőven elférjen benne a lángos - egy nagyobb serpenyőben, és süsd ki a tésztát.


     


    Elkészítés ideje:


     


    110 perc


    • Upvote 3
  8. Húsos rakott tészta

     

    Ha kevés időd van főzésre, ez a recept jól jön majd, gyorsan elkészítheted, ráadásul bármekkora adagot készíthetsz belőle.

     

    husos_rakott_teszta.jpghusos_rakott_teszta_2.jpg

     

    Ha kicsit fel szeretnéd dobni, nyugodtan adj hozzá zöldségeket, gombát, akár a hús helyett is, így egy kicsit egészségesebb is lesz az étel.

     

    Hozzávalók:

     

    • 50 dkg darált hús
    • 50 dkg penne tészta
    • 5 dl paradicsomlé
    • 1 nagy fej hagyma
    • 3 paradicsom
    • 4 gerezd fokhagyma
    • 2 evőkanál pirospaprika
    • 1 evőkanál oregánó
    • 1 csokor bazsalikom
    • só, bors, olaj
    • 20 dkg trappista sajt​

    Elkészítés menete:

     

    A hagymát kockázd fel, majd olajon kezdd el pirítani. Ha egy picit már megbarnult, add hozzá a fokhagymákat is, majd mehet a hús is a serpenyőbe, sózd és borsozd hangulatodnak és ízlésednek megfelelően.

    Amíg a hús pirul, addig főzd ki a tésztát enyhén sós vízben. A húshoz add hozzá a paradicsomlevet, majd az oregánót és a pirospaprikát is, keverd jól össze, és főzd őket együtt, amíg a hús teljesen meg nem puhul.

    Ha a paradicsomlé nem sűrűsödik, egy kis liszttel sűrítsd be.

    Ha már elég puha a hús, és a szósz is elég sűrű, dolgozd össze a pennével, és tedd egy tűzálló edénybe, a tetejére karikázd rá a paradicsomot. Reszeld le a sajtot - soknak tűnhet a 20 dekányi, de ez a fogás így igazán jó -, és szórd rá a húsos-tésztás egyvelegre.

    Melegítsd elő a sütőt 180 fokra, és tedd be pirulni az ételt, amint a sajt elég barna, már fogyaszthatod is.

     

    Elkészítés ideje:

     

    30 perc.

    • Upvote 2
  9. Karamellás madártej

     

    535dffb4e5e27.JPG

     

    Hozzávalók:

    • 1,5 liter tej
    • 10 dkg cukor
    • 3 tojás
    • 1 tasak karamellás pudingpor

     

    Elkészítés:

     

    A tejből tegyél félre 1 decit, a maradékot önts egy nagy lábasba. Az 1 dl tejet a tojások sárgájával, a pudingporral és a cukorral keverd össze, majd öntsd a többi tejhez. Forrald fel, majd tedd félre, hogy kihűlhessen. A fehérjékből verj kemény habbot, és vizes evőkanál segítségével forrásban lévő vízbe tegyél kis halmocskákat. Mindkét oldalukat főzd meg, majd hagyd lecsepegni. Tedd a habgombócokat a kihűlt madártejre, és már tálalhatod is.

    • Upvote 1
  10. Epres madártej


     


    epres-madartej.jpgDSC_0046.JPG


     


    Hozzávalók:


     


    • 1 l tej
    • 50 dkg eper
    • 10 dkg cukor
    • 4 tojásfehérje
    • 1 csomag epres pudingpor
    • citromlé

     


    Elkészítés:


     


    Az epret mosd meg, majd turmixold össze. Kevés cukorral szórd meg, cseppents rá citromlevet, és tedd hűtőbe. A fehérjéket verd kemény habbá, forgasd bele a cukrot, és verd tovább. Egy lábasban forralj vizet, és habból vizes kanál segítségével tegyél kis halmokat a vízbe. Főzd meg őket, majd szedd ki a vízből. A pudingport 1 liter tejbe keverd bele, majd forrald fel. Hűtsd le, és a habmadarakkal tálald.


    • Upvote 1
  11. Madártej


     


    A madártej francia eredetű édesség, ami a meleg nyári napokon biztosan felfrissít.


     


    madartej_2.jpgmadartej.jpg


     


    A madártej elkészítéséhez nem kell konyhatündérnek lenned. Nemcsak gyorsan elkészül, de alig kell hozzá alapanyag, így olcsón megúszod, ha ezt a desszertet készíted.


     


    Az egyetlen, amire figyelj oda, hogy a nagy nyári melegben ne tárold sokáig. Bár olyan finom, hogy ez a veszély szinte elenyésző.


     


    Hozzávalók:


    • 1,5 l tej
    • 15 dkg cukor
    • 4 tojás
    • 1 csomag vaníliás cukor

    ​Elkészítés:


     


    A tojásokat válaszd ketté. A sárgákat a cukorral keverd habosra, majd folytonos kevergetés mellett öntsd a forró tejbe. A fehérjéket verd kemény habbá, és mikor forr a vaníliás cukros tej, vizes kanállal kis halmokat eressz bele. Mindkét oldalukat főzd meg a habgombócoknak, majd a tejjel együtt hűtsd le őket. Ha sűrűbbre szeretnéd a tejes részt készíteni, tegyél bele egy evőkanál lisztet, és úgy forrald fel. Hidegen tálald.


    • Upvote 2
  12. Kovászos uborka


     


    A nyár egyik jellegzetes darabja a frissen készült, isteni savanyúság, a kovászos uborka.


     


    A jellegzetes nyári ételek - mint a bográcsban készült fűszeres pörköltek vagy a grillezett húsok - mellé az egyik legjobb savanyúság, amit csak készíthetsz, a kovászos uborka, aminek senki sem tud ellenállni.


     


    kovaszos_uborka_nagy.jpg


     


    A jó végeredményhez elengedhetetlen a sok napsütés, ezért csak akkor állj neki, ha szinte biztosan verőfényes napok következnek!!


     


    Hozzávalók:


    • 1 szép nagy dunsztos üveg, 5 literes
    • 2,5-3 kg kovászolni való uborka
    • 1 nagy csomag kapor
    • kenyérhéj a fedéshez

    • fokhagyma

    Elkészítés menete:


     


    Az uborkákat mosd át jó alaposan, akár többször is. Ezután mindegyiknek vágd le a végeit, majd szurkáld meg őket néhány helyen.


    Az üveget fertőtlenítsd ki, majd tedd az aljára a kapor felét. Ezután állítsd bele az uborkákat, ha kész az első réteg, tegyél melléjük két-három gerezd fokhagymát(ettől lesz roppanós), majd jöhet a következő adag uborka, mellé pedig a fokhagymák - ezt ismételd addig, amíg el nem fogy az alapanyag.


    Ha ez megvan, és betelt az üveg, melegíts langyosra annyi vizet, amennyi majd ellepi, tegyél bele három evőkanálnyi sót, és öntsd fel vele az üveget.


    Miután ezzel is kész vagy, már csak a tetejére kell tenned a kaprot, majd befedni kenyérrel.


    Zárd le jól az üveget, tedd napos helyre, és hagyd is ott három napra. Ha letelt ez az időszak, kóstold meg, hogy már megfelelő-e az íze. Ha igen, akkor kész is van, ha még nem, akkor még egy napot maradhat.


     


    Elkészítés ideje:


     


    3-4 nap


  13. Paprikás krumpli

     

    Előbb-utóbb tényleg kisüt majd a nap, akkor előveheted a régen látott bográcsot, és elkészítheted a legjobb paprikás krumplit.

    A jó paprikás krumpli titka egyrészt a jó krumpliban, másrészt az ízes paprikában és harmadrészt a megfelelő kolbászban rejlik, ki hitte volna, azonban ha bográcsban készíted, elengedhetetlen a megfelelő hőmérséklet folyamatos biztosítása is.

     

    krumpli_nagy.jpgpaprikas_krumpli_bogracsban_2.jpg

     

    Ha a szalonna és a kolbász kevés, tegyél bele némi jó minőségű virslit, és azt is főzd bele!

     

    Hozzávalók:

    • 3 kg krumpli
    • 25 dkg húsos szalonna
    • 5 dkg zsírszalonna
    • 3 nagy fej vöröshagyma
    • 4-5 gerezd fokhagyma
    • 2 paprika
    • 3 evőkanál pirospaprika
    • 1 szál - körülbelül 35 dkg - szárazkolbász
    • 1 paradicsom
    • só, bors
    • 1 teáskanálnyi kömény

     

    Elkészítés menete:

     

    A krumplit pucold meg és kockázd fel, a kolbászt szabadítsd meg a héjától és vágd egységes méretű karikákra, a hagymát szintén pucold meg és szeleteld minél apróbb kockákra.

    Ha mindez megvan, a zsírszalonnából nyerd ki a zsírt a forró bográcsban, majd ezen a zsíron pirítsd meg a hagymát.

    Ha már szépen fonnyad, keverd hozzá a húsos szalonnát, a köményt, a fűszerpaprikát - a legjobb, ha addig elhúzod a tűzről a bográcsot - és a kolbászkarikákat, keverd össze, majd öntsd fel annyi vízzel, ami épp ellepi, főzd így körülbelül tíz percig, aztán add hozzá a krumplit is.

    Ismét öntsd fel vízzel, szintén elég annyi, ami alig lepi el, most dobd bele a kicsumázott paprikát, felkockázott paradicsomot, ha teszel bele egy kis csípőset, akkor azt is, valamint a fokhagymát, természetesen jól összetörve.

    Sózd és borsozd hangulatodnak megfelelően, aztán hagyd rotyogni körülbelül háromnegyed órát.

     

    Elkészítés ideje:

     

    70 perc.

  14. Sajtos csirke

     

    Ha gyorsan elkészíthető, látványos és egyben ízletes lakomát szeretnél, ez lesz a te recepted, egyszerű, de nagyszerű fogás.

     

    sajtos_csirke_nagy.jpg

     

    Készítheted úgy is, hogy a reszelt sajtot is a tejfölbe kevered, ha úgy szimpatikusabb, és ha szereted a fokhagymát, akkor érdemes a tejfölhöz reszelned egyet.

     

    Hozzávalók:

     

    • 70 dkg csirkemell
    • 25 dkg sajt
    • 2 tojás
    • 5 dkg tejföl
    • só, frissen őrölt bors
    • olaj

    Elkészítés menete:

     

    A csirkemelleket tisztítsd meg jó alaposan, vágj belőlük nagyjából egyforma méretű szeleteket, és sózd be őket.
    A sütőt melegítsd elő 200 fokra. Fogj egy alkalmas serpenyőt, hevíts benne egy kis olajat, majd közepes lángon pirítsd meg benne a húsok mindkét oldalát.
    Amíg pirulnak, addig a tojásokat válaszd ketté, a fehérjékre nem lesz szükséged, a sárgájákat keverd simára a tejföllel, és tekerj bele ízlésednek megfelelő mennyiségű borsot.
    Ha kész vannak a hússzeletek, helyezd őket egy tűzálló edény aljába, halmozd rájuk a tejfölös keveréket, majd szórd meg egyenletesen az egészet a sajttal, és pirítsd rájuk, nagyjából 20 perc alatt elkészül.
     

    Elkészítés ideje:

     

    30 perc.

  15. Lasagne bolognai szósszal


     


    Tésztalap, rengeteg hús, paradicsom és persze sajt, címszavakban ez a lasagne.


     


    lasagna_nagy.jpg


     


    Ha a fent említett alapok kéznél vannak, már félig nyert ügyed van. Sajnos elég macerás, és sokáig készül a világ legkedveltebb ételei listák egyik éllovasa, de minden percét megéri.


    Sajtból válassz keményebb félét, a legjobb a parmezán, de lehet, hogy az íze túl tömény lesz, ezért érdemes keverned egy másik fajtával!


    Hozzávalók:


     


    • 30 dkg reszelt sajt
    • 25 dkg darált marhahús
    • 25 dkg darált sertéshús
    • 10 dkg vaj
    • 10 dkg szalonna
    • 5 dkg liszt
    • 5 dkg sűrített paradicsom
    • 5 dl tej
    • 2 dl száraz vörösbor
    • 2 dl főzőtejszín
    • 1 nagyobb szál répa
    • 1 nagy fej hagyma
    • 1 kávéskanál szerecsendió
    • só, bors
    • olaj


    Elkészítés módja:


     


    A jó lasagne alapja a jó szósz, ráadásul ez készül a legtovább, így ésszerű is ezzel kezdened.


    A húsokat keverd össze, sózd és borsozd kedvedre. A hagymát és a szalonnát kockázd fel, olvaszd meg a vaj felét, majd pirítsd meg rajta őket, közben a répát is vágd fel minél apróbbra, és add hozzájuk.


    Ha már szépen megpirultak, jöhet melléjük a húskeverék, majd vedd kisebb lángra, és hagyd főni nagyjából fél óráig. Amikor már úgy látod, hogy a hús átfőtt, add hozzá a bort, keverd el benne, majd jöhet a paradicsom is.


    Ha szépen összekeverted, ismét fűszerezd meg, majd hagyd kis lángon főni ismét fél órát, időnként megkeverve.


    Amikor már majdnem kész, keverd hozzá a tejszínt is, várd meg, míg rottyan egyet, és már kész is vagy!


    De sajnos csak a szósszal, illetve valamelyik félórában, amikor magára hagyod a paradicsomos-húsos mártást a tűzhelyen, elkészítheted a besamelt.


    A vaj másik felét kezdd el hevíteni, pirítsd benne a lisztet enyhén barnára.


    Ha ez megvan, add hozzá a tejet, és kevergesd addig, amíg el nem kezd sűrűsödni, ha elérte ezt az állapotot, akkor kész is van.


    Jöhet a tészták rétegezése: végy elő egy alkalmas tepsit, egy kis vajjal kend ki, majd rendezz el az alján egy adag tésztalapot, erre jöhet a besamel arányos része, majd rá a hús és a reszelt sajt.


    Ezt az egészet ismételd meg kétszer vagy háromszor, annak függvényében, hogy mennyi húsos masszát mennyi lap között szeretnél viszontlátni.


    Ha elkészült a mű, told be a 180 fokra előmelegített sütőbe egy órára, utána már élvezheted is.


     


    Elkészítés ideje:


    170 perc.


  16. Mirinda szelet


    (más néven Fanta szelet)


     


    Mirindas%20szelet.jpg


     


    Hozzávalók:


     


    • 6 tojás
    • 1 dl olaj
    • 5 evőkanál liszt
    • 2 evőkanál kakaó
    • 1 csomag sütőpor
    • 15 dkg margarin
    • 15 dkg porcukor
    • 1 citrom reszelt héja
    • 1 csomag vaníliás cukor
    • 2 csomag vaníliás pudingpor
    • 7 dl szénsavas narancslé
    • 50 dkg túró

    Elkészítés:


    A tojást kettéválasztjuk, a sárgáját elkeverjük a 6 evőkanál cukorral. Hozzáadjuk az olajat, lisztet, sütőport, kakaót és végül a keményre vert fehérje habját.


    Egy kb. 35×25 cm-es sütőpapírral bélelt tepsibe tesszük és 150 °C-on készre sütjük, tűpróba szükséges! Miután elkészült, kirakjuk tálcára hűlni.


    A pudingport kikeverjük 5 dkg porcukorral és az üdítővel megfőzzük, ezt le kell hűteni. Ha langyos, kenhetjük a sütemény tetejére.


    Amíg a puding hűl, elkészítjük a túrós réteget. A margarint simára keverjük 10 dkg porcukorral, hozzáadjuk a vaníliás cukrot, a reszelt citromhéjat, a túrót és rákenjük a piskótára.


    Végül erre jön az üdítős puding.


    Mielőtt felszeleteljük, kb. 1 órát tegyük hűtőbe.


    Nagyon finom, érdekes ízhatású sütemény!


    • Upvote 1
  17. Málnás poharas desszert

     

    A bogyós gyümölcsök íze felidézi a nyári délutánok hangulatát, de ha mirelitből készíted, akkor is igazán ínycsiklandó ízélményben lehet részed.
    A málna az egyik legkedveltebb piros gyümölcs, ehhez az édességhez ráadásul még a sütőt sem kell bekapcsolnod.

     

    malna_nagy.jpg

     

    Hozzávalók 2 adaghoz:

    • 6 babapiskóta
    • 2 evőkanál málnalikőr, narancslikőr vagy sherry
    • másfél pohár friss vagy mirelit málna
    • másfél evőkanál porcukor
    • fél pohár mascarpone
    • fél pohár zsírszegény tejszín
    • 1 evőkanál plusz porcukor
    • 1 teáskanál vaníliakivonat

    Elkészítés:

     

    Oszd szét a babapiskótákat desszertes poharakba, és locsold meg őket a likőrrel. Villával keverd össze a málnát és a porcukrot, a málna egy részét törd össze, majd kanalazd rá az egészet a babapiskótákra.

    Tedd a mascarponét, egy evőkanál porcukrot, a tejszínt és a vaníliát egy tálba, és habverővel dolgozd össze sűrű állagú krémmé. Kanállal szedd rá a málnára, és hűtsd le tálalásig.

    • Upvote 2
×
×
  • Create New...