Jump to content
PirateClub.hu

Mennyi áramot fogyaszt a "kikapcsolt" elektromos készülék?


Jaks
 Share

Recommended Posts

Mindenkinek egyértelmű, hogy a bekapcsolt tévé, mosógép, egyéb háztartási készülék áramot fogyaszt, de azt kevesen tudják,

 

hogy ezek a masinák akkor is használnak energiát, amikor épp nem üzemelnek; ki vannak ugyan kapcsolva, de a konnektorból nem húzták ki őket.Nem is olyan egyszerű meghatározni, hogy mikor nem üzemel egy készülék. Például a tévénézés után távirányítóval kikapcsolt készülék valójában üzemel és energiát fogyaszt. Nem túl sokat, úgy 10-20 wattot, de sok kicsi sokra megy. Ha nem távirányítóval kapcsolják ki a tévét, hanem a készüléken a kikapcsoló gomb segítségével, akkor az előző állapothoz képest csökken az áramfogyasztás, de még így sem lenne nulla a tévé villanyfogyasztása. Ez ugyanis csak akkor érhető el, ha készüléket kihúzzák a konnektorból. Ugyancsak jó példa a mobiltöltő, amelyet ha használat után sem húznak ki a konnektorból, közel ugyanannyi áramot fogyaszt, mintha még töltené a telefont.

 

Az említett példák a standby (készenléti) és az úgynevezett off mód(üzemen kívüli) áramfelhasználás jelentőségére világítanak rá. Egy az Európai Unióban 2005-ben készített felmérésből kiderül, hogy a 25 tagállamban 3,7 milliárd olyan készülék volt használatban, amely standby vagy off állapotban áramot fogyasztott. Ez az áramfogyasztás 20 millió tonna széndioxid-kibocsátással egyenértékű energiafelhasználás, euróban kifejezve pedig 7 milliárd euró (1629 milliárd forint) energiaköltséget tett ki - hívta fel a figyelmet közleményében a CECED (a háztartásigép-gyártók európai szervezete) Magyarország Egyesülés.

 

Az EU előzetes számításai szerint 2020-ra a standby vagy off-mode állapotban áramot fogyasztó készülékek száma 4,6 milliárdra fog nőni. Ezért az Európai Bizottság idén júliusban döntött a háztartási és irodai elektronikai készülékek úgynevezett standby energiafelhasználását korlátozó követelményrendszer bevezetéséről.

 

A döntés értelmében a szabályozás két lépcsőben lép majd hatályba: első lépcsőben, a hatályba lépést követő 1 év múlva (várhatóan 2010-ben) a piacra helyezett készülékek off-mode és újraaktiválási standby energiafelhasználása 1 wattra, az információs standby funkció energiafelhasználása 2 wattra csökkentendő, majd ezt követő 3 év múlva (várhatóan 2013-ban) ezek az értékek a felére - tehát 0,5 és 1 wattra - csökkennek. Ez 2020-ig összességében 77,6 millió tonnával kevesebb széndioxid-kibocsátást és 26,6 milliárd euró (6182 milliárd forint) költségmegtakarítást eredményez Európában - közli a CECED Magyarország Egyesülés.

 

mti

 

 

Link to comment
Share on other sites

Én mondjuk a mobil töltőt nem szoktam kihúzni.... ez biztos hiba :)

A gépnél nálam is az elosztó gombjára taposás működik.

 

TV-nél necces, mert szerintem az emberek 99%-a csak távirányítóval kinyomja és jól van. Nem szokásom kihúznia konnektorból... fura lenne :D

Link to comment
Share on other sites

Én a szobámban északára mindent kihúzok :) ja csak majdnem mindent a moniztort nem :) de a gépet a hangszórót és a tv-t igen :)

 

az jó lenne ha levinnák az új készülékeken a készenléti fogyasztást, de szerintem ilyen dolgoknak miknt a tv és a gép nincs is szükségük ilyenre, szerintem...

Link to comment
Share on other sites

Hi!

Sokan nem tudják, hogy a régebbi tv-ken csak a főkapcsoló bekapcsolásakor indul el a képcső demagnetizálás.

 

Csak a digit óráim mennek 24-ben. Ill. a céges gépemet 1x hagytam készenlétben -> reggelre táp odakúrt, csak a cpu élte túl.

 

Link to comment
Share on other sites

Ha 1 készülék fogyaszt 10-20wattot, akkor 10 készülék (nálunk 10-nél több készülék van bedugva a konnektorba) 100-200wattot (!) is fogyaszthat.

Egyébként eddig is tudtam, hogy kikapcsolt állapotban is fogyasztanak áramot a készülékek, de nem gondoltam, hogy ilyen "sokat".

Link to comment
Share on other sites

őhm.. nem olvastam végig a cikket, sem egyik hozzálst. :D de... nekem mindíg azon jár az eszem, hogy mivan ha akkor is fogyasztjuk az áramot, amikor semmi nincs bedugva a konnektorba.. nem húz ívet az igaz, de valamilyen módon csak piszkálják egymást azok a kicsi lukak. XD remélem értitek mit mondok. :D lényeg, hogyha erősebben piszkálnák egymást, akkor ív lenne a konnetroban lévő két kis luk között. de nincs.. mivel gyengén piszkálják egymást. :D aki érti az reagáljon. XD

 

am ez csak az én véleményem. :D mert kb 1 hónapja ezen filózok. XD

Link to comment
Share on other sites

Azért csak óvatosan!

A magyarországon érvényben lévő ferengi törvények értelmében:

Kevesebb fogyasztás -> Kevesebb profit -> Profit emelés -> Drágább szolgáltatás -> Többet fizetni kevesebb szolgáltatásért.

Magyarul pazarolni kell.

Nálunk ugyanez volt a vízzel.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
őhm.. nem olvastam végig a cikket, sem egyik hozzálst. :D de... nekem mindíg azon jár az eszem, hogy mivan ha akkor is fogyasztjuk az áramot, amikor semmi nincs bedugva a konnektorba.. nem húz ívet az igaz, de valamilyen módon csak piszkálják egymást azok a kicsi lukak. XD remélem értitek mit mondok. :D lényeg, hogyha erősebben piszkálnák egymást, akkor ív lenne a konnetroban lévő két kis luk között. de nincs.. mivel gyengén piszkálják egymást. :D aki érti az reagáljon. XD

 

am ez csak az én véleményem. :D mert kb 1 hónapja ezen filózok. XD

 

Elvileg ha nincs zárt kör akkor nem fogyaszt. Mivel ívet se húz, mert nincs elegendő feszültség benne így nem fogyaszt. De mivel a párhuzamos vezető egy kondenzátor így fogyaszthatna, de nem, mert ahhoz ki kell sülni-e ami csak így nem megy!

 

Amúgy a hűtőt húzzátok ki az fogyaszt állandóan :P

Link to comment
Share on other sites

Így van, ahogy battila90 írta. Ebből következik, hogy a mobiltöltő sem fogyaszt semmit, ha nincs rádugva telefon. Mivel nincs zárt áramkör. Azok a készülékek fogyasztanak, amelyiknél van úgynevezett standby vagyis készenléti áramkör.

 

Ez nem igaz amit írtál. Én az üres konnektor gondoltra válaszoltam. Te félreérted. A telefontöltő fogyaszt ha be van dugva, de nincs rajta teló! Mert van benne egy trafó és az fogyaszt!

 

350px-TrafoMagyar3d_3oszlop.svg.png

 

A trafó 2 tekercsből áll amit 1 vasmag köt össze. Ha nincs rádugva teló, akkor is fogyaszt, mert a primer oldal még 1 zárt kört alkot! Csak kisebb áramot vesz fel. A TV-nél is ez a helyzet standby módban.

Link to comment
Share on other sites

Elnézést, ezt valóban kifelejtettem a számításból. :blush: Igazából én csak ezt az idézetet akartam cáfolni, mert úgy gondolom ez tényleg nem így van:

 

Ugyancsak jó példa a mobiltöltő, amelyet ha használat után sem húznak ki a konnektorból, közel ugyanannyi áramot fogyaszt, mintha még töltené a telefont.
Link to comment
Share on other sites

Egyértelmű hogy a tévé kikapcsolt állapotban is áramot fogyaszt.. különben hogy tudnánk távirányítóval bekapcsolni?

Amúgy a TV-t nem szoktam kihúzni, a mobiltöltőt igen, de néha ott marad amikor sietek.

Link to comment
Share on other sites

Micsoda fizikusok vannak itt, le a kalappal! :)

 

Mobiltöltőt én is mindig kihúzom, már rég tudtam, hogy akkor is fogyaszt ha be van dugva telefon nélkül! :P Standby üzemmódban műxik a tv-m, a video, a hifim. A gépet kikapcsolom, ha nem használom, igaz a monitorom készenlétiben csak 1 wattot fogyaszt, ellentétben a tv és hifi és video :huh: . Áramtalanítani, lekapcsolni az elosztót csak akkor, ha huzamosabb ideig nem vagyok itthon. ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Hozzászólás a témához...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Jelenleg olvassa   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...