Jump to content
PirateClub.hu

Nesztek

Veterán
  • Pontszám

    14
  • Csatlakozott

  • Utoljára itt járt

Posts posted by Nesztek

  1. Szerintem kétféle idő létezik: IDŐ és idő.

     

    IDŐ (természetes, mindig mindenhol jelen lévő akármi): Az a valami ami két folyamtot összeköt, eltelik közöttük, változást generál.

     

    idő (mesterséges, kitalált) : Az a mértékegység amit valaki valamikor kitalált, és valahogyan bevezetett, és elterjesztett, majd ezt finomították, végül szabványosították. Ez most a cézium-133 atom két hiperfinom szintje közötti átmenetkor fellépô sugárzás 9 192 631 770 rezgésperiódusának idôtartama, ami egy másodperc. Tehát az idő, az csak egy kitalált fogalom.

     

    Ha az időt nem találták volna ki, akkor az IDŐ attól még ugyanúgy meglenne, máskülönben nem lehetne változás. Mielőtt az ember a színre lépett, már akkor is létezett, és mindig is létezni fog.

    Érdekes módon csak az emberek függnek az időtől az összes többi életforma (növények, gombák, állatok, vírusok) jól megvannak nélküle, ők a saját biológiai "órájuk" szerint "működnek". Bár az ember is jól megvolt nélküle, mégis kitalálták.

    Viszont az IDŐ az MINDENRE hatással van.

     

    Mai szemmel kicsit nehéz belegondolni, hogy mi lenne ha nem lenne kitalálva az idő, és csak a mindenre kiterjedő, mindenütt mindenkor jelen lévő IDŐ volna, mert már annyira mindennapos, dolog évezredek óta, hogy el sem tudjuk szinte képzelni, hiszen már egy olyan világba születtünk, ami lényegében az időtől függ. Időhöz lettünk kötve totálisan, ez azonban nem volt ennyire súlyos, amikor még nem alkalmaztuk az időt, és mégis éltünk, és szaporodtunk.

    Most viszont már a technológiánk alapköve lett, ez a mesterséges idő. Nélküle nem működnének az olyan dolgok, mint a munka, és az elektronikai eszközök, ha most beszüntetnék az idő mérését, akkor azonnali ketty-rotty lenne a civilizációnak.

    Tegyük fel, hogy mindenki tönkreteszi az óráját, és működéképtelenné teszik az atmórát. Nos, azthiszem mindenki meg lenne zavarodva, és azt sem tudná hogy mi lesz ezután. Lehet hogy helyre tudnánk valamelyest állni, de lehet hogy már annyira függünk tőle, hogy a vesztünket okozná.

    Viszont attól hogy nem mérjük, attól még az IDŐ ugyanúgy tenné a dolgát, és változást generálna.

    Nekünk, civvilizált embereknek a vesztünket okozhatná egy ilyen cselekmény, hogy a kitalált, jól felépített idő "alapú" világunkat megszüntetnénk, és megpróbálnánk úgy, ahogy azellőtt éltünk, mielőtt kitaláltuk volna. Viszont a környezetünkben lévő élteformák semmit nem szenvednének miatta.

     

    Tudom, kicsit kaotikus, meg minden, sőt, nem is egyszerű megfogalmazni, az előttem hozzászólók biztosan átérzik, hogy mennyire nehéz saját szavakkal, a saját teóriánkat leírni, de szerintem nagyjából érthető hogy én hogy gondolom ezt az egészet. :D

     

    Szal egymondatban, tömören: Egy, az IDŐ által folyton változó világban, a saját kitalált csapdánkban élünk.

     

    Ja, időutazás!

    Szerintem nagyobb az esély arra hogy halakká fejlődjünk, mint hogy utazzunk az időben, hisz egy fogalomban nem lehet utazni. idő, múlt, jelen, jővő, mind csak fogalom.....

     

    Aki elolvasta, annak köszönöm a türelmét.

    Ellenvetést, hozzászólást, szívesen várok :)

     

    U.I: Igen, tudom, a szóismétlés csúnya dolog, de kénytelen voltam leírni annyiszor azt a bizonyos három betűs szót, hogy kicsit érthetőbb legyen amit mondani szerettem volna :D

  2. 1.Szerintem felesleges ilyen dolgokba annyi pénzt belefeccölni, hogy utána egy ilyen tré hírt adhassanak ki, aminek még a címe is kétségeb vonható. Hisz nem találtak, mert nem biztos hogy ott van még a víz, 11 milliárd év alatt azthiszem sokminden történhet.

    Az emberek dolgoznak, adót fizetnek, ezek meg ilyenekre elszórják a gempát, pedig sokkal értelmesebb dolgokra is lehetne költeni.

     

    2.Eléggé sántít az hogy a fényből megállapítsák egy bolygó összetételét, pláne ha ekkora távolságokról beszélünk.

    Nemigazán értem például, hogy honnan tudják azt, hogy az az adat, ami a kijelzőn megjelenik a feldolgozó egységen, az víz....

     

    Szerintem ha egy lámpával egy sötét szobában egy ilyen teleszkóp lekicsinyített, pontos másába egy pohár vodkán keresztül belevilágítok, anélkül, hogy a gép előtt ülő tudósoknak megmondanám hogy mi van a pohárban, mind a két kezem ráteszem, hogy nem fogják tudni megállapítani a fényből, meg egyéb módszerekkel sem hogy mi az ami a pohárban van... (kicsit idétlen példa, de sztem értitek mire gondolok...)

     

    3.Az a gravitációs lencsehatás is érdekes, mert ha fel tudja erősíteni, akkor el is tudja torzítani a fényt, ami téves eredményt is hozhat. (persze ha létezik ilyen egyáltalán, hogy így meg úgy meg tudják mondani hogy akkora távolságban mi van....

     

     

  3. Szia Nesztek !

     

    Én csak a 2. kérdésedre válaszolnék, a többit meghagynám másnak. Persze ha nem kapsz választ a többi kérdésedre, akkor szívesen megválaszolom azokat is.

     

    Tehát CL = CAS Latency = Column Address Strobe vagy Column Address Select Latency, magyarul az oszlop cím kiválasztási látencia, azaz az az időtartam, ami ahhoz kell, hogy ez a funkció / oszlop cím kiválasztás / sikeresen végrehajtódjon.

     

    Idézet /nem az enyém/ :

     

    "A memóriaterületen az adatok sorokban és oszlopokban van elhelyezve. Az egyes chipek kapacitása határozza meg a sorok és oszlopok számát a modulon. Ha sok tömb található, akkor ?memory bank? (oldal) is képződik.

    Az egyes chipek elérése kontroljel segítségével történek. A sor címzése a RAS (row address strobe), az oszlopé pedig a CAS (column address strobe). Van még ?write enable? (WE), ?chip select? (CS) és számos egyéb parancs is (DQ). Azt is fontos tudni, hogy egy adott pillanatban melyik sor az aktív a mátrixon belül.

    A modern számítógépekben a parancsok sebességét általában a BIOS határozza meg, ez általában 1-2 ciklus. Ez azt mutatja meg, hogy a RAS mennyi idő alatt kerül végrehajtása a chip kiválasztása után.

    A memóriavezérlő kiválasztja az aktív sort, ám mielőtt az ténylegesen aktívvá válna, s lehetne küldeni a CAS jelet, a vezérlő 2-3 ciklust vár - tRCD (RAS-to-CAS delay). Ezután jöhet az olvasási parancs, amit szintén késleltetés - a CAS latency - követ. A DDR RAM-oknál a CAS latency jellemzően 2, 2,5 vagy 3 ciklus. Miután az idő letelt, az adat a DQ lábakra kerül. Az adat lekérdezése után a vezérlő ismét deaktiválja a sort, amit a tRP idő (RAS precharge time) alatt történik meg.

    Van még egy technikai korlát: a tRAS (active-to-precharge delay). Ez azt jelzi, hogy legkevesebb mennyi cikluson keresztül kell aktívnak lennie egy sornak, mielőtt deaktiválni lehetne. A tRAS átlagosan 5-8 ciklus.

    Az időzítéseket általában fontosságuk sorrendjében szokták feltűntetni:

    2-3-2-6

    CAS-RAS to CAS-RAS precharge-active to precharge"

     

    Ez a magyarázat még a DDR érában készült, a DDR2 moduloknál már nagyobb késleltetések vannak.

     

    Üdv.: Dadus

     

     

    Szia Dadus!

     

    Köszönöm a válaszod. :)

    Hát, bevallom, ez így elsőre kicsit sok infó, de majd valahogy kiigazodom rajt. Van olyan rész ami tiszta, és van ami kevésbé, de azoknak majd utána nézek, hátha sikerül okosodnom.

     

    üDV: Nesz

  4. Feleslegesen drága alaplap az az Asus, a Chipi által ajánlott lap 30e magasságában van és kielégíti minden igényedet.

    16e pénzért már 500 gigás HDD-t kapsz, így azt érdemes inkább beletenni.

    A Samsung DVD-íróitól ments meg Uram minket... Egy Pioneer 216D hasonló áron sokkal jobb választás lenne.

     

     

     

    Az alaplapos dolgot még átgondolom. Lesz rá idő, hogy aludjak rá párat, mert csak nyár magasságában tervezem megvenni a gépet. De nagy esélyt látok rá hogy az olcsóbbat választom. :)

     

    A HDD sem annyira fontos, mert van most is majdnem 1 terányi helyem összesen, ezért nem akartam annyira nagyot venni bele.

     

    A dvd író is csak azért kell bele, hogy a windowst valahogy feltegyem, de lehet hogy csak egy sima dvd olvasót teszek bele, az úgy még olcsóbban jön ki.

    Írni amúgy sem szoktam, csak nagyritkán, arra pedig bőven elég az ami a laptopban van, szal az író sem lenne túl fontos dolog.

    Bár még ezen is majd agyalok.

     

     

  5. Először is köszönöm a válaszokat. :)

     

    Pár kérdés felmerült bennem, így a válaszok után:

    1.Ha nekem kell emelni 800-ról 1066-ra, akkor az hogy lehet? Bios-ban?

    2.Mi az a CL4, 5, 6, ?

    3.Max. 1680x1050-ben tudnék játszani, ennyi a monitorom felbontása. Ehez elég az 512Mb meória a kártyán?

    4.Miért a gigabyte alaplap?

     

    Sorry, ha butaságokat kérdezek, de tényleg keveset tudok ezekről a dolgokról, és a biztonság kedvért itt utánajárok, mielőtt kiadok 2kilót a gépért.

  6. Sziasztok!

     

    A következő konfiggal szemezgetek:

     

    Alaplap: Asus P5Q Deluxe 50.040 Ft

     

    CPU:Intel Core2 Duo E8400 BOX 3.00GHz 6MB 51.120 Ft

     

    VGA:Gainward HD4870 512MB DDR5 GoldenS 75.420 Ft

     

    Winyó: Samsung 250GB SATA2 16MB 3év 14.640 Ft

     

    Memória: 4GB DDRII1066 Geil Ultra Kit (2x2GB) 20.430 Ft

     

    Optikai meghajtó: Samsung SH-S223Q DVD-RW LS SATA 5.730 Ft

     

    Ellenvetést, hozzászólást, javaslatot a konfigra örömmel várok. :)

     

    És íme a kérdéseim:

     

    1.Érhet meglepetés újabb játékoknál, vagy elfut rajt minden?

     

    2. Bármilyen házba passzol ez, vagy van valami amit feltétlen tudnom kell mielőtt veszek hozzá házat? (A legolcsóbbat szeretném majd megvenni, csak annyi a lényeg hogy bentlegyen vmiben.)

     

    3.Mekkora/milyen tápot kell ehez a konfighoz vennem? Minden házba belemegy minden táp? Vagy hogy van ez?

     

    4.Fontos-e a procihoz külön hűtő (természetesen valami jófajta) vagy elmegy a gyárival is?

     

    5.Milyen oprendszert ajánlanátok rá? XP, XP64, Vista home premium, vagy Vista home premium 64?

     

    6.Ha csak egy sima Xp-t teszek fel, akkor lesz-e dx10-em, ha hardveresen támogatja a dx10-et a videókártya, vagy feltétlen szükséges a vista hogy a dx10-es környezetet tudjak használni?

     

    7.Összeállítás, üzembehelyezés:

    Úgy képzelem el, hogy mindent bedugok a helyére, felrakom az oprendszert, és a drivereket, és elvileg megy minden.

    Vagy ez nem ilyen egyszerű, van valami sorrend hogy mit mi után kell felrakni? Esetleg mikre kell vigyázni?

     

    8. Memória téren nem vagyok igazán otthon, ezért pár dolgot szeretnék kérdezni ezzel (is) kapcsolatban.

     

    Miben, és mekkora szerepe van annak hogy a memória 800, vagy 1066Mhz-en fut.

    Kell ehez a rendszerhez 4Gb memória, vagy 2 is untig elég?

     

    Érdemesebb lenne-e venni 1Gb-os mem.-el rendelkező videókártyát, vagy az 512 is bőven elég a legtöbb játékhoz?

     

    Hát kb ennyi lenni így hirtelen. :D

     

  7. Az a kamelspájder éppen vedlik.

    Amúgy csalóka a kép, mert kibbaszott nagynak tűnik, de igazágból nem az, mert az emberi agy nagyon könnyen átverhető. A képen látható katona lábához viszonyítja az agyunk a fent említett állatot, de igazából nem nagyobb 6-8 cm-nél a pók. Sőt, lehet hogy sokat modnok, mikor azt mondom hogy 6-8 cm. :D

×
×
  • Create New...