Jump to content
PirateClub.hu

OpenGl (Free Pascal)


kopekicsigo
 Share

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Nah tehát ... te azt akarod hogy a figura körül foruljon vagyis "keringjen" a kamera.(mint a föld a nap körül) (a programozás összhangba hozható a természettel:D :D (ez baromság ne jegyezd meg csak poén)).előbb használj glrotatef-et és utána gltranslatef-et és nem saját tengelye körül fog elfordulni.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Kipróbáltam a FreePascal+OpenGL párosítást, kirajzoltam fehér színnel egy téglalapot, de miért síkban van ?

Kell valami vetítést megadni ?

Perspektivikus például ?

 

Nézegettem a neten dolgokat, és rájöttem, hogy a leképzéssel van valami gondom.

Alapból az OpenGL is 2D-t csinál, de azt nem tudom, hogy hogyan oldjam meg a 3D-t :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Lehet már megoldódott a problémád, de:

 

A monitor miatt eléggé korlátozottak a lehetőségeink a sz.gépes grafika területén! Értem ezalatt, hogy miután a képernyő 2D-os, ezért csak 2D-os kép jeleníthető meg rajta!

Maga a képernyő úgy fogható fel, mint egy Descartes-féle (2D-os) koordinátarendszer, melynek a BAL felső sarka az origó (és az y tengely lefelé, az x pedig jobbra mutat)!

 

Ettől függetlenül persze te számolhatsz 3D-ban, csak a végeredményt nem térben hanem síkban kell megjeleníteni!

Erre az egyik legegyszerűbb módszer, ha elhagyod a harmadik (z) koordinátát! Azonban ez nem a legtökéletesebb... (gondolom nem kell magyarázni, hogy miért)

 

A tér, sikra történő leképzésére léteznek ennél sokkal jobb módszerek:

1.) Vetítés:

- Centrális vetítés

- Párhuzamos vetítés

--- Merőleges vetítés

--- Ferde vetítés

2.) Axonometria

- Izometrikus

- Cavaliere

 

Ugyebár vetítésnek nevezzük azokat a dimenzióveszteséggel járó pont-transzformációkat, melyeknél a képpont és a neki megfelelő tárgypont egy egyenesen helyezkedik el.

Középpontos /centrális/ vetítés esetén a vetítősugarak mindegyike áthalad a vetítési középponton, a centrumon. Perspektivikus hatás elsősorban a tárgy és a centrum és a pont távolságától függ. Ha ez a távolság minden határon túl nő, a középpontos vetítés párhuzamos vetítésbe megy át.

Ezt csak azért írtam le, h lásd mitől is alakul ki a perspektivikus hatás!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 year later...

Hali!

Be szokott nézni még valaki ide? :) Én turbo pascalon tanulgatok, de nem igazán akar mőködni a graph unit. Igazából még csak nagyon alap dolgokat tudok, épp csak szerettem volna valakit meglepni, igy gondoltam lépek egy nagyot :).

 

A probléma... Szóval adott egy ASCII karakterekből összeállított rózsa. Ezt szeretném, ha kirajzolná. Azonban nem tudom, crt unit mellet hogyan lehet állítani az ablak méretét, mert a rózsám nem fér el benne. Azabaj, úgy sejtem nem is lehet :S, emiatt gondoltam arra, hogy habár ehez nem kéne a graph unit, de az teljes képernyős. Szedtem is le példaprogit, meg irtam is, de mikor elindítom, akkor szép nagy fekete háttér és a képernyőn össze vissza bevillanak színes foltok.

 

Ha valaki tudja véletlen, hogy hogyan növelhetem meg a programot futtató ablakom méretét graph unit nélkül, nekem az is megfelel, ill. ha valaki tudja mi leht a gond a graph unittal (lehet csak hülyén csináltam valamit, vagy régi vid kártyákhoz még másképpen néztek ki a dolgok, kukkom sincs), azt is megköszönöm. Esetleg még ha valaki nem is sejti mi lehet a problémám, de tud egy win alatt futó, mai kártyákkal kompatibilis (nem tudom milyen az a gép, amin futnia is kéne :S) példaprogramot, abból már megoldom.

 

szerk.: addig is megnézem a delphit :) de ha valaki tud megoldást irja le, érdekelne is, ill. talán másnak is lesz hasonló gondja. Köszi :).

 

Köszönettel: Hatanbalta

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Hozzászólás a témához...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Jelenleg olvassa   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...