Jump to content
PirateClub.hu

riedllaszlo

Veterán
  • Pontszám

    11
  • Csatlakozott

  • Utoljára itt járt

Posts posted by riedllaszlo

  1.  

    És itthon is használják (használjuk). Csak persze ezeket a társadalombiztosító nem fizeti meg. Pedig nem is olyan vészes az ára.

    Ha belegondolunk, hogy mennyi ezt-azt megvetettnek az emberekkel, de egy korai diagnózisért, vagy egyáltalán egy génmutációért, ami akár mell, prosztata, vastagbél, vagy tüdőrák bekövetkeztét prognosztizálja, a betegek, vagy páciensek 40 ezer forintot sokallanak.

     

    Bezzeg egy Hajas-szalon fodrásztatért ez nem lenne sok.

     

    Mire az ilyen diagnózist a TB térítené, addig számos ember meghal rákban. Egyébként a daganatos és a kardiovaszkuláris megbetegedések elhalálozás listavezetője a magyar nép...

  2. Mindössze 14 ezer kilométerrel vétette el a Földet november hatodikán a 2009 VA kódnevű aszteroida. A Catalina Sky Survey projekt csillagászai mindössze 15 órával a lehetséges becsapódás előtt vették észre a Föld felé tartó objektumot.

     

    A NASA Near Earth Object programjában dolgozó szakembereknek pár órával az aszteroida megérkezése előtt sikerült kiszámolni a pályáját, és megállapítani, hogy ugyan extrém közel lesz, de valószínűleg nem ütközünk össze. Így is lett [1]: az utólagos számítások szerint 14 ezer kilométerrel vétette el a bolygót a szikladarab. Összehasonlításként: a Hold 360 ezer kilométerre kering tőlünk, a távközlési műholdak pedig 36 ezer kilométerre.

     

    1199827_673dfc3432fbc3bd721fa3e85b77941a_wm.jpg

     

    Bár az, hogy alig látták a tudósok előre az érkezését, ijesztő, a 2009 VA nem okozott volna nagyobb katasztrófát, ha összeütközünk. A nagyjából hét méteres szikla valószínűleg apró darabokra robbant volna a légkörben a súrlódás hatására, és csak a kisebb maradványai érték volna el a felszínt. A robbanás mindenesetre rendkívül látványos lett volna, és ha lakott terület felett történik, alighanem pánikot is okozott volna. 2002-ben egy hasonló méretű aszteroida semmisült meg a légkörben a Földközi-tenger felett, ott a robbanás energiáját a hirosimai atombomba kétszeresére becsülték a tudósok.

     

    A statisztikák szerint ilyen méretű aszteroidákból évente átlagosan kettő keresztezi a Föld pályáját, és ötévente egy neki is ütközik a bolygónak. Az ilyen méretű objektumokat általában csak az utolsó pillanatban veszik észre a csillagászok. A NASA földközeli aszteroidákat figyelő programja, az állandó pénzhiányra panaszkodó NEO egyelőre azt tűzte ki célul, hogy 2020-ra az egy kilométernél nagyobb, és a Föld pályáját megközelítő objektumokat térképezze fel a Naprendszerben. Ilyen üstökösből és aszteroidából nagyjából ezer lehet, és ha valamelyikkel összeütköznénk, az valóban katasztrófával járna.

     

    Forrás: Index - Tudomány

     

×
×
  • Create New...