Jump to content
PirateClub.hu

Processzor Tuning


Recommended Posts

Szia Dadus.

 

Sikerült megoldanos az öcsém gépénél a CPU melegedést. (AMD X2 4200+)

 

Felmentem az alaplap gyártó oldalára (GIGABYTE GA-M56S-S3P) és ott a CPU SUPPORT LIST menünél írta,hogy az AMD X2 4200+ a legrégebbi,gyári BIOS nem kezeli teljes mértékben.

 

Ezután az oldalról letöltöttem a LIVE BIOS UPDATE programot,és Windows-ban elindítottam. A program magától megtalálta az alaplap típusát,és az ahoz megfelelő Bios-t. Minden működik megfelelően.

 

Amúgy az tényleg igaz,hogy az ilyen Windows-ban futtathatü BIOS Update-k veszélyesek?

 

Ja igen,és olvastam,hogy a legújabb BIOS frissítés általl az alaplap támogatja a 4magos Phenom procikat,de valami Hyper Transport miatt lassabb lesz

 

Pontosan így írja le:

(Note) If you install AMD AM2+ CPU on AM2 motherbord, the system bus speed will downgrade from HT3.0(5200MHz) to HT1.0(2000 MT/s) spec; however, the frequency of AM2+ CPU will not be impacted.

 

Itt az alaplapom oldala (ez most az én alaplapom,de ezt is frissítettem a legújabbra)

http://www.gigabyte.com.tw/Support/Motherboard/CPUSupport_Model.aspx?ProductID=2567

 

És természetesen köszönöm a sok jó segítségedet Dadus.

Link to comment
Share on other sites

Szia Coulthard !

 

A leghatásosabb tuning az lenne, ha vennél még egy DDR400 512MB RAM-ot, vagy egy DDR400 1GB RAM-ot. Az 1GB-os modul esetében, ha 32db memória chip-et tartalmaz, akkor csak egy memória slot használható az alaplapban.

Egyébiránt a következő a tennivaló a BIOS-ban /gondolom 800MHz FSB-t használ a procid/ :

 

Advanced Menu alatt

 

Chip Configuration-ban

 

SDRAM Configuration > By SPD

Chipset Clock Mode > Asynchronous

 

Advanced Menu alatt

 

CPU Speed > Manual

CPU Frequency Multiple > ezen ne változtass /vélhetőleg 12x /

CPU External Frequency (MHz) > vélhetőleg 200/33-on áll. A 33-nak maradni kell, a 200-as értéket kellene növelni a tuning során mondjuk 4-esével, majd tesztelni, ill. ellenőrizni a CPU hőmérsékletét. Amennyiben minden OK emelhetsz tovább, ha nem, emelni kell a Vcore értéket egy lépcsővel, ha nincs hőmérsékleti gond.

Memory Frequency > 333MHz

CPU VCore Setting > Manual

CPU VCore > itt lehet majd emelni a proci feszültségét, ha szükséges

 

Üdv.: Dadus

 

 

Helló Dadus!

 

Köszi az infókat, a memória vásárlás tervben van, mert érezhetően attól lassú a gép, ez tény. A proci valóban 800-as FSB-t használ, úgyhogy amíg nincs memória, addig eljátszom úgy, ahogy írtad. Köszi még 1x!

Link to comment
Share on other sites

köszi Dadus! még egy kérdésem lenne: akkor ezzel együtt az FSB is csökken? jelen esetben 1333 MHzről 333 MHz-re :unsure::blink:

Szia gjábor!

 

Az FSB nem csökken, az marad 1333MHz. Itt értelmezési gond van, de már annyira ez ívódott be mindenki fejébe /tisztelet a kivétel/ , hogy már nem szoktam ezen fennakadni, sőt, én is használom nem helyesen. Pontosan az FSB= Front Side Bus, azaz az a busz /sín rendszer/, ami a CPU-t köti össze az északi híddal. Az a 333MHz az úgynevezett External Clock /Külső órajel/ . Az Intel alapú rendszerek mostanában Quad FSB-t alkalmaznak, azaz az FSB = 4 x External Clock, jelen esetben 4 x 333 = 1332MHz.

 

 

Szia davedane !

 

Minden BIOS Update tevékenység veszélyes, de a Windows alólit valószínűleg azért tartják veszélyesebbnek, mert minél bonyolultab működtető rendszer alól csináljuk az update-t, annál nagyobb a rizikó, hogy valami gond lesz.

 

Igen, szoftveresen meg lehet oldani a dolgot, csak hát a HT 3.0-hoz másképp kell kialakítani a hardware-t, ezért fognak az új procik csak HT1.0-ás sebbeségen működni, ami így csökkenti a rendszer teljesítőképességét a kifejezetten ezekhez a procikhoz gyártott /HT3.0/ alaplapokhoz képest.

 

Üdv.: Dadus

Link to comment
Share on other sites

Először is azt kellen tudni hogy milyen proct akarsz túlhúzni.

Másodszor kellene azt is tudni, hogy milyen alaplap van a proci alatt.

Kellene tudni, hogy milyen memóriák vannak a gépedben! Az is jó infó lenne, ha tudnánk, hogy milyen táp van a gépedben, hogy bírja-e a tuningot! És az is fontos hogy gyári hűtős a proci, vagy valami komolyabb hűtéssel rendelkezik!

Link to comment
Share on other sites

Szia Attis8 !

 

Sajnos a BIOS-od legnagyobb hátránya, hogy nem lehet állítani a Hyper Transport sebességét, de azért megpróbáljuk a dolgot. Az alábbiakat tedd a BIOS-ban:

 

PC Health Status alatt

 

CPU Smart FAN Control > Disabled

 

 

MB Intelligent Tweaker(M.I.T.) alatt

 

PCIE Clock (MHz) > 100

DDR2 Voltage Control > +0.200V , ellenőrizd, hogy ilyen beállításnál, terhelés mellett nem melegszenek-e túl a memória modulok / terhelés alatt érintsd meg az ujjaddal valamelyik modul egy chip-jét, hogy kb. fél percig állja-e a hőt /

CPU Frequency (MHz) > alapesetben ez 200. Ezt kell növelned mondjuk 5-ösével. Minden emelés után tesztelj egy erős játékkal, ill. ellenőrizd a CPU hőmérsékletét. Amennyiben minden OK, akkor folytathatod az emelést. Lehetőség szerint ne nagyon haladja meg a 60 Celsius fokot a CPU hőmérséklete. Instabilitás esetén És/Vagy logika szerint tedd a következőket:

 

HT-Link Voltage > +0.025V-onként emeld

CPU HT-Link Voltage > +0.025V-onként emeld

CPU Voltage Control > a legkisebb feszültség lépcsőkkel emelgess, az alapértékhez képest 0.5V-nál nagyobbat ne nagyon adjál

 

Üdv.: Dadus

 

 

Link to comment
Share on other sites

Szia D4NG3R !

 

Erre a feladatra szerintem senki nem fog vállalkozni, ui. több 10 /szerényen számolva A4-es oldalra gondoltam/ oldal esszét nem fogunk összeálítani. A feladat bonyolult, mivel van Intel és AMD plattform /van még más is, de ne ragozzuk tovább/ , ezekből is régebbiek és újabbak, valamint az alkalmazott BIOS-ok sem egyformák. Lehetne általánosságokat írni, de szerintem akinek ez fontos, az a konkrét HW-re kérjen segítséget.

 

Üdv.: Dadus

Link to comment
Share on other sites

Szia Coulthard !

 

A leghatásosabb tuning az lenne, ha vennél még egy DDR400 512MB RAM-ot, vagy egy DDR400 1GB RAM-ot. Az 1GB-os modul esetében, ha 32db memória chip-et tartalmaz, akkor csak egy memória slot használható az alaplapban.

Egyébiránt a következő a tennivaló a BIOS-ban /gondolom 800MHz FSB-t használ a procid/ :

 

Advanced Menu alatt

 

Chip Configuration-ban

 

SDRAM Configuration > By SPD

Chipset Clock Mode > Asynchronous

 

Advanced Menu alatt

 

CPU Speed > Manual

CPU Frequency Multiple > ezen ne változtass /vélhetőleg 12x /

CPU External Frequency (MHz) > vélhetőleg 200/33-on áll. A 33-nak maradni kell, a 200-as értéket kellene növelni a tuning során mondjuk 4-esével, majd tesztelni, ill. ellenőrizni a CPU hőmérsékletét. Amennyiben minden OK emelhetsz tovább, ha nem, emelni kell a Vcore értéket egy lépcsővel, ha nincs hőmérsékleti gond.

Memory Frequency > 333MHz

CPU VCore Setting > Manual

CPU VCore > itt lehet majd emelni a proci feszültségét, ha szükséges

 

Üdv.: Dadus

 

 

Helló Dadus!

 

 

Megnéztem a BIOS-t és a következő van:

 

A szorzó alapból 24x -es és ezen nem is enged változtatni, inaktív marad még manual cpu speed választása esetén is.

Az alap external freq. -ja 100/33 -ról indul, gondolom a 24x -es szorzó miatt.

Azt nem tudom megcsinálni, hogy a 33-as érték maradjon, mert ha elkezdem növelni a freq-t, akkor nőni kezd vele a másik érték is, tehát pl. 104-nél már 35-re vált.

A memory freq. -val is az a gond, hogy ha növelem az external cpu freq.- t, akkor elkezd nőni ez is, és nem marad 333-on.

 

Ezek ismeretében mit ajánlasz végrehajtani?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Szia Coulthard !

 

A 24x -szeres szorzót ne bántsd. Tévedni emberi dolog, akkor tehát 100/33 az External freq. . Ennek fényében csak 2-esével emelgesd az Ext. freq. értéket.

 

A "Chipset Clock Mode > Asynchronous" beállítás mellet is növekszik a 33MHz ? Ilyen beállítás mellett nem volna szabad.

 

Az nem baj, hogy növekedik a memória frekvenciája, hiszen ezért állítottuk DDR333-ra, mivel DDR400-asod van. Amíg nem nagyon emelkedik a DDR400 fölé, addíg nincs gond.

 

Üdv.: Dadus

Link to comment
Share on other sites

Helló Dadus!

 

 

Nem akarom bántani, nem is tudnám, mert nem aktív sehogy sem. Én nem hibáztattalak a tévedésed miatt, csak leírtam amit láttam. ;-) Okés, úgy fogom.

 

Igen, amellett is növekedett, mivel az volt az első, amit állítottam, mert mindent olyan sorrendben kezdtem el csinálni, ahogy leírtad. Azért megnézem még 1x.

 

Amúgy ugye ezt a freq. értéket tudom állítani a +/- gomb nyomogatásával, meg úgy is, ha enter-t nyomok rajta és akkor kiadja a freq. listát 100-tól kétszáz valameddig.

Az a lista is úgy néz ki kb., hogy:

 

100/33

101/33

102/34

103/34

104/35

...

 

stb, egészen végig. Persze vannak még olyan herz értékek, ahol a második érték ismét 33, de amúgy, ahogy írtam is, a 104-hez pl. nem tudtam mást állítani, csak a felajánlott 35-öt.

 

Most megpróbálom még 1x, ha nem megy, akkor még jelentkezem tanácsért.

 

Akkor a memóriával 400-ig nem parázom.

 

 

Köszi ismét!

Link to comment
Share on other sites

Szia Coulthard !

 

Az a helyzet, hogy ahány alaplap /gyártó/ , na meg hozzá a BIOS, mind más más gyakorlatilag. Így előfordul, hogy nem 100% stimmel amit írok, és esetleg mélyreható konkrétumban nem tudok segíteni, azt neked kell feltérképezni. Ennél az alaplapnál is azt írta gépkönyve, hogy lehet fixálni a PCI/AGP frekit, ami jelen esetben, a leírásod alapján, csak kvázi igaz. A +/- gombbal kapcsolatosan is csak azt tudom mondani, hogy segítséget a BIOS alján, vagy jobb oldalán kaphatsz, ha nem, akkor ki kell tapasztalni a lehetőségeket (pl. PgUp/PgDn nyomógomb páros) . Minden esetre ha van rá mód, olyan ext. frekit válassz, hogy a PCI freki minél közelebb legyen a 33MHz-hez.

 

Üdv.: Dadus

Link to comment
Share on other sites

Helló Dadus!

 

Megértem a dolgot, csupán azért írtam le, hogy másképp vannak a lehetőségek, mint ahogy írtad, hogy nehogy valami hülyeséget csináljak. Inkább leírom, hogy mi más, max. azt írod rá, hogy úgy is okés, vagy azt, hogy akkor ahhoz képest mit hogyan állítsak, mint ahogy most történt is.

 

Igyekszem majd úgy állítani akkor, hogy közel maradjak a 33-hoz. Remélem tudok majd húzni a gépen valamennyit, aztán majd ha meg lesz a memória már kevesebb gondom lesz.

 

 

Üdv!

Link to comment
Share on other sites

sziasztok!

nekem olyan problémám lenne, hogy ha húzom a CPU-mat, akkor egy idő után a játékok elkezdenek szaggatni. Néztem hogy a feszültségek nem ingadoznak, és a hőfokok sem emelkednek túlságosan.

 

A gépem adatai:

 

Intel Pentium 4 531, 3000 MHz (15 x 200) (1.4 V) Prescott (G1 stepping)

Gigabyte GA-G31M-S2L

2x 2 GB DDR2-800 DDR2 SDRAM (5-5-5-18 @ 400 MHz) (Apacer Tech.)

ATI Radeon HD 2600 XT GDDR4 (256 MB) (RV630) (Sapphire) ( 824 MHz/1125 MHz)

Creative EMU10K2 Audigy Audio (Audigy1)

500w -os táp

Thermaltake Xaser III. ház - 5db 8 cm ventivel

Zalmann CPU- Cooler

 

Közben ahogy visszaolvasgattam nem találtam segítséget, mert nincs hasonló problémája senkinek. :(

Link to comment
Share on other sites

Szerintem a szaggatás azért is lehet mert nem bírja a VGA-d a grafikát?? DRAM:FSB arány nálam sem 1:1 de nem szaggat a dolog csak nem kell max grafikán tolni:)

Jah és szerintem szerkeszd a hsz-ed ne írj egymás után 2 szer.

De majd jön egy nálam okosabb ember és megoldja a problémád.

Én csak okoskodok:D:D

 

Üdv, Kova

Link to comment
Share on other sites

A VGA szerintem nem lehet, mert minimum grafikán is ezt csinálja, akárcsak max-on.

a szaggatás mértéke a húzással arányosan nő, minél jobban húzom annál hamarabb kezd szaggatni a Game, és annál jobban. de az Everest és a CpuZ szerint minden rendben van és a CPU-m is max 4G-ig húzható.

Köszi a választ!

Link to comment
Share on other sites

Szia Cracky86 !

 

Gondolom fixáltad a PCIE sebességét 100MHz-ben. Próbáld meg, hogy belépsz a BIOS-ba, majd nyomsz egy Ctrl + F1-et, ezután a PnP/PCI Configurations-ban a PCI Latency Timer értékét 32-ről átállítod 64-re.

 

Üdv.: Dadus

Link to comment
Share on other sites

Igen Fixáltam a PCIE sebességet, a PCI Latency Timer-t most állítottam át, mert azt nem tudtam hogy mi.....

(eddig mindíg AGP-s lapom volt, és nem igazán vágom még a PCIE beállításait!)

köszi a választ, tessztelek!

Szaggat.... :(

CPU 38 °C 15x220(10%)

Link to comment
Share on other sites

De csak akkor szaggat be a játék, ha húzom a cpu-t. alapon nem csinál ilyet, de ha 1-el tolom az fsb-t akkor pár perc után csak diavetítés van.

Konkrétan: tesztalany az Undercover(nincs most fennt más), és az a baj, hogy ha felhúzom a cpu-t, akkor full grafikán megy szaggatás nélkül pár percig, aztán egyszercsak belassul minden.

Link to comment
Share on other sites

jelenleg 1.41-1.44 V 15x220-nál, alapon (15x200) 1,3 körül mozog.

a lap állítja magának, mert ha manualra veszem, akkor pirosan villog a bios hogy nincs optimalizálva a fesz neki!

everest cpu stressel:

cpu max 50 °C, usage100% throttling 0% (Szerintem akkor nem melegszik sokkal jobban játék alatt sem)

Link to comment
Share on other sites

Szia !

 

Szerintem inkább leírom, hogy mit kell beállítani a BIOS-ban.

 

Advanced BIOS Features alatt

 

CPU Enhanced Halt (C1E) > Disabled

CPU EIST Function > Disabled

 

PC Health Status alatt

 

CPU Smart FAN Control > Disabled

 

MB Intelligent Tweaker(M.I.T.) alatt

 

Performance Enhance > Standard

 

A többit nem írom, mert vagy volt róla szó, vagy tudod.

 

 

Üdv.: Dadus

Link to comment
Share on other sites

HI !

 

A CPU frekvenciát kérdeztem , de mindegy most már. A Giga alaplapok Auto beállításban tuningnál túl sok Vcore feszültséget adnak. Azzal ne törődj, hogy azt írja, hogy nincs optimalizálva a feszkó, tedd Manualra, és mondjuk a normál érték + két feszültség lépcsőt állíts, és így kezd emelgetni 200-ról. Ha kevés lesz a feszültség, azt úgy is észreveszed, mert kezdetben csak pl. a játékból lépked ki, durvább esetben Windows halál, gép újraindulás. Ilyenkor adj még egy feszültség lépcsővel többet. Persze figyeld a hőmérsékletet is.

 

Üdv.: Dadus

Link to comment
Share on other sites

beállítottam mindent, de EIST az nincs a biosban, és ugyanúgy szaggat...

a freki pedig 3300. 2 mhz De szerintem majd holnap.... addig még gyakorlok!

köszi mindent!

 

Esetleg egy bioszfrissítés megoldaná a problémát? F2-F8 amit találtam. melyik a jó szerinted?

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Hozzászólás a témához...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Jelenleg olvassa   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...