Jump to content
PirateClub.hu

Miért biliárd?


Szipi
 Share

Recommended Posts

A Pilvax kávéházbeli nagy biliárdcsatáiról is híres volt egy fiatalember, akit úgy hívtak: Petőfi Sándor.

 

Ő volt a játék egyik első magyar művelője. Ma már az egész világon játsszák a biliárdot társas és versenyszerű formában. Négyszögletes, sík alapú, zöld posztóval bevont asztalon három egyforma méretű golyóval folyik a játék, és 145cm hosszú dákóval lökik meg a fehér golyót, hogy a másik kettőt (fehéret és pirosat) eltalálja. Ekkor sikerül az ún. karambol.

Vajon honnan kaphatta a nevét a játék? Szorgos történészek kiderítették, hogy állítólag egy angol úriemberről. A Billynek nevezett angol szatócs boltját nemigen keresték fel a 'vevők. Erre unalmában Billy kiállt kis boltja elé, és rőfös mérőrúdjával bökdösni kezdte a cégérül kiakasztott csontgolyókat.

A golyók a lendülettől összeütköztek, vagyis karamboloztak. A mutatványt többször is megismételte. A járiókelők felfigyeltek rá, fogadásokat kötöttek, és maguk is megpróbálkoztak a játékkal.

Így született volna meg a biliárd, amelyet feltalálójáról nevezfék el (Billy' yard = Billy röfje). Vannak azonban más, valószínűbb, bár szintén vitatott elképzelések is a biliárd név eredetéről. Például, hogy a francia bille vagy boule, azaz golyó szóból származik. Végül is akarhogyan szüetett az elnevezés, a játék mára meghódította az egész világot.

Link to comment
Share on other sites

régen engem is hurcoltak a haverok, próbálkoztam is, de abban nem volt köszönet :lol: szipi

Link to comment
Share on other sites

nem ér cikizni majd engem :rolleyes: , de sajna a dákó nem igazán állt a kezemre, meg amikor lehajoltam, és löktem....... :lol: de ez most komoly, és az ujjaim mindig megsérültek, sebesedtek. szipi

Link to comment
Share on other sites

Egyet nem értek. Ez a Billy úgy lökte a csontokat, hogy azok rendesen gurultak?

Amúgy a haverok engem kombinációkirálynak neveznek mert tök véletlenül tudom belőni a leglehetetlenebb helyzetből a golyót.

Link to comment
Share on other sites

én snookerezem inkább baráti társaságban hát mitbne mondjak 10-es 20-as brék összeszokott jönni de a snookerből való kimenetelést még elkell sajátítanoim :D

 

(pool a SPort2-n :D ; S 6-ától az Eurosporton snooker kínából élőben végre kezdenek a profik :D)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Hozzászólás a témához...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Jelenleg olvassa   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...