Jump to content
PirateClub.hu

A 13. gyök


Szipi
 Share

Recommended Posts

A 13. gyök

 

Aki emlékezik még iskolai tanulmányaira nem jön zavarba attól a kérdéstől, hogy 9-nel mennyi a négyzetgyöke. Természetesen 3.

 

É: 144-nek? Persze 12, mert 12 x 12 = 144. É: 27-nek mennyi a köbgyöke? Az is 3, mert háromszor kell szorozni a 3-at ahhoz, hogy 27 et kapjunk. De egy nagyobb szám esetében már a négyzetgyökvonás sem gyerekjáték, hát még a köbgyökvonás.

És akkor előállt 2007 decemberében egy francia fiatalember, Alexis Lemaire, és azt mondta, hogy 13. gyököt is tud vonni. De nem ceruzával papíron, hanem fejben! Lemaire egyébként nem kezdő. Doktorátusára készül a Reimsi Egyetemen a mestérséges intelligencia témájából. Évek óta gyakorolja a 13. gyök kiszámítását, az első próbálkozása csaknem egy óráig tartott.

A fantasztikus rekordra a londoni Természettörténeti Múzeumban került sor, méghozzá nem akármilyen számmal. Egy komputer véletlenszerűen választott ki egy kétszáz jegyű számot. És Alexis 1 perc 10,2 másodperc alat megmondta a végeredményt: 2 407 bilik (2 407 899 893 032 210). Aki ellenőrizni akarja, szorozza meg ezt a számot 13-szor önmagával! „Azt hiszem, ez volt minden idők fejben végzett legnagyobb matematikai művelete" - jelentette ki döbbenten Jane West, a múzeum matematikai osztályának vezetője.

Link to comment
Share on other sites

pffff, kemény...Én amióta számológép azóta fejben nem tudok számolni :S

Igaz a melóm miatt kezd visszajönni ez a képességem.

Illetve mindenféle pénzösszeget át tudok számolni, hogy hány doboz cigi jön ki belőle, és mennyi sört tudok még venni a cigi mellé!! :D

Link to comment
Share on other sites

Szipivel ellentétben én nem irigylem az ilyen embereket. Én nem tudom meglátni a számokban a szépséget, túl száraznak tartom. Logikán, elveken, rendszeren alapul a matematika is. Ettől utálom. Én a szabad, határtalan művészet iránti elmélkedést szeretem inkább. Olyan szépen fogalmaztam. :)

 

@ dbelam

Valahogy bennem is ez fogalmazódott meg.

Link to comment
Share on other sites

hát ez jó. csomó humán beállitottságú emberke, logikára, statisztikára épülő elméletek alapján megállapitja, hogy egy ilyen ember nem tud élni. sztem meg hétvégente eljár bulizni a haverokkal a közeli pubba, fogadásokat köt az ottani ivócimborákkal a fejszámolóképességre, és a nyert összeget elissza, meg elkurvázza, miközben ti itt azon filozofálgattok, hogy mennyire szar lehet neki. muhahaaaaa. :))

 

És nézzük meg az ilyen ember szociális fejlettségét!

Mert aki erre fordtja az erejét, az bizony nem talál sok embert maga köré :)

 

 

dbelam: igazad van, az ilyen emberek eléggé zárkózottak, állandóan tanulnak, meg ilyesmi.Egy csomó minden kimarad az életéből annak, aki így él.Ezért sem irigylem.

Srácok, Ti hány ilyen embert ismertek, hogy igy tudjátok? :)

Link to comment
Share on other sites

Srácok, Ti hány ilyen embert ismertek, hogy igy tudjátok? :)

csak párat, ok nem ilyen zsenik, de ugyanígy gondolkodnak.Szép dolog ha valaki tud, de ha erre fordítja az ideje nagy részét, akkor az sztem nem olyan jó.Ok, most nem tudhatom hogy pontosan milyen ember, csak következtettem.

Amúgyis mit ér vele ha ilyen okos, ma már csak a pénz a hatalom, és semmi más.

Link to comment
Share on other sites

...

 

ma már csak a pénz a hatalom, és semmi más.

 

Na szerintem itt tévedsz. Úgy gondolom a tudás a hatalom, valami olyasminek az ismerete, amit te egyedül, mindenkinél jobban tudsz. És ha ügyesen hasznositod ezt a tudást, még pénzed is lehet belöle. Nem kevés.

 

Link to comment
Share on other sites

Na szerintem itt tévedsz. Úgy gondolom a tudás a hatalom, valami olyasminek az ismerete, amit te egyedül, mindenkinél jobban tudsz. És ha ügyesen hasznositod ezt a tudást, még pénzed is lehet belöle. Nem kevés.

lehet, de a pénz önmagában is hatalom, a tudás meg csak ha pénzhez vezet, de akkor már megint a pénznél tartunk.Ha sok pénzed van nem kell sok ész, hogy hatalomhoz juss.

Link to comment
Share on other sites

pffff, kemény...Én amióta számológép azóta fejben nem tudok számolni :S

Igaz a melóm miatt kezd visszajönni ez a képességem.

Illetve mindenféle pénzösszeget át tudok számolni, hogy hány doboz cigi jön ki belőle, és mennyi sört tudok még venni a cigi mellé!! :D

 

netán pénztáros vagy? :lol:

 

Link to comment
Share on other sites

b4m a pénzen vett hatalom, olyan, mint a pénzen vett szerelem. Semmit sem ér. Neked ott van igazad, hogyha van egy egy pár millám, mondjuk dollárban, tökömet se érdekli, hogy a legtutibb nő, aki mellettem feszit az anyósülésen, a farkamér szeret vagy az arany hitelkártyámér :)

 

Magyarán télleg savanyú az a szőlő, bizonyos értelemben. Nem azért irigylem, mert VAN neki, hanem, mert pont NEKI.

Link to comment
Share on other sites

Szerintem a matematikával a világ minden jelenségét le lehet írni. Sokszor nagyon nehéz és bonyolult egyenletek segítségével, de le lehet! Az ilyen agyat nagyon sokféleképpen lehet hasznosítani, szerintem ez egyáltalán nem utálatos dolog.

Így van, biosz tanárom mondta, hogy a világon MINDENT le lehet írni a matematikával, ez az egyetlen dolog ami nem változik, egzakt. Nem úgy mint a biológia, ami akármikor megdőlhet, egy új felfedezéssel. Ezért tart ott a matek, ahol tart.

Link to comment
Share on other sites

nem semmi :o én már a négyzetgyökkel is csak szenvedek

 

:D Amikor számolsz, mindig tedd hozzá, hogy forint. Akkor nem rontod el. :D Exem is csak úgy tudta megjegyezni a kapunyitó kódot :D

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Hozzászólás a témához...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Jelenleg olvassa   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...