Jump to content
PirateClub.hu

Mi az idő?


hego
 Share

Recommended Posts

Üdv!

 

Persze, nagyon szívesen elmagyarázom!

Igazából ott kéne kezdeni, hogy a fénysebesség mindig „c”. A XIX. század második felében a newtoni mechanika és a maxwelli elektrodinamika külön-külön megállta a helyét, de egymással nem fértek össze (olyan ez, mint ma a relativitáselmélet és a kvantummechanika). A mechanikai folyamatok az inerciarendszerekben ugyan úgy zajlottak, ám az elektrodinamikai folyamatok nem, mert a fény (most az elektromágneses hullám) relatív sebességét a Galilei sebességaddíciós törvénye (vrel=v1+v2) szerint állapították meg. Tehát a 100 km/h-val haladó autó, ha bekapcsolja a lámpáját, akkor a fény relatív sebessége: crel=c+100km/h. Ez azt jelenti, hogy ha állna az autó, akkor a földön álló ember számára a fény sebessége „c”, ha 100-zal megy, akkor c+100km/h, mert hozzáadódik az autó sebessége. Emellett az ún. éter létezésében hittek, mivel az elektromágneses hullámoknak valamiben terjedniük kell. A hanghullám levegőben, vasban, a falon át, szóval rugalmas közegben terjed, a víz tetején keletkező hullámok igaz transzverzálisak de azok sem terjednének víz nélkül. Tehát az elektromágneses hullámoknak is kell valamiben terjedniük, ez az éter. Ezt nem tudták semmilyen kísérlettel bebizonyítani, csak feltételezték. Ekkoriban Albert A. Michelson kifejlesztett egy olyan szerkezetet, amivel nagy pontossággal lehetett mérni a fény sebességét, az interferométert. Az volt a célja, hogy ezzel megmérje a fény sebességét az éterhez képest más-más irányokban. A lényege az lett volna, hogy megmérné a fény sebességét a Föld mozgásával megegyező irányban és arra merőlegesen is. Vagyis az első esetben a fény a saját és a Föld sebességével ment volna az éterhez képest, a második esetben (merőleges) csak a saját sebessége számított volna. Egy félig áteresztő tükörrel egy fénysugarat ketté bontott (nem baj ha nem tudod elképzelni, mert nem tudom leírni, egy ábra sokat segítene) és az előző módon haladt a két fénysugár. A két fénysugár egyszerre indult (mivel egykor közösek voltak) és azt várta, hogy az egyik az előzőleg leírtak miatt gyorsabb lesz mint a másik és előbb érkezik a detektorba. De nem így lett, mindkét fénysugár egyszerre érkezett be. Azt gondolták a kor tudósai és maga Michelson is, hogy nem eléggé pontos az interferométer. Kb. 6 évre rá Morley-val egy sokkal érzékenyebb műszert használtak, de az eredmény ugyan ez lett, vagyis a fény ugyanakkora sebességgel terjedt mindkét esetben. Ez nemcsak az éter létét kérdőjelezte meg, hanem a fényre nézve Galilei sebességaddíciós törvényét is. Végül is Einstein volt az, aki kijelenttette (ki merte jelenteni), hogy éter nem létezik és a fény sebessége mindig ugyanannyi, akárhonnan is nézzük. Persze felmerül a kérdés, hogy akkor fénysebességgel haladva is (hozzánk képest) „c” a fény sebessége? Einstein agyalt ezen és ehhez hasonló dolgokon (pl. mit látok ha fénysebességgel megyek és hátranézek; előre nézek stb.). Nem tudom, én most nem agyalok ezen. Tehát kísérletileg is bizonyították, hogy „c” mindig „c”. Ezzel megszűnt a mechanika és az elektrodinamika látszólagos összeférhetetlensége.

Egyébként, ha nagyon kötözködni akarunk, akkor nyugodtan mondhatjuk, hogy sok kinematikai képlet, amit használunk rossz. Valójában az einsteini képletek állják meg a helyüket mindig, de „kis” sebességeknél nincs nagy különbség a newtoni mechanika és az einsteini között, és mivel az einsteini bonyolultabb, a newtonit használjuk. A szembeötlő különbség „nagy” sebességeknél jelentkezik, pl. a fényseb. 10%-ánál már nem jók a newtoni képletek (általános és középiskolában elég a newtoni is).

Nem veled van a baj sore, hanem nem valami közérthető, ahogy leírtam! Nem a fényre kell összpontosítani, mert az természetesen mindkét esetben ugyanakkora utat tesz meg. A fénynek most itt más szerepe van: talán akkor érthetőbb, ha azt mondom, hogy órákat akarunk összehangolni. Vegyünk először csak egy rendszert. Állok a buszmegállóban, és egy barátommal megbeszélem, hogy tőlem „s” távolságra álljon. Amikor eléri az órám a 12:00-t elküldök egy fényjelet felé. Tegyük fel, hogy ő pontosan tudja észlelni, hogy mikor ér oda a fényjel és abban a pillanatban t=s/c –vel tekeri arrébb az óráját a 12:00-ról, mert ugye nekem a múltamat látja (mert a fénynek időre van szüksége, hogy odaérjen). A fény pedig mire odaér a barátomhoz, addigra nekem t=s/c –vel ment arrébb a mutatóm, és ugye órákat akarunk összehangolni, ezért akkor fog ugyan úgy járni az övé és az enyém, ha ő az előbbiekben leírtak alapján jár el. Ily módon több órát is össze lehetne hangolni. Most akkor vegyünk két rendszert, az egyik álló, a másik v=áll. sebességgel halad (pl. a vasúti töltés és a vonat). Abban a pillanatban, ahogy a mozgó eléri az állót, egy-egy fényjelet küldenek az „s” távolságban lévő embernek. Amikor megérkeznek a fényjelek (egyszerre, mert ugyan akkora a sebességük és ugyanakkora utat tettek meg) akkor az ottani órát t=s/c –vel kell arrébb tekerni, így az ottani ember és az álló ember órája együtt jár (ahogy az előbb elmagyaráztam). Viszont ha a mozgó emberhez akarja igazítani az óráját, akkor t’=s’/c –vel kell arréb tekernie (mert ő még ment addig valamennyi utat, és a várakozó embertől s’ távolságra lesz), ami kevesebb, mint az előző. Tehát ha „t” mondjuk 10 s, akkor t’=8 s (hasra ütve). Vagyis a mozgó ember órájának másodpercmutatója 8-at ugrott, amíg az állóé 10-et.

Nem tudom, hogy mennyire érthető, remélem, hogy kicsit érthetőbb, mint az előző. Talán próbáld meg lerajzolni, az lehet, hogy segít!

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

AKit érdekel az időutazás, kapcsoljon a NG-ra... erről van szó és nagyon érdekes dolgokat mondanak...

 

Az időhurkokról, a téridő deformálódásáról, a fényről van szó többek között.... iszonyat érdekes téma :) 10/9 tudós állítja, hogy egyáltalán nem lehetetlen az időutazás.

Link to comment
Share on other sites

Szerintem az időutazás nem lehetséges.

Ha belegondolunk az idő az a változásokból ered, ha semmi nem változna, mi lenne az idő?Szóval tegyük fel, hogy csinálni akarsz egy időgépet, amibe beleülsz és visszamész vele 1975be.Hülyeség.Te beülsz a gépbe, az lehet csinál veled vmit, de az egész világnak a változásait kellene visszafordítani, és visszapörgetni arra a bizonyos pontra.Az illető aki beül a gépbe nem fog egy másik térbe érkezni, hiszen ahhoz létre kéne hozni egy teljesen új világot, csak régebbi állapotban.A jövőbe utazás pedig még lehetetlenebb (szerintem).Azért mert az embereknek vannak választási lehetőségei.Nem minden egyenes úton halad.Még én sem tudom előre, hogy írok e még 20 sort a hsz-be, vagy inkább elküldöm így ahogy van :D Spontán jönnek a dolgok, és ha még időben eszembe jut leírom.Ez nincs előre megírva.Legalábbis én szeretem azt hinni, hogy az ember maga irányítja az életét :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ha láttad volna a műsort, akkor nem írtad volna amit most :)

 

 

A téridő görbületeivel játszanak a tudósok, a fekete lyukakkal, amelyek az IDŐT is elnyelik, lelassítják.

 

Gondolom itt sok embert azt sem tudja felfogni, hogy egy felhőkarcoló tetején az idő lassabban jár, mint 100 emelettel lejjebb. :) Akkor meg......? :)

Itt nem "időgépről" szól a fáma, hanem az időUTAZÁSról.

Link to comment
Share on other sites

ehh.. és a tudósok az időutazást nem egy GÉPpel akarják megvalósítani? :) vagy a tudósok különleges képességekkel rendelkeznek és a puszta gondolatukkal meggörbítenek ezt azt? ... a fekete lyukak elnyelik az időt?és erre hogy jöttek rá? :D

érdekes a téma, de azért nem kell mindent feltétlenül elhinni amit a tv-ben látunk.

Link to comment
Share on other sites

Tökre olyan érzésem volt ennél a mondatodnál, mint amikor jó édes nagypapám mondta annó... "Kisfiam, nehogy elhidd hogy űrhajósok leszálltak a Holdra, szemfényvesztés...!" :)

 

 

Amennyiben érdekel a téma, csakis azért másolom be ezt az "apró" részletet:

 

 

 

"A csillagok belsejében a gáz- és sugárzásnyomás a befelé irányuló gravitációt kiegyenlíti, ezáltal ún. hidrosztatikus egyensúlyban van. De amennyiben a magban és a belső héjakban a nukleáris reakciók olyanannyira előrehaladottak, hogy újabb fúziók csak energia hozzáadásával mehetnek végbe, akkor a csillag "kileheli a lelkét". Ez az eset akkor, amikor a mag környéke már csak vasból áll. Ez nem tud tovább fúzionálni és így nem szabadul fel újabb energia. Megszűnik a gáznyomás, ami a gravitáció ellen hatna - megkezdődik a katasztrófa.

 

Ezután a csillag maradék tömege határozza meg a további fejleményeket. Ha a mag környéke kb. 2-3szorosa a naptömegnek, akkor mint végállapot még egy neutroncsillag keletkezhet. Azonban valóságos kozmikus katasztrófa egy szupermasszív csillag gravitációs összeomlása. Amennyiben az aktív tevékenysége során elvesztett összes tömegveszteség és a külső héjak leválasztása során történő szupernova-robbanás után a megmaradt mag még több mint 3 naptömeget tesz ki, a gravitációt már semmi sem tudja feltartani.

 

A másodperc törtrésze alatt omlik egyre jobban össze a teljes magkörnyék. Nincsen megállás a Föld mérete elérésénél sem, mint pl. a fehér törpéknél, ahol a gázelfajulás során a sűríthetőség hirtelen megáll. Még 10-20 km-s átmérőnél sincs megállás, amikor az elektronok és a protonok nyomódnak össze és neutroncsillag születik. Sőt a csillag összeomlása még egy részecskének az átmérőjénél sem áll meg. Csak a szingularitás pontjánál áll meg, ahol a fizika törvényei érvényességüket vesztik. Egy fekete lyuk keletkezett, ami semmi mást nem hagy maga után a gravitáción kívül. Valószínűleg az összeomlás során nemcsak a magkörnyék omlik magába, hanem a teljes csillagmaradék. Eltűnik a látható világegyetemből, mintha valaki egyszerűen kikapcsolta volna. A gravitáció, a természeti erők leggyengébbike most aratta legnagyobb győzelmét.

 

 

 

Fekete lyuk

 

A szingularitásban az anyag kiterjedése a nullához, sűrűsége a végtelenhez közelít. Egy ilyen állapot az ember számára nem fogható fel. Einstein általános relativitás-elmélete, mely szingularitások létét alapozza meg, a leírásuknál teljes csődöt mond. Biztos viszont, hogy végtelen sűrűség állapotában nem létezhet se atom, se molekula. Még az is szinte elképzelhetetlen, hogy valamiféle részecskék léteznének ott, mint pl. proton vagy neutron, még a kvarkoknak sem adható esély. Adott esetben az anyagállapotot a String-elmélettel lehetne leírni, amely talán egy napon lehetővé teszi a kvantummechanika és a relativitás-elmélet összekötését. Egyelőre végérvényesen nem tudunk semmit a fekete lyuk belsejéről. Miért? Egy ilyen objektum gravitációja olyan hatalmas mértékű, hogy még a fény sem tud belőle megszökni. Tehát a szökési sebesség nagyobb a fénysebességnél (300000 km/s)! Hasonlításképpen: a Földről való szökési sebesség 11,2 km/s. Mivel minden információ jelen ismereteink szerint legfeljebb fénysebességgel tud csak terjedni, nincs lehetőségünk fekete lyukból információt kapni. Innen is az elnevezése, mivel sem fény, sem sugárzás nem tudja létét elárulni.

 

 

Ez a gravitációóriás oly mértékben görbíti el a környező a téridőt önmagába, hogy elfajultként jellemezhető. A kép felső részén látható, relatív síkon futó téridő a fekete lyuk peremét jelképezi, az ún. eseményhorizontot (ld. alább). A kúp legalsó csúcsában van a szingularitás pontja, amely a téridőt itt teljesen eltorzítja. Forgó fekete lyukak még "brutálisabban" bánnak a téridővel: magukkal rántják a forgómozgásukkal.

raumzerr.jpg

 

Valójában a téridő eldeformálását nem lehet grafikusan szemléltetni, mivel 4 dimenziós. A teljes világmindenségben nem létezik olyan erő, ami ettől a térmonstrumtól meg tudna menekülni, semmilyen hő- vagy rádiósugárzás, még a gammasugárzás sem.

 

Ha egy térben lebegő űrhajós egy fekete lyukhoz közelítene, akkor a távolabb álló megfigyelő láthatná, hogyan húzza a gravitáció egyre jobban hosszába a társát. Ez a folyamat a megfigyelő számára viszont egyre lassabban telne el, végül végtelen sokáig tartana, mert a fekete lyukhoz egyre közelebb kerülve az elépzelhetetlen mértkéű gravitáció az időt egyre jobban megnyújtja, míg végül teljesen megáll. A megfigyelő számára olyan lenne, mintha a társa sose érkezne meg. Az űrhajóst viszont bizonyos idő után teljesen szétszakítaná az erőhatás, és egyre nagyobb sebességgel, végül fénysebességgel húzná magába a fekete lyuk a szingularitás pontjáig.

image2.jpg

Ha még élne az űrhajós, az eseményhorizontnál egy csodálatos látvány terülne elé: a teljes világmindenséget láthatná saját szemszögéből, mert a fekete lyuk minden érkező fényt egy körpályára kényszerít, mielőtt végleg elnyelné. A mellékelt ábrán jobbról közeledik egy fénysugár és a gravitációs mezőbe kerül. Ha a távolsága az eseményhorizont 1,5-szerese, akkor a fénysugár azonnal a fekete lyuk körül egy körpályára lesz kényszerítve. Ebben a távolságban az űrhajós a teljes univerzumot láthatja, sőt ezt mind lassítva. Kicsivel nagyobb távolságban a fény még el tud szökni, ennél kisebb távolságon belül viszont azonnal a szingularitásba (S) nyeli el a gravitáció. Az utolsó példán a fekete lyuk elvi felépítését is látni lehet. A középpontban található a szingularitás, amely kiterjedése végtelen kicsi. Az r távolságáig terjed az eseményhorizont, amely a fekete lyuk tulajdonképpeni nagyságát jellemzi és ahonnan semmiféle sugárzás nem tud elszökni. A fekete lyukba tehát minden beleeshet, de semmi sem szabadulhat ki belőle. A szingularitás és az eseményhorizont között valószínűleg üres tér tátong, mivel bármi, ami itt tartózkodna, rögtön a szingularitásba zuhanna......"

 

 

Igazából nem konkrétan az idő témához kapcsolódó cuccos, de ide is lehet venni :)

Nagyon érdekes téma.

Link to comment
Share on other sites

minden ami az időutazásról szól jelenleg egy rakás teória...akárcsak az evolúció

teóriák, melyeket igyekszünk alátámasztani vagy épp ellenkezőleg, megcáfolni...

 

...kellenének a jövő heti nyertes lottószámok, sürgősen! :)

 

köszönöm.

Link to comment
Share on other sites

Persze, hogy teória.

Mint Isten, mint az említett evolúció, mint még egy rakás minden az életünkben. Ettől függetlenül, ha valamire tudunk magyarázattal szolgálni vagy legalábbis alaposan érvelni mellette, addig nincs gond. Kevésbé hiszek istenben, mint az időutazásban.

 

A legnagyobb teória, mítosz és hablaty a vallás és isten.

Link to comment
Share on other sites

Szerintem kétféle idő létezik: IDŐ és idő.

 

IDŐ (természetes, mindig mindenhol jelen lévő akármi): Az a valami ami két folyamtot összeköt, eltelik közöttük, változást generál.

 

idő (mesterséges, kitalált) : Az a mértékegység amit valaki valamikor kitalált, és valahogyan bevezetett, és elterjesztett, majd ezt finomították, végül szabványosították. Ez most a cézium-133 atom két hiperfinom szintje közötti átmenetkor fellépô sugárzás 9 192 631 770 rezgésperiódusának idôtartama, ami egy másodperc. Tehát az idő, az csak egy kitalált fogalom.

 

Ha az időt nem találták volna ki, akkor az IDŐ attól még ugyanúgy meglenne, máskülönben nem lehetne változás. Mielőtt az ember a színre lépett, már akkor is létezett, és mindig is létezni fog.

Érdekes módon csak az emberek függnek az időtől az összes többi életforma (növények, gombák, állatok, vírusok) jól megvannak nélküle, ők a saját biológiai "órájuk" szerint "működnek". Bár az ember is jól megvolt nélküle, mégis kitalálták.

Viszont az IDŐ az MINDENRE hatással van.

 

Mai szemmel kicsit nehéz belegondolni, hogy mi lenne ha nem lenne kitalálva az idő, és csak a mindenre kiterjedő, mindenütt mindenkor jelen lévő IDŐ volna, mert már annyira mindennapos, dolog évezredek óta, hogy el sem tudjuk szinte képzelni, hiszen már egy olyan világba születtünk, ami lényegében az időtől függ. Időhöz lettünk kötve totálisan, ez azonban nem volt ennyire súlyos, amikor még nem alkalmaztuk az időt, és mégis éltünk, és szaporodtunk.

Most viszont már a technológiánk alapköve lett, ez a mesterséges idő. Nélküle nem működnének az olyan dolgok, mint a munka, és az elektronikai eszközök, ha most beszüntetnék az idő mérését, akkor azonnali ketty-rotty lenne a civilizációnak.

Tegyük fel, hogy mindenki tönkreteszi az óráját, és működéképtelenné teszik az atmórát. Nos, azthiszem mindenki meg lenne zavarodva, és azt sem tudná hogy mi lesz ezután. Lehet hogy helyre tudnánk valamelyest állni, de lehet hogy már annyira függünk tőle, hogy a vesztünket okozná.

Viszont attól hogy nem mérjük, attól még az IDŐ ugyanúgy tenné a dolgát, és változást generálna.

Nekünk, civvilizált embereknek a vesztünket okozhatná egy ilyen cselekmény, hogy a kitalált, jól felépített idő "alapú" világunkat megszüntetnénk, és megpróbálnánk úgy, ahogy azellőtt éltünk, mielőtt kitaláltuk volna. Viszont a környezetünkben lévő élteformák semmit nem szenvednének miatta.

 

Tudom, kicsit kaotikus, meg minden, sőt, nem is egyszerű megfogalmazni, az előttem hozzászólók biztosan átérzik, hogy mennyire nehéz saját szavakkal, a saját teóriánkat leírni, de szerintem nagyjából érthető hogy én hogy gondolom ezt az egészet. :D

 

Szal egymondatban, tömören: Egy, az IDŐ által folyton változó világban, a saját kitalált csapdánkban élünk.

 

Ja, időutazás!

Szerintem nagyobb az esély arra hogy halakká fejlődjünk, mint hogy utazzunk az időben, hisz egy fogalomban nem lehet utazni. idő, múlt, jelen, jővő, mind csak fogalom.....

 

Aki elolvasta, annak köszönöm a türelmét.

Ellenvetést, hozzászólást, szívesen várok :)

 

U.I: Igen, tudom, a szóismétlés csúnya dolog, de kénytelen voltam leírni annyiszor azt a bizonyos három betűs szót, hogy kicsit érthetőbb legyen amit mondani szerettem volna :D

Link to comment
Share on other sites

Creoque:Sok a "Volna" meg a "ha" ... meg ez a "jelenlegi ismereteink szerint" ... hát igen.Egy évszázada még más volt a "jelenlegi ismeret", teljesen más dolgokat állítottak, és bizony el kellett fogadni, hogy az úgy van.Aztán jött a hoppá.Tévedtek.Most mi bizonyítja hogy nem tévednek?Semmi.A feltételezések még nem egyenlőek az igazsággal.Mondanak itt sok szép dolgot a fekete lyukakról, de miért kéne elhinnem?Ők sem tudják milyen benne lenni.Én is elüthetném az időmet azzal, hogy feltételezéseket gyártok, de előrébb nem jutnék, mert soha nem tudnám meg hogy igaz e vagy sem.Majd, ha alaposan bizonyítani tudják, akkor okoskodjanak :)

Nagyapád valószínűleg nem hagyta magát könnyen átverni :) nem rossz dolog az.Amúgy meg honnan tudod te olyan biztosan, hogy a hatvanas években (vagy mikor), amikor elterjedt a hír, hogy Armstrong leszállt a Holdon, akkor az igaz is volt?A felvétel? hmm.... a Star Warsban élethűbben megcsinálták :D Jó azóta már valószínűleg jártak a Holdon.De gondoljunk csak bele.Terjedt a hír, hogy az amcsik Holdra fognak lépni.Szerinted, ha nem sikerült volna, akkor kiderül?... ehh :lol:Szóval ez ilyn... az időutazésos kísérletek sem fognak túlságosan haladni ... szerintem.Érdekes, az tény, de inkább fordíthatnák hasznosabb dolgokra ezt a sok pénzt meg energiát.

Link to comment
Share on other sites

Persze, hogy teória.

Mint Isten, mint az említett evolúció, mint még egy rakás minden az életünkben. Ettől függetlenül, ha valamire tudunk magyarázattal szolgálni vagy legalábbis alaposan érvelni mellette, addig nincs gond. Kevésbé hiszek istenben, mint az időutazásban.

 

A legnagyobb teória, mítosz és hablaty a vallás és isten.

 

Ha belegondolsz, az sem teljesen az. Te el tudod fogadni, hogy az egész univerzum "van" és kész? Az anyagmegmaradás törvénye szerint az anyag nem vész el, csak átalakul. Eszerint nem is képződhetne, mert ugye adott X mennyiség van belőle. De valamikor mégiscsak lett valami. Emiatt most vagy nem jó az anyagmegmaradás törvénye (ami földi viszonylatban működik), vagy van/volt valami felsőbb erő, ami létrehozta az egészet. Utóbbiban könnyebben tudok hinni, mint abban, hogy megcáfoltam volna az okosok állításait. De nem vagyok vallásos

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Az idő ami most van jelen van csak és a te memóriád amit a múltnak hívunk.Jövő sincsen.Csakis Jelen van.Mert amikor bekövetkezik az a jövő akkor Jelen van.És lehet lesz időgép, de a világ még nagyon az elején van ezeknek még a űrt se ismerjük nagyon.Nagyon sokat kell még várni az Időgépig és az Idő teljes meghatározásáig.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Az idő létezik. Orosz tudósok már a II. Világháború után "játszottak" az idővel sikerült olyan burkot létrehozni ahol az idő lassabban telt ezt főleg a vezetőiknek szánták. Ha esetleg halálos betegségben szenved tovább élhessen. De a burok emberi testre nem volt veszélytelen. csak ezzel a történelem könyvek nem foglalkoznak

 

illetve 2004ben beigazolódott Einstein Relativitás Elmélete:

"Einstein tér-idő elmélete szerint egy forgó test - mint például a Föld - meghajlítja és megcsavarja maga körül a szerkezetet, mely a tér három dimenzióját a negyedik dimenzióval, az idővel kombinálja. Műholdakkal végzett kutatások igazolták, hogy Einsteinnek ismét igaza volt.

A műholdak, melyek kissé letértek pályájukról igazolják, hogy a Föld valóban csavar a tér-idő szerkezeten, ahogy forog. A kutatók szerint ezek az első közvetlen mérések, melyek alátámasztják Einstein relativitás elméletének egy fontos aspektusát, miszerint egy forgó test elgörbíti és megcsavarja a tér három dimenzióját és az idő dimenzióját kombináló szerkezetet.

 

A Föld forgásával megcsavarja maga körül a tér-időt. A Föld közelében a csavarás erősebb. A tércsavarodást, melyet angolul "frame-dragging"-nek neveznek, s mely a Newton-féle gravitációs elmélet továbbfejlesztése, még eddig nem sikerült közvetlenül megfigyelni. Először a fekete lyukaknál fedezték fel, hogy a tércsavarodás valós jelenség lehet.

 

A NASA és a Maryland-i egyetem professzorai két Föld körüli műholdat figyeltek meg és azt tapasztalták, hogy azok pályája elcsúszott ahogy a Föld tovahaladt a térben. A kutatók a műholdak Földtől való távolságát milliméter pontossággal mérték. Nincs arra bizonyosság, hogy a pálya eltérésében más erők is szerepet játszottak volna. A kutatók számításba vettek minden ismert erőhatást beleértve a gravitációs modell eltéréseit.

 

Minden tömeggel rendelkező teszt elgörbíti a tér szerkezetét, de ha forog is a test, másfajta torzulás is jelentkezik. A tudósok szerint a vizsgált hatás ahhoz hasonlít, amit egy kanál vált ki egy üveg melaszban. A Föld forgás közben szintén "húzza magával" a tér-idő szerkezetet. Ez rántja magával a Föld körül keringő műholdakat is.

 

A kutatók szerint a most végzett mérések eredményei közvetlen bizonyítékot szolgáltattak a jelenség létezésére. Áprilisban a NASA felbocsátotta a gravity Probe B-t,mely 4 gyroscope-ot vitt magával. Ezek segítségével a tudósok egy év elteltével még nagyobb pontossággal lesznek képesek alátámasztani Einstein elméletét."

(forrás: nethírlap.hu)

 

Link to comment
Share on other sites

Srácok, nem akarok senkiben negatív érzelmeket kelteni, de ami itt folyik az egy gyermeteg eszetlenkedés. Tisztelet a kivételnek, de itt olyanok állítanak dolgokat, akiknek semmi háttértudásuk nincs az adott témában. Legalább olvasná el, amit előtte írtak, mert újra és újra ugyanazok a problémák merülnek fel 5-6 hozzászólás különbséggel.

 

Ha valaki nem szeret olvasni akkor nézze meg ezt:

http://www.intergalaktika.hu/profiles/blog/show?id=1976138%3ABlogPost%3A29420

 

Kicsit más dolgok, mint amiről eddig hallottunk és amit nekünk mondanak a "nagy tudósok" a Discovery-n meg itt-ott...

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 2 years later...
  • 2 weeks later...

Régebbi posztokról már nem kérdezek úgysem kapnék választ, de tőled lehet! :)

Nem tudom elképzelni a teret és az időt egy és ugyanazként, mert bár időben haladok előre, térben nem, legalább is abból a szemszögből ahonnan én nézzem!

 

 

'A két részecske válik ki az úgymond semmiből, ugyanis a semmi az nem létezhet, ezen két részecske egymás körül keringése adja az időt, a teret, és a világ reakcióit.'

Ez valami új vallás? :D

 

Merem állítani hogy az idő forgása még a feketelyuk közvetlen közelében sem halad visszafele! Legalább is Einstein viszonylag jól működő képlete szerint nem..bár ő sem volt tévedhetetlen.

 

'Az idő egyre gyorsabban telik, míg mi azt észre sem vesszük, egyszer csak véget ér, majd újból kezdődik az egész.'

Ez amolyan armageddon része a vallásnak?

Link to comment
Share on other sites

Valóban puszta idő pocsékolás, még szerencse hogy sokan ezt nem így gondolták és ennek kapcsán lett "informatika pálya".

 

Ott csak megáll és lehetőség nyílik arra hogy az idő múlását egy adott hullámmal meg lehessen fordítani.

Mindegyik fekete lyuk kapcsolatban van egymással, még ha az törékeny is, ezért lehetséges az egész univerzum idejét egyszerre visszafordítani, már ha van rá elég tudásunk.

Már hogyan lehetne?

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Az idő valóban az általunk(emberek által) kitalált dolog annak meghatározására, hogy mi mikor történt.

Mi találtuk fel az időt, és mértékegységeket hozzá, pontosan azért, hogy tudjunk mihez viszonyítani.

Időutazás ebből kifolyólag egyszerű. Megnöveljük az év időtartalmát mondjuk 10 évre és máris x*9 évvel fiatalabbak vagyunk  :D

 

A kérdés az, hogy amire használjuk az időt, az, amit nem tudunk megfogalmazni , az valójában micsoda  :mellow:

Link to comment
Share on other sites

Érdekes elgondolás :) De atomi méretekben egy egység ciklikus rezgése univerzális időt ad mindenre.
Az idő létező dolog, amit tudunk az entrópiával jellemezni. Időben előre haladva az entrópia mindig nő. Az időre persze kell jó mértékegység, ezt meg is alkottuk.
No de amit írtál kedves Styler, abból az jön le nekem, hogy így a matematikai is egy általunk kitalált valami, hisz a számokat is az ember alkotta.

 

Igen, magának. Viszont ha az egy az hét a hét meg egy, a pi értéke akkor is annyi amennyi. Ezek is univerzális állandók.
Valahogy úgy néz ki ,hogy az univerzum akár él akár nem, levezethető az idővel és a matematikával, ami a fizika :)

Szép napot,
Dávid

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Véleményem szerint a jelen "mi magunk" vagyunk.

Azt magunkhoz igazítjuk, akárcsak a fent vagy lent, elől/hátul fogalmát. Mihez képest van valami ott ahol van?

 

Az időutazás meg szerintem lehetséges. Nem tudhatjuk, hogy a jelenünket nem módosította-e valaki a jövőből.

 

A-ból B pontba a legrövidebb út az egyenes. Tegyünk fel, hogy ezt az utat 1 óra alatt tesszük meg.

Rövidebb idő alatt akkor juthatunk el B pontba azonos sebességgel, ha megtudnánk hajlítani a teret. Adott esetben

az egyenes egy görbe lenne, és az A - B pont közötti távolság rövidebb lenne....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Az interciarendszerek mindig relative léteznek, ha nincs megfigyelő, akkor nehéz a gondolatot folytatni.

Az időutzazás nem csak szerinted lehetséges. 1935-ben Van Stockum megmutatta, hogy lehetséges. Wikipédia cikket én írtam, esetleg olvasd el :)
De volt itt már 2009 körül pár téma, amit jól körbejártunk. Keress rá, hátha találsz érdekességeket.

A jövőből a jelen módosítása azért is nehezkes, mert a múlt nem módosítható. A húrelmélet azt mondja, hogy a párhuzamos univerzumok közül mindig az érvényesül (az lesz a jelen (észrevehetetlenül átváltunk a világok között)) amelyet élő valami a gondolatával okoz.
Tehát a végtelen világ közül van egy csomó, amiben én ügyvéd vagyok, van egy csomó, amiben még kőkorszak van stb. - most ezek durva példák, de nullától különböző pozitív valószínűséggel léteznek.
S a gondolataink azok, amik miatt az univerzumok változnak - de csak az élő körül, ugyanis legjobb tudomásunk szerint egy kavicsnak nincs tudata.

Lehet, hogy az univerzumnak már van tudata, az más kérdés.

Harmadik rész:
A-ból B-be érdekes dolog az útépítés. Régen az etruszkok, ha el akartak menni a mai róma területéről délebbre, akkor átvágták magukat az erdőn eleinte, ami eltartott nekik fél évig. Később a rómaiak azt mondták, hogy építsünk utat, így szekéren csak három hét volt az út.
A tér szerkezete sokkal bonyolultabb. Nagyon szép tenzorok írják le, borzalmasan stabilan - tele egzotikus helyekkel.
A-ból B-be.... nem is ilyen egyszerű. A tér teremtődik magától. Borzalmas nagy energiák árán tudnánk teret teremteni mögöttünk, hogy eléfelé lökjük magunkat... persze lehet csalni. AZ univerzum is valószínűleg gyorsabban tágult a fénynél, bizonyos kezdeti állapotokban. Hiába, a kvantumosság elvei ilyenek.

Link to comment
Share on other sites

Elolvastam a Wikipedia cikket.
Érdekes dolog ez a végtelen, félvégtelen fogalom.
Ha megakarjuk határozni, akkor én azt mondanám, hogy végtelen hosszú, de valahol önmagába
(indulási pontba) tér vissza.

Lehet, nem véletlen, hogy ez a jele is:

 

 

Érdekesség a végtelenről:

http://www.cs.elte.hu/blobs/diplomamunkak/bsc_mattan/2011/velkey_kristof.pdf

 Térhajlításról:

Gyakorlatilag minden égitest körül meggörbül a tér.

Ha létre lehetne hozni egy anyagot (eszközt) ami nagyobb mint a nap, akkor a térhajlítás lévén megoldható

lenne az időutazás....

Módosította Venheidem
Közvetlen hivatkozást nem használhatsz!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Hozzászólás a témához...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Jelenleg olvassa   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...