Jump to content
PirateClub.hu

Rock(ó) progresszív(ó) :D


horty911
 Share


Recommended Posts

Mivel én nagy rajongója vagyok a progresszív zenének (rock, metal, instrumentális), ezért gondoltam toborzok egy tábort, akik szintén hasonló ízlésűek. Osszuk meg egymással e stílus szépségeit és ajánljunk egymásnak lemezeket, bandákat. Szívesen várom a másik műfaj (disco) képviselőit, hogy belekóstoljanak a valódi, eredeti műremekek végeláthatatlan és csodaszép világába! Jó dumcsizást.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

?k IS korszakalkotóak voltak. A Genesis mellett ezek között van még sok együttes, amelyik saját stílust alkotott, többek között a Pink Floyd, Yes, Dream Theater, Opeth vagy az Ayreon, bár ebb?l a 20 együttesb?l kb 10 ilyen, a többi pedig a már megalkotott stílus "továbbfejleszt?je" és azért ?k is tettek bele olyan elemeket, amelyekr?l rögtön beugranak az együttesek (stílusjegyek). PL nézzük a Transatlantic-ot vagy a Glass Hammert, amelyek zenéiben egyb?l felismerhet? többek között a Yes zenéjének jellegzetes hangzásai. Ezek között az együttesek között nem csak stílus beli kapcsolat van, hanem a zenészek is elég sok együttesben megfordulnak pl Ronie Stolt (gitár, ének) a Transatlantic, The Flower Kings, The Tangent és a Kaipa együttesekben is nagyszer? munkát végzett, végez. Ezért szép ez a m?faj, mert talán ez a leg színesebb és leg szerteágazóbb az egészen lágy dallamoktól a legdurvább min?ségi el?adásokig. Ajánlom nektek, hogy mineéltöbbet ismerjetek meg, ha kell segítség, akkor rám számíthattok!

Kellemes Karácsonyi Ünnepeket kívánok.

Link to comment
Share on other sites

A Dream Theater -re tettem le voksomat. Szerintem zeneileg ők a legképzettebbek. Egy Petrucci-szólót semmi nem tud felülmúlni, vagy akár csak egy szinten teljesíteni. A dobosuk szintén zseniális, nemhiába nyerte el asszem 2004-ben az év dobosa címet.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 1 year later...

Ja. Örülök, hogy ismerik többen ezeket az együtteseket, nekik legalább nem kell elmagyarázni hosszú mondatokban, miért is jó ez a stílus, mert aki ezeket a bandákat ismerik, azok elég sok mindent tudnak a zenéről.

Bár az nem teljesen igaz, hogy az a 2 banda símán viszi a mezőnyt, elég belegondolni, hogy mit tud a Dream Theater emellett az LTE vagy Yes, Jethro Tull, ez utóbbitól ajánlani tudom a Thick As A Brick lemezt, ami 2 számból áll, de összesen 40 perc körüli a játékideje és amit benne művelnek az a ZENÉHEZ méltó. Továbbra is csak azt tudom mondani, hogy aki a prog metal-ban van elterjedve főként, az ismerje meg a prog rock stílusait. Napokban hallgattam meg egy bizonyos Abel Ganz, skót neo prog rock banda új lemezét és be kell valljam, egészen újszerű dolgot hallottam, holott sok népi és más érdekes hangszert szólaltatnak meg benne, ez egy több, mint 25 éves banda, akiket most ismertem meg és a 14 év szünet után most adtak ki egy lemezt, ami sztem elég jól sikerült így első hallásra.

Kérdezzetek bátran, ha tudok, akkor segítek ;)

Link to comment
Share on other sites

Szia Horty.911, letöltöttem az Abel Ganzot, igazán jó zene. Már az Mp3 portálról tudom, hogy kiváló zenei izlésed van :P , nekem Rick Wakeman a kedvencem, a régi Mp3 portálon összegyüjtöttük a lemezeit, van vagy 140.

A prog.rock témához szólva, nekem az a véleményem, hogy a régi öregek a legjobbak, a stílust is ők találták ki.

A Dream Theater is csak utánozza őket, a Petrucci féle szinészkedés nálam nem jön be, persze ez csak az én véleményem, maradi öreg rocker vagyok. A neoprogresszív rockot még elfogadom / az Arénát és a Pendragont szivesen hallgatom / de a metal az nem proresszív nekem.

Link to comment
Share on other sites

A Dream Theater-t azért merem ajánlani, és kijelenteni (persze nem csak én), mert bár metal és progresszív metal, de vannak benne rock-nak is felfogható számok, amiről egyáltalán nem lehet azt mondani, hogy metal lenne, de attól még progresszív :D Ez kicsit lehet bonyolult volt, lényeg az, hogy a DT elsőként tudott olyat alkotni, ami új volt, előtte még nem volt olyan, a DT zenéjében (utóbbiakat kivéve) nem igazán van más bandákra jellemző, felismerhető mozzanat. Más kérdés, hogy volt olyan interjú, ahol elmesélték, hogy mely bandáktól merítettek pl a 6DOIT lemezen: Rush, Pink Floyd... Emellett rengeteg számot eljátszottak más előadóktól, akár egész lemezeket, és abszolút jól. A DT-nek a második lemeze az, ami nekem legjobban bejön, az olyan, amit csak ők tudnak, utána persze van még néhány, akár a Scenes is, egyedül álló ötlet, zenei megvalósítás azon a koncept albumon, olyat se hallott még ember, hasonlót se, mert újat mutattak, már a 4. olyan lemezük volt, ami egymásra nem hasonlított, de egyértelműen fellelhető volt bennük, hogy ez a Dream Theater. Utolsó 2 lemezre számomra ez már annyira nem vonatkozik, bár hogyha azt néznénk, hogy nem Dream Theater lemezek, csak összedobtak egy Fan Club lemezt, akkor csak 100%-ra lehetne értékelni, mert tényleg jó, csak nem Dream Theater lemezként :S

Ezért én a DT-t az új kor prog metal/rock-jának tartom, nagyon sok új elemmel, ötlettel (sokan nem is tudják egyből besorolni egy stílusba az adott lemezeit, mert annyi minden van rajta, és még se esik szét az album, mert nagyon jól össze tudják fogni ezeket a stílusokat), ami miatt nem lehet a régi nagyok utánzása miatt Dream Theater a Dream Theater.

Petrucci-ról pedig épp a színészkedés szó nem jut eszembe, hiszen igen visszafogottan játszik, mármint az előadásmódja majdnem szinte unalmas, ennek ellenére úgy játszik, ami akkoriban egyedülálló volt, manapság már nagyon sok jó gitáros van ebben a stílusban is. A G3 koncertfilmen, ahol együtt játszik Vai-jal és Satriani-val, olyat olvastam a koncertről, hogy a Petrucci részben semmi különös nem volt, olyan volt, mint egy matek óra, hangról-hangra játszotta a szólókat, összpontosítva, mintha egyedül lenne a színpadon, ellenben a többi 2 gitáros, akik színészkedtek a játék közben, persze egyik sem von le a tudásukból, mert mind nagy.

Rudess zenéjében (inkább szóló lemezeken) észrevehető a régi nagyok játéka, de ugyanúgy a klasszikus zene nagyjai, hogy csak egyet említsek: Bartók vagy Liszt, és persze az említett Wakeman és Emerson, sztem nem feltétlen utánzásnak kéne mondani, mert aki úgy tud játszani, mint a nagyok (persze most már Rudess is az ;):D) az nem csak egyszerűen utánzás. Igazából ő is belépett a nagy zenészek közé, mert ha úgy nézzük, akkor Rudess is a klasszikus zenékből merített.

Tehát, jó az a DT ;)

 

Alig várom már az új Pendragon lemezt :D

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Már elég régen írtak ebbe a topic-ba, így ennek örömére, de főként inkább az új Riverside album kedvéért írok pár sort. Ha jól tudom még hivatalosan nem jelent meg az Anno Domini High Definition albumuk, de már bizonyos helyekről beszerezhető, ismerkedés céljából ;):D Hát ebből a célból én is beszereztem. Első 2 hallgatásra néhol elég üres volt, de talán mert nem figyeltem eléggé, utána talán a suliba való utazás közben kezdtem el hallgatni, így jobban tudtam rá koncentrálni. Azért sem egyszerű hallgatni való, mert mindösszesen 5 szám van rajta és némelyik elég terjedelmes, bár a lemez összességében 44 perces, de sztem úgy kerek, ahogy van ;) Úgy gondolom, hogy harmadjára már igencsak felfedeztem azokat a dolgokat, amiket először nem vettem észre. Az új album, nem csak egy következő Riverside lemez, hanem egy nagyon jó Riverside album, persze hozzák a szokásos beborult témákat, ami jellemzi a lengyel bandát, némi újítással. Azt ígérték, hogy ez lesz az egyik legjobb lemezük, amit eddig kiadtak, szám szerint 4-et és van benne vmi, bár sztem nem a legjobb, hanem mondjuk a második :D, de még ez is változhat. Párszor már meghallgattam a lemezt és mindig élvezettel teszem. Bírom a hosszú számokat, dallamosak, különböző érzelmek jönnek elő, egy-két helyen talán van benne nyugalomra utaló jel, de aztán a hangulatváltás miatt egyből minden komorabbá válik, amiben viszont elég nagyok. Jók a hangszeres megoldások, az ének és a különböző hanghatások, néha Pink Floyd-ra emlékeztetnek, kicsit pszichedelikus és bár többnyire metal-ként említik a bandát, azért sztem sokszor elég lenne a keményebb rock meghatározás, aminek én örülök, mert bár sok metal együttest szeretek és hallgatok, de többnyire előnyben részesítem a rock-osabb hangzást, főleg progresszív zenében.

Még biztosan lehetne írni a lemezről és az együttesről, de sztem az érdeklődők hallgassák meg és esetleg írjanak véleményt. Itt egy link, ahol lehet olvasni véleményeket. Az oldalon lehet értékelni az albumokat is, eddig 24-en szavaztak és 4.39-es az átlaga, az 5-ből természetesen :D

 

Ami viszont még érdekesebb és ez már a Dream Theater rajongóinak lehet jó hír, hogy ugyanezen az oldalon az új lemezt bár még csak 20-an értékelték, de jelenleg 4.44 az átlag a max 5 pontból, azért ez adhat vmi bizakodásra jelet azoknak, akik még nem hallották a lemezt, közéjük sorolnám magamat is, még várok vele :D

Link to comment
Share on other sites

1. Pink Floyd

2. Genesis

3. Jethro Tull

4. Yes

5. Rush

 

Mindenképpen ebből a 5-ból valamelyik, de inkább a Pink Floyd.

 

A többit nem nagyon hallgattam még. Ehhez az 5 ismert együttes-hez nem nagyon lehet hasonlítani őket. (ha van még ilyen klasszikus, csak nem is merem, szóljon valaki)Ill. próbálkoztam, de marhára nem tetszett. A Dream Theater se tetszett nagyon, de csak az első lemezüket hallgattam.

Link to comment
Share on other sites

Dream Theater-nél az első lemezt majdnem hogy utoljára kellene hagyni a sorban :D Próbálkozz a másodikkal, Images And Words ;)

Egyébként az említett 5 bandán kívül érdemes megismerkedni a The Flower Kings-szel, ami Genesis és Yes hatású, de minden lemezükön ott van az az igazi érzés, ami csak a TFK-ra jellemző, továbbá Transatlantic, ami egy mellékproject, tagjai a Dream Theater-ből, Marillion-ból, The Flower Kings és az egykori Spock's Beard, most szólóban nyomuló Neal Morse és besegít a Pain Of Salvation-os Gildenlöw, amit sztem egy prog rajongónak ismerni érdemes és talán kell is, az az Ayreon, és a Satellite-ről nem is beszélve ;) De egyébként a többi felsorolt bandát ajánlhatnám külön-külön, de azt hallgatsz meg, amit akarsz. A www.progarchives.com oldalon minden bandáról találsz leírást és albumokat, albumok értékelését, oda olyan emberek írnak, akik tényleg értenek a zenéhez, és nem csak ezeket a több ember által ismert bandákat hallgatják, mint ahogy én se :D Sztem ott nézz szét, rengeteg progresszív stílust találsz, olyanokat, amiket nem is hittél volna, még magyar bandák is akadnak ;)

Érdemes kicsit nyitni más együttesek irányába is, mert sok jót találhatsz, igaz, hogy nem kis idő kell az általad említett együttesek műveinek megismeréséhez, de sztem az sem jó, ha vki csak 5 bandára összpontosít ;)

Én megpróbálok bármiben segíteni, ha szükséged lesz rá ;)

Link to comment
Share on other sites

Üdv! Nehéz döntés volt, de végül az Opeth-re adtam le a voksomat. Szerintem a prog. irányt is, bár én inkább a folkosabb vonalat hallgatom az utóbbi időben. Félreértés ne essék, sokáig lehetne sorolni a zenekarokat, amiket szívesen hallgatok. :) Nah, a lényeg, hogy nálam most az Opeth került első helyre, bár szorosan mögötte LQ és DT is ott van.

Link to comment
Share on other sites

Az itt felsoroltak közül csak a Dream Theater-t, az Ayreont, a Pink Floyd-ot és az Opeth-t ismerem és szeretem többé-kevésbe.

Amit én igazán hiányolok, az a Pain of Salvation. Elvégre a prog scene egyik meghatározó együttese, ráadásul legalább a Remedy Lane albumuk kötelezőnek nevezhető minden magyarnak, aki prog-rock fannak tartja magát, hiszen a történet, ami annak az albumnak a koncepcióját adja, Magyarországon játszódik.

 

Someone still this hunger, always growing stronger,

Budapest, I'm learning, Budapest, You're burning me.

Link to comment
Share on other sites

Szívesen beírnám ezeket a bandákat, de sajnos nem tudom belépni azzal a felhasználónévvel, mert kitiltották :D Egyébként még a Porcupine Tree, Neal Morse, Eloy, Satellite, Collage, Frost* és még ki tudja milyen együttesek nevei sincsenek felírva, pedig ezek a bandák, előadók is nagyon a stílusban, valaki biztos hiányolja a listáról őket is, de már nem emlékszek pontosan, lehet csak meghatározott méretű listát lehetett készíteni és hirtelen kapásból ezek jutottak eszembe, ugyanis ezeket a bandákat hallgattam, hallgatom többnyire, hogyha megint be tudok lépni a user nevemmel, akkor megpróbálok hozzáírni még párat ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Hozzászólás a témához...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Jelenleg olvassa   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...