Jump to content
PirateClub.hu

Melyik a hasznos nyelv?


Dann
 Share

Recommended Posts

Attól függ, mire kell.

GUI-s alkalmazásokhoz jóval több C++ könyvtár és segédlet áll rendelkezésre. Ha fontos a gyorsaság, a realtime működés (esetleg mikrokontrollerre és nem PC-re írsz programot), akkor egyértelműen C (esetleg assembly betétekkel, h kihasználhasd a hardver minden lehetőségét). Ha platformfüggetlenséget akarsz, akkor érdemes Javat használni (főleg akkor, ha előtte nem nagyon programoztál objektumorientáltan). De még a COBOL-nak, Lispnek, Fortrannak is meg van a létjogosultsága, használják őket és nem csak ragaszkodásból, hanem mert arra a feladatra az a leghasznosabb.

 

Az igazán elvetemültek megpróbálkozhatnak a brainfuck-kal vagy az Ook!-kal :D

http://hu.wikipedia.org/wiki/Brainfuck
http://www.dangermouse.net/esoteric/ook.html

 

Összességében kijelenthető, hogy általános célú programozóknak leginkább a C és a C++ ajánlott.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ha sebességkritikus programokat akarsz írni, akkor pedig C++ (bár ez utóbbi is mehetne a platformfüggetlen kategóriába, hiszen szinte minden operációs rendszerre lehet vele fejleszteni, igaz, az esetek nagy részében a forráskódon kell egy keveset módosítani).

 

Na azért megnézném, hogy miként írsz át egy MFC-t használó C++-os projektet, pár sor módosítással úgy hogy az Linux alatt is működjön! :)

Jó hogy a standard C++ platformfüggetlen, de azzal önmagában nem sokra mennél! (Ha nem konzolos telefonkönyv programokat akarsz írni egész életedben...)

Egy komolyabb projekt esetén, a követelménytervezés fázisában nem véletlenül gyűjtik össze a köv. nem-funkcionális követelményeket:

- implementációs követelmények: milyen szoftvereszközzel történjen a fejlesztés?

- telepítési követelmények: milyen platformra vagy platformokra történjen a fejlesztés?

 

Ezek ugyebár egyértelműen eldöntik, hogy milyen eszközrendszer áll rendelkezésedre a fejlesztéshez!

 

Pl: ha a projektbe teszel egy kis GUI-t, hálózatkezelést, rendszerhívást, állománykezelést, folyamatkezelést, párhuzamosságot, stb.. akkor már rögtön nem lesz annyira triviális a platformfüggetlenség és az adaptáció! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Pedig egyszerű. Van egy 30000 byte nagyságú tömböd (ennyi elem is van, mert egy elem nagysága 1 byte).

És van 1 pointered, mutatód, amivel ezt indexeled.

tomb[a] = x

Itt az "a" a pointered, x pedig az érték. A < és > karakterekkel a értékét módosítod. A + és - jelekkel az x értékét, .-tal kiiratod x értékét, ,-vel beolvasol 1 byteot a standard inputról és letárolod a tömb a. elemében.

 

[utasítások]:

 

while (tomb[a] != 0)

{

utasítások

}

 

Nyilvánvalóan egy gyakorlatilag közel használhatatlan nyelv, de viccnek nem rossz. 1-2 unalmas órát el lehet vele ütni :)

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

ha windowsra szeretnék GUI-s alkalmazást írni (és a program .exe), akkor melyik nyelvet lenne érdemes megtanulni/használni?

 

illetve, ha olyan alkalmazást, aminek szintén van grafikus felh.felülete, de a felhasználónak nem kellene letölteni hozzá semmit (pl. mint javánál le kell tölteni és az nem .exe)?

Link to comment
Share on other sites

Érdekes téma :) !

Gondoltam én is hozzászólok!

Melyik a hasznos nyelv? hm :):unsure:

 

Ha egy kicsit átgondolod:

-a php könyvek elején említik c ismeret megkönnyíti a elsajátitást...

-c# ahogy a neve is mutatja elég sok köze van a c-hez

-vegyük a javat(amit még nem volt szerencsém tanulni) ahogy tudom a c ből vettek át elég sok mindent

-vagy a java script: (elég megnézni egy függvényt) aki ismeri a c-t az tud javascriptet irni (kis túlzással)

 

garfikában nem vagyok otthon...

 

Sztem ezek alapján a c tökéletes alap :) !

Link to comment
Share on other sites

a c# előtt érdemes (vagy szükséges) tudni c-t vagy/és c++t?

 

ill. miben íródnak azok a programok, melyekhez nem kell külön felrakni semmit? (vagy feltelepítik automatikusan a szükséges futtatási környezetet?)

 

Szerintem a c# hoz nem kell/szükséges tudni, legalábbis én azokkal nem nagyon foglalkoztam. Suliban Delphi után kezdtünk c# ot tanulni. Bár a tudás sosem árthat. :)

Link to comment
Share on other sites

Ez egyébként fura kérdés mert HA! fent van a .net framework a gépeden tudsz c# ban programozni bármi más telepítése nélkül :) !

De a kérdés nem igazán jól megfogalmazott, mert ahogy te elképzeled: feltelepítem a a vc#-t és programozhatok!(mivel ha a gépeden nincs .net akkor a feltelepíti). Ezzel ott lesz a baj ahol nincs fent a .net f. ott nem fog futni az általad irt progi!

 

atyaty-hoz annyit fűznék hozzá hogy minden nyelvet meg lehet tanulni "csak úgy" minden előismeret nélkül, csak az elsajátítás lesz könnyebb ha tud előtte valamit az ember... na meg hogy meg is értse mi az amit csinál :)

Link to comment
Share on other sites

A C#-nek nem sok köze van a C-hez. És még csak a C++ továbbfejlesztett változatának se mondanám. A C#-t leginkább a Java-hoz lehetne hasonlítani (de azt is csak óvatosan). A C# az a programozási nyelv, ami a legközvetlenebb módon tükrözi az alatta működő .NET keretrendszert. A .NET frameworkről pedig tudjuk h a win32 api leváltására találták ki, ergo a C#-nek igen jelentős szerepe van/lesz a windowsos világban.

 

A C pedig az ALGOL-ból vett át sokmindent :) Az OK, h nagy százalékban megegyeznek a lexikális egységek, de ettől a még a C eljárásorientált, a java pedig OO. Ami egy elég jelentős különbség. Nem is szólva a java menedzselt kódjáról.

A Javascript szintaxisa és neve hasonló ugyan a Javahoz, de nincs közvetlen köze egymáshoz a két nyelvnek. Pl. js-ben nincs osztályfogalom.

 

A tanulást el lehet kezdeni a C elsajátításával, de akkor plusz 1-2 évet rá kell fordítanod. Tapasztalataim szerint ennél rövidebb idő alatt nem lehet megérteni a C filozófiáját. Főleg h közben elég sok más ismeretet is el kell sajátítani, pl. az oprendszer működését.

Persze a .NET elsajátítása is igénybe vehet 10-20 évet, de sokkal gyorsabban tud látványos eredményeket elérni vele az ember, mint C-ben. (mondjuk ennek meg is van az ára)

 

Érdekes téma :) !

Gondoltam én is hozzászólok!

Melyik a hasznos nyelv? hm :):unsure:

 

Ha egy kicsit átgondolod:

-a php könyvek elején említik c ismeret megkönnyíti a elsajátitást...

-c# ahogy a neve is mutatja elég sok köze van a c-hez

-vegyük a javat(amit még nem volt szerencsém tanulni) ahogy tudom a c ből vettek át elég sok mindent

-vagy a java script: (elég megnézni egy függvényt) aki ismeri a c-t az tud javascriptet irni (kis túlzással)

 

garfikában nem vagyok otthon...

 

Sztem ezek alapján a c tökéletes alap :) !

 

Link to comment
Share on other sites

Ez egyébként fura kérdés mert HA! fent van a .net framework a gépeden tudsz c# ban programozni bármi más telepítése nélkül :) !

De a kérdés nem igazán jól megfogalmazott, mert ahogy te elképzeled: feltelepítem a a vc#-t és programozhatok!(mivel ha a gépeden nincs .net akkor a feltelepíti). Ezzel ott lesz a baj ahol nincs fent a .net f. ott nem fog futni az általad irt progi!

nem a programozásra értettem, hanem úgy, hogy a felhasználónak ne kelljen telepíteni semmit ahhoz, hogy tudja futtatni az adott programot...

(akkor ezek szerint c#-t lenne jó tudni)

Link to comment
Share on other sites

A Java egy „majdnem” tiszta OO nyelv. A C++ egy továbbfejlesztett változataként jött létre a

nyílt elosztott rendszerek programozási nyelveként. Szintaktikája nagyon hasonlít a C (C++)

szintaktikájához. Tartalmaz eljárásorientált elemeket, de programozni benne csak az OO

paradigma mentén lehet. Tervezésénél alapvető volt a biztonságos kód írásának

követelménye.

 

Ha jól emléxem ugyanebből a jegyzetből vagy ennek a 2. részében található ahol leirja hogy a c# a javaból jött létre. (ahol már nem a biztonságos kód írás volt az alapvető követelmény)

 

hajani:

hogy a felhasználónak ne kelljen telepíteni semmit ahhoz, hogy tudja futtatni az adott programot...

akkor még inkább a c-re orientálódik sztem a dolog vagy rögtön java (ha platformfüggetlenség a lényeg).

 

off: amugy nem kötözködöm, csak a véleményemet irom és én is tapasztalatokat gyűjtök másoktól(tőletek), csak azért mondom mielőtt még valaki leszól :)

 

Én egyébként delphizek... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
...

Nem is szólva a java menedzselt kódjáról.

...

 

Tudom hogy már 3 hónapos téma, de nem tudom szó nélkül hagyni.

A Java nem menedzselt kódot állít elő, hanem byte kódot. Ami menedzselt kódot állít elő az a C#, illetve az összes .NET "kompatibilis" nyelv. Ezt másképp MS IL-nek vagy IL-nek is hívják.

A menedzselt kód és a byte kód filozófiája valóban nagyon hasonló, csak más a terminológia.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Hozzászólás a témához...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Jelenleg olvassa   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...