Jump to content
PirateClub.hu

Alapok


ZTamás
 Share

Recommended Posts

Sziasztok! Most kezdtem tanulgatni a Delphi-t. Nem vagyok vele tisztában hogyan is működi ez az egész. Nem nagyon értek a programozáshoz. Pascalt tanultam régen. Az lenne a kérdésem hogy hogyan kell elkezdeni egy program írását. Engem megzavar az a része amikor ugye meg tudom rajzolni a program kinézetét. Hol vannak azok ahova a parancsokat tudom írni, illetve azt tudom hol van, csak hogy függ össze a "rajzolós résszel". Tehát pl rajzolok egy gombot, és azt akarom hogy kilépjen vele. Ezt hol tudom megadni, illetve ha 2 számot akarok összeadni, és mondjuk egy gombot "számol" létrehozni. Hol tudom megadni a gomb lenyomásakor történő dolgokat, illetve hivatkozni a 2 számra. Valaki el tudná mondani hogy lehet megcsinálni ezt? Könyvet olvasgattam, de ott csak a parancsokat részletezi, nem értem hogy függ össze a "rajzolós" grafikus felület, a parancsok írásával.

Link to comment
Share on other sites

Az elemeknek vannak eseményei. Egy gombnak pl. amikor fölé viszi az egeret, lenyomod stb. Van egy olyan menü a Delphiben, ahol meg lehet az eseményekre történő dolgokat írni.

 

Ha ki akarsz egy gombbal lépni:

Button1.OnClick

Application.Terminate;

 

Tehát események vezérlik a programot.

 

Ha valamire nem jól emlékszem, akkor azért van, mert régóta nem használtam Delphit.

Link to comment
Share on other sites

http://prog.hu/site/text/articles/lang/delphi2-1.gif

 

ez az a kép amit Robinho11 verbálisan leírt :)

 

{a legtöbb vizuális eszközre ha duplán rákattintasz, akkor a delphi neked automatikusan deklarálja a hozzá tartozó standard eseményt:

gomb:onclick; edit:onchange, timer:ontimer, form:oncreate...}

Link to comment
Share on other sites

Köszi, már értem.

még annyit tudnátok segíteni, hogy mondjuk csinálok 2 mezőt ahova be lehet írni számot (mindig meg lehessen adni a váltózót), és mondjuk azt akarom, hogy ezt össze tudjam adni egy gomb segítségével. Hogy tudok hivatkozni a 2 beírt számra, és a képletet beírni hogy mit csináljon a 2 adattal?

Link to comment
Share on other sites

Kell legyen a formon 3db edit control. (Tedit)

 

Ezeket ha nem nevezed át edit1,edit2 és edit 3 lesz a nevük.(edit1 és edit2 összege kerül bele a 3. editbe edit3 :) )

...uses SysUtils;...

Az onclick eljárásban:

...

var x,y,code;

Begin

val(edit1.text,x,code);

if (code = 0) then Begin val(edit2.text,y,code) ;

if (code = 0) then Begin

edit3.text = inttostr(x+y);

end;

end;

end;

...

 

Így működik elvileg bár fordító nélkül utálok programozni, de asszem igy jó.

A lényeg ugyebár hogy string tipusból szeretnénk számot: val

 

az edit control oknak több property-jük is van ezért hivatkozni kell a szöveg részre ".text"

 

val-ról többet:

http://www.delphibasics.co.uk/RTL.asp?Name=Val

inttostr-ről:

http://www.delphibasics.co.uk/RTL.asp?Name=IntToStr

 

hát remélem így nagyjából érthető, persze megoldható sokkal hatékonyabban is, de ez most nem célszerű egyenlőre :)

 

csoki

Link to comment
Share on other sites

Köszi, SixHouse, hogy kijavítottál :) Tudtam, hogy valami In-el kezdődik, de lusta voltam Googlezni :D

 

Még annyit ajánlok, hogy először tanulj meg néhány komponenst, stb. Sokkal könnyebb, ha tudod, melyiket kell használnod. :)

Link to comment
Share on other sites

Juj, mert delphi 7 :( nekem delphi 2007 van :) codegear

http://www.pirateclub.hu/index.php?showtop...amp;hl=codegear

 

Azt a paracsot biztosan nem ismeri, de a tobbit elvileg ismernie kell, hacsak nem a controlokal lesz baja vedd ki azt a sort és kész az nem lényeges, annyi a szerepe hogy a mainform neve legyen a tálcán vagy a programé...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 8 years later...

Hello,

a kovetkezo pelda mukodik, kiprobaltam.

a Shellexecute inditja a  "shutdown /r " system parancsot.

PC kb 1perc mulva ujrainditodik.

 

Termeszetesen igy lehet barmiit is indittani.

uses ShellAPI;

procedure TForm1.Button1Click(Sender: TObject);
begin
ShellExecute(0, 'open', PChar('shutdown'), PChar(' /r'), nil, SW_SHOW);
end;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Hozzászólás a témához...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Jelenleg olvassa   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...