Jump to content
PirateClub.hu

Silhouette

Veterán
  • Pontszám

    82
  • Csatlakozott

  • Utoljára itt járt

Posts posted by Silhouette

  1. Na hát akkor miről beszélünk? :) Csak a megfelelő szoftverekkel kell megbarátkoznod. Ha van lehetőséged, akkor később próbálj meg élő hangszer(eke)t is felvenni, attól lesz igazán velős a muzsika. A dobolásban szerzett tapasztalataidat száz százalékosan tudod itt is hasznosítani.

  2. Hogy pontosan milyen szoftverrel, azt neked kell kitapasztalnod. Amelyikkel sikerül a leginkább megbarátkoznod, azt fogod használni. Nincs erre bevált recept. Először úgyis csak a kezeléssel fogsz megismerkedni, ami beletelik egy kis időbe, de aztán már adja magát. Ha szétnézel a szekvenszer programok táján, akkor találsz egy párat, szinte mindegyik alkalmas a feladatra. Inkább csak tanácsokat lehet adni nagy általánosságban. Mivel a dnb egy dob-basszus centrikus műfaj (ki gondolta volna) ezért elsősorban egy könnyen kezelhető dobgép-szerűség kell. Mondanám, hogy kezdd a Reason-nel, de ha belelendülsz és kezded feszegetni a korlátokat, akkor kicsit nehéz átállni egy másik daw-ra, ugyanis teljesen más elven működik, mint a többi program. Nem mondom, a Reason is szinte tökéletesen alkalmas jó minőségű zene készítésére, azonban nehézkes a wav kezelése és zéró a vst támogatása, ami miatt nem említhető egy lapon sem a többi programmal. De egy idő után az ember szívesen kipróbálna új dolgokat is. Lehet persze használni a többi programmal rewire kapcsolaton keresztül is, így nem muszáj eldobni sem ezt a programot, ha eljön a váltás ideje. Van viszont egy rettentő könnyen kezelhető redrum-ja és rex-e, amik dobgép és loop player funkcióval rendelkeznek. Lényegében ezekre van szükség, de ezeket más szoftverben is meg lehet találni, vagy ha nem, akkor ott a milliónyi vst plugin. Loop player tulajdonképpen nem is kell, hanem a meglévő wav fájlt egy az egyben ezek a programok lekezelik. Ez az egyik lényeges különbség a Reason és a többi daw program között. Tehát amíg az előbbibe bele vannak integrálva a cuccok, éppen ezért viszonylag nagy a kötöttség, addig az utóbbiak teljes egészében testre szabhatóak hangszerek tekintetében. Viszont, ha valaki profi Reason-ös, akkor nagyon sokat ki tud belőle hozni.

    Nyilván a szokásos basszus szintik kellenek vst formájában, wav loop-ok, amik megkönnyítik az ember dolgát, ha nem akar pepecselni, hogy 15-20 perkából összemajszoljon egy ütős szekciót. Van rengeteg preset a vst szintikhez, lehet csavarni saját formákat is. Ezek általában le vannak bontva stílusokra, bass, saw, synth, stb. Léteznek vst effektek, dnb-ben előszeretettel használnak filter, distortion-t, tube-ot, stb, kompresszor sem maradhat el.

    A doboknál még a snare közvetít nagy energiákat, így abból is betárazhatsz bőven, lehet kikeverni saját dobokat is.

    Erről rengeteget lehetne írni, de a legegyszerűbben magad tudod kitapasztalni, hogy mi mire jó, mi mitől lesz olyan, amilyen. :)

    A dnb elég nehéz műfaj, nagy a tempó, de oda kell figyelni, hogy helyükön legyenek a hangok. Azt lehetne hinni, hogy úgyis összemosódik minden a magas bpm szám miatt, nem lehet kihallani, ha valami nem a helyén szólal meg. De ez nem így van. Azt javaslom, hogy az elején még ne 190-es tempóval kezdd, hanem mondjuk 150-160, vagy még lassabb, amíg meg nem tudod emészteni, hogy egy dobgroove mennyire összetett. És persze a metronóm is menjen folyamatosan, mert könnyű eltévedni az ütemek között. Persze el is lehet tévedni, sőt a dnb-ben jól is szól, ha nincs minden pontosan a helyén, kizökkenti valami a ritmust, aztán néha megtalálják a hangok a grideket a zenében. De az ilyen káosz-szerű nótához már jó adag tapasztalat kell. :)

  3. Lehet, hogy hülyeséget írok, mert rég használtam már.

    A mixeren az adott sávra állsz, nem a master-re, és úgy választasz jobboldalon fx-et.

    Ha nem ad senki pontosabb választ, akkor itt van valami leírás:

    http://www.fruityloopsstudio.net/?cat=118

    Vagy youtube videók.

  4. Szia!

     

    Ilyenkor van meglőve az ember, amikor jobbnak kellene lennie, azt rosszabb, mivel a procinak nyilván egy dsp-s kártya mellett nem kell annyit dolgoznia.

    Első körben szerintem csinálj egy rendszer újratelepítést. Az egyébként is ajánlott, ha új hardver kerül a gépbe.

    Nem volt még emum, nem tudom, hogy a beállításaival lehet-e szüttyögni valamit. Az is elképzelhető, hogy alaplapi probléma lesz. Próbálgasd, hogy ha kiveszel minden más kártyát, ha van a gépedben, és átrakod másikba az emu-t.

    Nézd meg, hogy a kártya-alaplap kompatibilitásról mit írnak, ha van, akkor milyen drivert ajánlanak.

    Van valami ... Latency Tools ... program is, hirtelen nem tudom a nevét, de az is segíthet a késleltetés beállításaiban. Van néhány videó a youtube-on is a rendszer finomhangolásáról, olyanok mint például mik élvezzenek prioritást, a folyamatok, vagy a programok és hasonló beállítások.

    Természetesen bárkinek bármilyen izom gépe is van, érvényes szabály az, hogy lehetőleg ne használja másra azt a rendszert, amin zenél. De, ha csak egy rendszer van, akkor lehetőleg a futó folyamatokat le kell redukálni, amennyire csak lehet, beleértve a hálózatot is. Mindent, ami a merevlemezt, memóriát, processzort használhatja. Meg sajnos, mivel Windows rendszerről beszélünk, kompatibilitási, driver problémák mindig voltak és lesznek. Nálad is szerintem hasonló vezérlő gond lehet.

  5. Igen, sajnos a bakelit nyomás is, mint minden értéket képviselő dolog megszűnt ebben az országban. De talán akad még, aki foglalkozik bakelit vágással. Nem nyomással, mert annak vége. Állítólag a Magyar Rádiónál van még egy gép. Esetleg vedd fel velük a kapcsolatot, hátha. Vágás ügyben pedig nézd meg a vinylteam.hu-t vagy a djservice-t Pesten. A nyomás valóban nagyon drága, mivel a mastert is le kell gyártani, de a vágás egy jó alternatív megoldás, ami lényegesen olcsóbb is a préselésnél. Régebben az acetát lemeznek sok rossz tulajdonsága volt (nehéz, vastag, kopik, stb), de ahogy olvastam ma már nagyon jó minőségre vágnak, így nem sok különbség van egy nyomott és egy vágott lemez között.

     

    Sajnos itt tartunk. Ebben az mp3-as világban nincs már létjogosultsága a vinylnek. Szomorúan veszem tudomásul a laptopos dj-zés eljöttét is. Azonban hála néhány, a minőségre igazán fogékony embernek, még nem tűnt el teljesen ez az analóg gyönyör.

     

    Nekem a leginkább akkor dagad a májam, amikor keresek egy zenét az interneten (ami megvan ugyan bakeliten, csak lusta vagyok bedigizni) de sehol nem találom. Na most akkor melyik is értékesebb: az mp3 vagy a bakelit? :)

  6. Ahogyan az előttem szóló írta. A fizika nem enged. :) Nézz szét itt a fórumon "zenéből kiszedni az éneket" és hasonló témában, ugyanerről szólnak, hátha azok segítenek. Neked annyiból könnyebb a dolgod, hogy gondolom nem kell száz százalékban megfosztani a gitártól a dalt, hanem elég, ha csak jól meg van taposva. EQzással, aprólékos munkával talán sikerülhet valami. De ehhez ne FL-t használj, az is idióta volt, aki azt ajánlotta. Vannak olyan többsávos hangszerkesztők, amik alkalmasabbak erre. Ableton, SoundForge, Goldwave, hogy csak a legkommerszebbeket említsem. Arról szól, hogy behúzod a dalt, látod a hullámokat és elkezdesz vagy a beépített EQ-val, filterrel stb, vagy valami jobb minőségű beépülővel játszadozni. Leírni nem nagyon lehet a folyamatot, ezért kísérletezgetni kell vele.

    De valakinek egyszer ajánlottam, hogy szerezze meg az adott zenét midi-ben, és bármelyik szerkesztőben meg lehet szólaltatni velük egy hangszert. Ami talán egy 4-5 tagú együttes számánál nem is olyan vészes, még az eredetihez nagyon hasonlót is lehet csinálni. Persze ez nagyban függ a midi minőségétől. De neked lehet, hogy elég lenne maga a midi fájl is. Van valami ingyenes mid player, most nem jut eszembe a neve, de abban például egy gombnyomással le lehet mute-olni a gitárt, vagy amelyik nem kell. Igaz, nem egy szimfonikus zenekart fogsz hallani, de szvsz ez a legegyszerűbb módja annak, amit szeretnél. Többek között karaoke-zésra is sok helyen ilyen megoldást használnak. Még amit ajánlok, ha nem ismernéd (amin csodálkoznék gitáros létedre) az a GuitarPro.

  7. Ha jól emlékszem, nekem egyszer régen az XP újratelepítés oldotta csak meg. Amiket összeszedtem ezzel kapcsolatban, amik talán segíthetnek:

     

    registry alapos takarítása

    .NET 2.0 eltávolítás (vagy épp telepítés)

    Codec pack uninstall, takarítás, kimondottan a QuickTime féle cuccok

    7.0.3-AiR, ami szerintem a legstabilabb hetesből

  8. Mit szeretnél elkezdeni, keverést vagy zeneszerkesztést? Mert nem derült ki egyértelműen.

     

    Én már próbáltam...

     

    Hackerman, ezzel a fajta a technikai résszel szerintem mindenki tisztában van. Remélem nem tévedek. Habár mindenki másképp csinálja, és inkább a rendelkezésre álló eszközök és lehetőségek függvénye a "hogyan".

     

    Ami inkább számít, és hiányzik a legtöbb újdonsült dj-ből:

     

    -a hozzáállás: attól, hogy össze tudok hozni két zenét, még nem gondolom azt, hogy profi vagyok; minőségi zenét hallgatok, ezért minőségi zenét is szolgáltatok....

     

    -elméleti rész: legyenek helyükön a stílusmeghatározások, alapfogalmak, kultúrák kialakulása, fejlődése stb...

     

    -egyéni stílus kialakítása, akár zenei akár technikai. Nem muszáj azt játszanom, mint amit mások játszanak (most például electro-s szemetet), csak mert ez a trendi. Technikailag is lehet fejlődni. El lehet lesni néhány apró trükköt a tapasztaltaktól, és azt tovább fejleszteni a saját stílusunknak megfelelően.

     

    -egyéb technikai dolgok: kötözgetés, hangrendszerek, D/A konverzió stb...

     

    Nagyon tömören, ha ezekkel valaki tisztában van, akkor nem marad parasztdiszkós szinten, és ezzel a pozitív hozzáállással megtiszteli a hallgatóságát is. Akik nem hülyék, és észreveszik a diszkóson, ha valami újat próbál bemutatni. Persze ez megint csak igény kérdése, és jön a másik véglet. Ha a közönségnek nincs igénye, akkor nincs is miről beszélni. De a diszkós eldöntheti, hogy melyik utat választja.

  9. Szia!

     

    Nekem elsőre a Vanguard ugrik be, de lehet, hogy hülyeség. Ez tipikusan olyan "gagyi" hang. :) Szerintem, ha van egy kedvenc szintid, akkor tölts le hozzávaló bankokat, aztán csavargasd amíg jó nem lesz. Ja meg az FM8-hoz is kering a neten egy tekintélyes pack, abban is biztos találsz neked valót. Ha nem találod őket, akkor majd belinkelem.

  10. A mai warez áldotta világban azért nem olyan nehéz beszerezni egy szoftvert. :)

    Azt javaslom tölts le ilyen alkalmazásokat, próbálgasd őket. És amelyik számodra legszimpatikusabb, átláthatóbb azzal kezdj el foglalkozni. Persze ez teljesen igény és gépfüggő, meg mindenki másra esküszik. Eleinte kicsit nehéz, mire rájössz alap dolgokra, de a youtube-on például nagyon sok segítséget találsz. Én az említett FL és Reason mellett még ajánlanám az Ableton-t és a Cubase-t, mert írtad a midi-t és a vokált. A rendes vst és wav támogatás nem utolsó szempont, meg az se, hogyha felveszel mondjuk egy éneksávot, akkor vizuálisan is látod az eredményt.

    Lényeg, hogy az esetleges kezdeti kudarc után ne add fel, és ha hosszútávon gondolkodsz, akkor nyugodtan választhatsz egy bonyolultabb szoftvert is kezdésnek. Később akár össze is kötheted őket, ha úgy látod, hogy a másikra is szükséged lenne. Sok sikert!

  11. Már le is írtad a megoldást: mióta Vistát használsz. :)

    Elképzelhető, hogy nem szeresse nagyon az ASIO a hangkártyádat, pláne Vista alatt. Én, amikor még az integráltad használtam, semmi gondja nem volt az nVidia-val, de XP alatt.

    Azt sajnos be kell ismerni, hogy a Win rendszerek ilyen szempontból a legmegbízhatatlanabbak, a Vista meg amúgy is egy jól elbrontott oprendszer, úgyhogy ennyi a magyarázata. Gondolj bele, ha van is egy izmos géped, de Vistát használsz, lenne jó sok erőtartalékod audio-val dolgozni, de a kedves oprendszered ennek a felét elviszi a felesleges folyamataival. Vista-val egyébként csak erős gépen 64-biten érdemes dolgozni. Egyébként meg mindenképp az XP-t javaslom. Nemcsak, hogy kevesebbet zabál, de a támogatása is kedvezőbb. Szerintem, ha nagyon ragaszkodsz a Vistához, akkor próbálj meg felrakni mellé egy XP-t, amit csak zenélésre használsz.

  12. Próbáld ki. Szerintem az fl (meg más sem) nem tud ilyet. :) Neked kell hallás alapján beállítanod a tempóját az éneknek, és úgy. Az akapellában nincs semmi, ami alapján egy program meg tudná állapítani a sebességet. Mondjuk egy olyan szerkesztőben könnyebb lenne, ahol vizuálisan is látod a hullámokat. Pl. Ableton és a warp.

    http://scorchio.freeblog.hu/files/warping%20tips.pdf

  13. Szia!

     

    Ennek mi köze a keveréshez? :)

    Tömören: semelyikkel.

    Bővebben: hosszú gyakorlás, tapasztalatszerzés után egy arra alkalmas többsávos szekvenszerrel.

    De már a kérdés megfogalmazása is rossz.

    milyen programmal lehet egy teljesen új remixet csinálni

    Nem győzöm szajkózni, hogy ne mindenki egyből profi zenét, remixet akarjon csinálni, hanem legyen tisztában az alap dolgokkal és legalább egy programnak ismerje a kezelését. Különben nem fog menni. És akkor nem tesz fel ilyen bugyuta kérdéseket. Nem úgy működik, hogy betöltöm a zenét, aztán a program leszedi nekem az akapellát, meg még át is dolgozza.

    Szóval, ha valaki remixet vagy bootleget akar csinálni, annak szüksége van azokra a sávokra, amiket fel szeretne használni a zenében. Próbálkozni lehet, külön választani őket, de körülbelül olyan eredménnyel, mintha egy festményről akarnál egy ábrát eltávolítani. Egy már meglévő hanghullámból sem lehet csak úgy kiszedni egy adott hangszert veszteségmentesen. Meg lehet próbálni szűrni, eq-zgatni meg egyebek, de ha a végeredményt hangosan visszahallgatod, akkor rájössz, hogy ez így nem oké. De persze ehhez is érteni kell.

     

    De ha megvan az éneked külön, akkor félig nyert ügyed van. Nincs más dolgod, mint felépíteni a zenét és az éneket, mint sávot szinkronba hozni vele. Erre is van pár program, ami hangmagasság változás nélkül képes a zene vagy az akapella tempóját változtatni egy bizonyos határon belül, alig észrevehető minőségromlással, hála a számítógép processzorának. De a legmacerásabb azt megoldani, hogy az ének és a zene tényleg harmóniában legyen. Míg az előző inkább technikai művelet, ez már inkább tapasztalat és hallás kérdése. Gondolok itt a térbeli pozíciókra, effektekre. De persze ez a zene felépítésekor is egy nagyon fontos momentum.

     

    Tehát egy többsávos zeneszerkesztővel próbálkozz, pl: Ableton, Cubase, Acid Pro, Sonar stb... amelyik szimpatikus. Sőt már ezekből az újabb verziók is képesek normális time stretch-re, nem biztos, hogy kell külön program erre.

     

    Olvasgasd még ezt is, hasznos:

    http://www.nagyember.hu/index.php?option=com_easyfaq&task=view&id=19&Itemid=45

  14. Természetesen. Ha tudod hitelt érdemlően igazolni, hogy rendelkezel az mp3 jogtiszta forrásával, tehát megvetted kemény pénzekért a boltban a cd-t, akkor már ki is fizetted a jogdíjat.

     

    Tehát minden olyan írott lemez vagy egyéb hordozón (pl. számítógép, DVD, iPod, stb.) rögzített másolat, amely az adott szórakozóhelyen a pultban található, és a nyilvános zeneszolgáltatás célját szolgál(hat)ja, csak akkor minősül legálisnak, ha arra a jogtulajdonos (kiadó) engedélyt adott...Ha a diszkós úgy érzi, eleget tett törvényi kötelezettségének, de azt valamiért nem tudja kellő hitellel igazolni (nem érkezett még meg a szerződés, legálisan a Net-ről vásárolta a CD-re kiírt zenét, stb.), sokkal jobban megérti a helyzetet a MAHASZ képviselője.

     

    Úgyhogy jobban teszed, ha viszed az eredeti hanghordozókat is, vagy valamilyen módon vedd fel a kapcsolatot MAHASZ-al, hogy ki tudnak-e neked azokról egy igazolást állítani.

  15. Nem árt tudni, hogy minden nyilvánosan bemutatott médiára vonatkozik, legyen az diszkóban, buszon, vagy hypermarket-ben.

     

    Többek között itt is le van írva:

    http://www.djszovetseg.hu/tudnivalok

     

    A diszkó-ellenőrzésekről

     

    A Rendőrség, törvényben előírt feladatkörének és kötelességének megfelelően, évek óta fellép a szerzői és ehhez kapcsolódó jogok megsértésével szemben is, ugyanúgy, ahogy bármilyen más típusú bűncselekmények kapcsán is eljárásokat folytat.

     

    A diszkókban a szerzői és ehhez kapcsolódó jogok megsértésének sajnos egyik leggyakoribb formája az illegálisan másolt hangfelvételek felhasználása.

     

    Nagyon fontos tisztában lennünk vele, hogy amint az a fentebb említett törvényi szabályozásból kiderül, NEM az illegális hangfelvétel bemutatása, hanem már maga az engedély nélküli többszörözés minősül bűncselekménynek. Tehát minden olyan írott lemez vagy egyéb hordozón (pl. számítógép, DVD, iPod, stb.) rögzített másolat, amely az adott szórakozóhelyen a pultban található, és a nyilvános zeneszolgáltatás célját szolgál(hat)ja, csak akkor minősül legálisnak, ha arra a jogtulajdonos (kiadó) engedélyt adott. Ezt az engedélyt a kiadók közös jogkezelő szervezetükön, a MAHASZ-on keresztül adják meg (l. lejjebb).

     

    A MAHASZ képviselői sok esetben az ellenőrzések során is segítik a rendőrség munkáját, közreműködnek annak megállapításában, hogy az adott helyen talált másolt hangfelvételek legálisak-e. Bár a diszkósok sok esetben MAHASZ-ellenőrzésről beszélnek, az ellenőrzést valójában minden esetben a rendőrség végzi, a MAHASZ pusztán szakmai segítséget nyújt.

     

    Ráadásul az ellenőrzés alá vont lemezlovas számára is kedvezőbb, ha jelen van a MAHASZ képviselője, hiszen utóbbi sokkal jobban tisztában van a diszkósok tevékenységével, jobban ismeri a zenét, a technikát, stb., mint a rendőrség, amelynek ezen ismeretek nem tartoznak feladatkörébe. Így egy esetleges vitás, nehezebben értelmezhető helyzetben is könnyebben tud segíteni. Ha a diszkós úgy érzi, eleget tett törvényi kötelezettségének, de azt valamiért nem tudja kellő hitellel igazolni (nem érkezett még meg a szerződés, legálisan a Net-ről vásárolta a CD-re kiírt zenét, stb.), sokkal jobban megérti a helyzetet a MAHASZ képviselője. A Rendőrség törvényi kötelessége alapján eljárva elsősorban csak azt tudja megállapítani, hogy lát-e hologramos matricát a lemezlovasnál, vagy nem, s érthető módon, nem kíván "szakmai kérdésekbe" bocsátkozni a lemezlovassal.

     

    Összességében, a diszkó-ellenőrzések valóban nem a világ legkellemesebb dolgai, de ahogy többek között a fogorvos is mondja, "nem kell félni, nem fáj". Akinél minden rendben van, az eljárás nem tart tovább 5 percnél, s munkáját eközben is simán, zavartalanul tudja végezni. Az ellenőrzés egyáltalán nem zaklatás: az ellenőrzések célja éppen az, hogy a tisztességesen dolgozó, munkájukba sok-sok pénzt, több évnyi munkát befektető lemezlovasokkal szemben ne jussanak jogosulatlan előnyhöz, ne tudják őket kifúrni azok az "ötezer forintos DJ-k", akik egyetlen fillért sem költenek zenére.

     

    Különösen az utolsó mondat a legfájóbb az egészben. Hol van már az a bakelit lemez? Véleményem szerint az internet és a technika fejlődésével a porig lett alázva ez a hivatás. Jó-jó végtelen a lehetőség, meg nem kell cipelni a lemezes táskát, na de akkor is. Mlyen gombamód megszaporodtak az önjelölt dj-k az utóbbi években? Már hányok attól, hogy minden oldalt tele szemetelnek a mixeikkel. Közben, ha odaállítanám őket egy pult elé, fel se ismernék, hogy na ez egy hangerő potméter.

    Úgyhogy igenis menjenek, ellenőrizzenek, büntessenek. A kérdező meg ne vegye személyeskedésnek, de sajnos ez a szomorú valóság.

  16. Na azért a remixelés az nem úgy működik, hogy betöltesz egy mp3-at egy rezsóba. Szép is lenne. :D Egy átdolgozáshoz normális esetben a sávokra bontott zenét, vagy csak egyes mintáit használják fel. Nem magát a kész zenét, azzal nem lehet mit kezdeni. Az mp3 ilyen szempontból egyébként sem jó választás, rendes végtermékhez wav vagy aif formátumra van szükség. Na meg egy többsávos szekvenszerre, ami minden más lehet, csak Reason nem. Oké, van ott is sampler, redrum meg rex, de mire átkonvertálod, hogy megkajálja, szerintem nem érdemes. Otthoni prüttyögésre, megismerkedni a zenéléssel, erre tökéletesen alkalmas a Reason, de remixelésre semmiképp. Válassz egy olyan többsávos szerkesztőt, ahol látod magát a hanghullámot, sokkal könnyebb úgy mókolgatni.

  17. Ne haragudj, de szerintem ennél rosszabb hozzáállás nem nagyon létezik. Nem eltántorítani akarlak, de neked kell kitapasztalnod, hogy mi hogy működik, és ha elakadsz akkor biztos fognak neked segíteni. De ne rögtön az elején... Pár mondatban egyébként sem lehet leírni egy programnak a működését, nem hiába több száz oldalasak a kézikönyvek sem. Minden kezdet nehéz, de ha nem adod fel és megpróbálsz magadtól is rájönni az alap dolgokra, akkor úgyis meghálálja a belefeccolt energiát. FL-hoz szerintem itt a fórumban is találsz magyar leírást, viszont angolul kell vele megbarátkoznod. Nézegesd a youtube-ot, ott is találsz nagyon sok hasznos videot. És vagy vedd meg vagy töltsd le a tört verziót, de ne demo-t használj.

×
×
  • Create New...