Jump to content
PirateClub.hu

Gyógyító művészet


Szipi
 Share

Recommended Posts

Gyógyító művészet

 

A művészet mély hatással van mindenkire: zenehallgatással oldható a stressz, múlik a feszültség. Az orvoslás régóta felismerte, hogy a lelki- és elmebajok gyógyitásában óriási hatásuk van a művészeteknek. Terápiás céllal már a 18. században alkalmazták a festészetet és a színjátszást: ebből az időszakból híres példa a módszerre a De Sade márki által is „lakott" charentoni elmeintézetben rendezett színi előadások.

 

A művészetterápia a 20. században teljesedett ki, elsősorban csoportos keretek között alkalmazzák, komoly pszichiátriai betegségek és enyhébb lelki zavarokban szenvedő embereknél egyaránt. (Ugyanakkor mindazoknak segítség e módszer, akiknek vannak kimondatlan szorongásai, elfojtott feszültségei, tudattalanba száműzött problémái - azaz gyakorlatilag mindenkinek.)

A pszichés problémák következménye az érzelmi élet felborulása, az önkifejezés lehetetlenné válása, a kapcsolatok beszűkülése. Mindezek akár passzív, akár aktív módszerrel oldhatók, azaz a művészi élmény befogadása, vagy az alkotó, cselekvő részvétel egyaránt szerepel a módszerek között.

A művészeti ág kiválasztását -mozgás (tánc), rajz, zene, ének, drámajáték, színjátszás - a beteg egyénisége és problémájának jellege határozza meg.

Nem az „előadásmód" színvonala fontos, hanem a megnyilatkozás, az önkifejezés, a folyamatok, melyek a tevékenység során lezajlanak a cselekvő emberben. Egyrészt a gyógyító terapeuta pontosan megismerheti közben a páciens problémáit, másrészt a gyógyulás is megindul: az emberi kapcsolatok javulnak, az indulatok áttételesen levezethetők.

Aki képes az érzéseit, érzelmeit, vágyait ily módon felszínre hozni, megfogalmazni közelebb kerül a görcsei, gátlásai feloldásához.

Link to comment
Share on other sites

zenével télleg oldható a stressz! meg talán a bringázás is, de ha felhúzzák az agyad akkor ne nagyon!!! (tapasztalat..) ideges voltam aztán nem fértem el az oszlop mellett....hátt őőő kicsit meghúztam a kezem... :P

Köszönjük a híreket Szipi!!!!!

Link to comment
Share on other sites

a stresszlevezetésnek nagyon sok módja van, a sport is idetartozik. de ez a zene dolog nagyon fura, mert engem például ellazít egy kellemes zene, megnyugtat, de vmelyik user egyszer azt írta, hogy a kemény zenétől nyugszik meg. rám pl. idegesítéssel hat. :blink: szipi

Link to comment
Share on other sites

a stresszlevezetésnek nagyon sok módja van, a sport is idetartozik. de ez a zene dolog nagyon fura, mert engem például ellazít egy kellemes zene, megnyugtat, de vmelyik user egyszer azt írta, hogy a kemény zenétől nyugszik meg. rám pl. idegesítéssel hat. :blink: szipi

 

Néha engem is megnyugtat egy kis Metal zene. De leginkább a Rock zeneakrok közűl az Omega.

De nem tom, Ti hogy vagytok vele, de ha kedvencet hallgatok akkor néha el is kezdtek énekelni...

(Én csak akkor ha nincs itthon senki ( nem akarom magam égetni :P))

Link to comment
Share on other sites

de ez a zene dolog nagyon fura, mert engem például ellazít egy kellemes zene, megnyugtat, de vmelyik user egyszer azt írta, hogy a kemény zenétől nyugszik meg. rám pl. idegesítéssel hat. :blink: szipi

 

 

És, ha ilyenkor hagyod, hogy a zene hatására képek jelenjenek meg a lelki szemeid előtt, amit késöbb leírsz/rajzolsz/elmondasz egy pszihómokusnak, akkor ő ebből következtet arra, hogy milyen lelki bajod van... ;)

Link to comment
Share on other sites

bagi! ez tapsztalat?

mondjuk régen elég sokat táncoltam itthon is, de sajna abbahagytam. jóóó nyugtató-levezető volt számomra. szipi

Link to comment
Share on other sites

Nem tartom kizártnak hogy a kemény zene lenyugtatná az embert... hiszen ha valaki nagyon ideges, de az zene még erősebb az idegességnél, akkor talán a zenén keresztül "levezetődik" a feszültség :)

A zenélés viszont mindenképpen lenyugtat, sőt megfordíthatja a hangulatodat.Volt hogy el voltam kenődve és elkezdtem játszani egy olyan számot ami teljesen felpörgetett, le sem bírtam állni :D

Az előadásmódon nagy hangsúly van... pölö nézel egy koncertet, az előadók nagyon profin játszanak, de csak állnak egy helyben és fapofát vágnak.. pfff elveszi az ember kedvét.De ha mozognak, vagy pl ugrálnak, mosolyognak, vagy vmi érzelem látszik az arcukon akkor az a nézőket is feldobja.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Hozzászólás a témához...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Jelenleg olvassa   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...