Jump to content
PirateClub.hu

Véges vagy végtelen


sOnt
 Share

Az agy kapacitása véges vagy végtelen?  

67 fórumtag szavazott eddig

  1. 1. Az agy kapacitása véges vagy végtelen?

    • Véges
      43
    • Végtelen
      23


Recommended Posts

Véges, mert az agytekervényeink is véget érnek valahol. Szerintem azért szokták végtelennek mondani, mert sokan elég messze állunk attól a maximális kihasználtságtól, ami lehetséges.

 

Nekem is van kérdésem: szerintetek felül lehet írni a benne levő adatokat? Nem úgy értem, hogy rájövök, hogy van rövidebb út is hazafele, és akkor azt tárolom, hanem pl kiverem a fejemből, hogy valaki beszólt, és HELYETTE felszívok valami bonyolult kémiai képletet, vagy amit kell.:) szóval ha igyekszem elfelejteni, ami nekem felesleges, akkor már ezzel is csinálhatok szabad helyet?

Link to comment
Share on other sites

A hipnotizőrök - úgy hírlik - előhoznak egy csomó mindent, amiről lehet, hogy nem is tudtunk, ezek a dolgok is biztos foglalják a helyet.

De azért majd próbálgatom, hogy attól függően, hogy mire figyelek oda, mi szorul háttérbe és mi jön elő, hátha tudok válaszolni is magamnak egyszer:)

Link to comment
Share on other sites

Tuti végtelen, csak az a gáz, h 35 éves kor után nem nagyon tudnak tanulni az emberek (az agyukkal, nem az oktatásra célzok...).

De ha pl a végtelenségig 7-8 évesek maradtunk volna, ugyanis az ember ekkor a legfogékonyabb a dolgokra, meg tudnánk mondani, h mi van.

Na ebbe még én is belezavarodtam lehet, h az enyém mégis véges? <_<

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • 2 months later...

Emlékezet többszörös táras modellje:

 

Szenzoros tárak

|

Rövid távú memória

|

Hosszú távú memória

 

(tehát fentről lefelé a sorrend ahogy írtam is, és egyikből kerül a másikba az információ)

 

Szenzoros tárak:

- érzékleti tár, modalitás-specifikusak (ikonikus=látás, haptikus=tapintás, echoikus=hallás)

- kapacitása: nagy, de csak pár mp-ig őrzi az információt

- tárolási ideje: csak pár másodpercig van

- felejtés formája: elhalványul

 

Rövid távú memória (RTM):

- kódolása: akusztikus és vizuális

- korlátozott ideig képes őrizni az információt (csak 30 mp-ig)

- kapacitása: 7 +/- 2 tömb

- felejtés formája: elhalványul, kiszorítódik

 

Hosszú távú memória (HTM):

- fontos a konszolidáció, hogy megszilárduljon az információ.

- kódolása: szemantikus

- kapacitása: korlátlan

- tárolási ideje: korlátlan

- felejtés formája: interferencia (az információk egymással zavaró kölcsönhatásba lépnek, vagy retrográd proaktív, amikor az új információt a régi miatt nem tudom megtanulni.

 

Tehát szerintem végtelen. :D

Link to comment
Share on other sites

- felejtés formája: interferencia (az információk egymással zavaró kölcsönhatásba lépnek, vagy retrográd proaktív, amikor az új információt a régi miatt nem tudom megtanulni.

 

És e között ellentmondás van, vagy csak én értelmeztem rosszul:

 

- kapacitása: korlátlan

 

Kitartok álláspontom mellett miszerint véges, akkor lehetne végtelen, ha az agy is végtelen méretű lenne. Mivel felejtünk, zavarossá válnak az információk arra tudok következtetni, hogy a régi felesleges dolgokat elfelejtjük amiket nem használunk a mindennapi életben, hogy legyen "hely" az újnak.

Link to comment
Share on other sites

sOnt!

 

Úgy is mondhatom, hogy amit egyszer az ember bevésett az emlékezetébe, az ott is marad, csak néha a "hozzá vezető utat" felejtjük el. ;)

 

Korlátlan, tehát bármennyi információt képesek vagyunk megtanulni, "bevinni" az agyunkba, vagy ha úgy tetszik kódolni, pusztán az előhívásnál lehetnek gondok, erre példa az interferencia. A retrográd proaktívra talán Kelly Bundy lenne a megfelelő példa. :D

Link to comment
Share on other sites

Nem vagyok tudós, de szerintem lehetséges. A régi és kevésbé fontos információk véleményem szerint felülíródnak. Én úgy tudom elképzelni az agyat mint egy Újraírható CD-t.

Ezzel egyetértek , valami ilyesmi lehet :)

Link to comment
Share on other sites

A régi és kevésbé fontos információk véleményem szerint felülíródnak. Én úgy tudom elképzelni az agyat mint egy Újraírható CD-t.

Szerintem nem így működik. Az újraírható cd-nek sem lehet csak egy bizonyos részét újraírni, tapasztalataim szerint. Márpedig akkor letöröljük az egészet és újra írunk rá. Ha az agyunkból kitörölnénk mindent és újra írnánk, na ugye nem kell folytatnom? :)

Link to comment
Share on other sites

Hm. Tuti, hogy végtelen. Anatómia tanulmányaim szerint nincs semmilyen biológiai/fizikai/kémiai határ.

 

De most még nem kontárkodnék ebbe a témába bele. HA túl leszek szövettanon, majd neurobiokémián és neuroanatómián, akkor megosztom veletek. :)

 

Egyet viszont biztosan tudok. Rengeteg tanulmány van az emberi emlékezet kutatásáról. Ugyanis ennek a mechanizmusa eléggé bonyolult... Van pár elmélet ebben a témában. Majd megkérdezem, hol lehet ezeknek a cikkeknek utánaolvasni. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Hozzászólás a témához...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Jelenleg olvassa   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...