Jump to content
PirateClub.hu

Processzor Tuning


Recommended Posts

Szerkesztve:

A ventit beállítottam ~2000RPM-re.

Feltettem az Orthos-t semmit nem változtattam benne alapon indítottam. Miként jelzi ha hibát észlel?

CPU Host Frequency: feltettem 333

Ezek jöttek ki everestben miközben fut a a Orthos (2mag dolgozik) (legalább 50perce fut)

-Cpu: 48-52fok

-2997Mhz

-alaplap: 49fok

Mekkora az a hőfok ami még normális a Cpu-nak és az alaplapnak? (és nem károsítja)

 

A Bios-t frissítettem F5-ről F13-ra

Ha a voltot AUTO-n hagyom, akkor melegszik a proci 1,25Vid- ről akár 1,46V is ad neki. (everest írja ki) Ha viszont beállítottam kézire 1,275-re akkor sem megy 1,25 fölé, ez most hogy van? Miből tudom, hogy kevés a volt?

Most már változtatja a MHz emelésével a ram Hz-is (előtte nem) 800-1000közé állítottam.

Link to comment
Share on other sites

Szia aquir77 !

 

A Gigabyte alaplapok tulajdonsága, hogy túlzásba esnek tuning során, azaz a szükségesnél jóval több Vcore-t adnak a processzornak Auto állásban. Ha jót akarsz magadnak, akkor Manual-t használj. Amennyiben 1.275-ön tudja a 3GHz-t a proci, akkor így üzemeltesd. Az 1.25V-ot terhelve vagy alapon láttad ? Ha be vannak kapcsolva a fogyasztáscsökkentő lehetőségek a BIOS-ban , akkor ha nincs szükség teljesítményre, visszaveszi a proci szorzót, ill. a Vcore értéket a BIOS. A Vcore akkor kevés, ha a géped terheléskor kilépeget az alkalmazásokból, játékokból. Az általad mért hőmérsékletek nem vészesek, nyugodtan használhatod így a rendszert, bár az alaplapi hőfok lehetne egy kicsit kisebb.

 

Üdv.: Dadus

Link to comment
Share on other sites

Szia Dadus!

 

Eddig csak (Chipi által írt progit) ORTHOS használtam tesztre. Blend- stess cpu and Ram- al futtatva.

Most a Cpu 3294MHz- vel 60perc után közel ugyanazokat az hőmérsékleteket produkálja mint 3GHz-en.

Everest 4.60.1500 verzióval nézem a hőfokot és a Volt-ot.(az érzékelő és a Túlhajtás menüknél) 1.25V terhelés (orthos-al) alatt és nem ugrik feljebb (attól föggetlenül, hogy 1.275re állítottam). 3dmark'06-al teszteltem, de játékot még nem küldtem rá.

Lehet azért elég a V, mert csak 2magot terhel le?

Mivel terheljem?

 

Üdv.: aquir77

 

szerkesztve:

~90perc: a cpu 57-62fok (magok: terhelt ~60-65, a nyugodt 47-50fok), de az alaplap változatlan 49fok (álljak vissza 3Ghz-re?)

Link to comment
Share on other sites

Szia aquir77 !

 

Szerintem ne hajtsd 3GHz felett, gondolom még nem használsz olyan progit, játékot, amihez kevés lenne a proci ereje. Az ORTHOS-t nem használom, de szerintem cpu teszthez biztos jó /szerintem terheli az összes magot/ . Egyébként van úgy, hogy nem egyezik a két feszültség érték, azaz a beállított 1.275 helyett 1.25 megy a procira. A 65 Celsius fok már egy kicsit sok, de a 3GHz-en mért max. 52-vel, mint írtam, nyugodtan használhatod.

 

Üdv.: Dadus

Link to comment
Share on other sites

Szia Chipi!

A 2000fordulat még nem zavaró (számomra) (2400rpm a max rajta)

 

Szia Dadus!

 

Orthos terhelését a feladatkezelő alapján mondtam a 2magot azt fellöki max-ra. Az everest is csak az első2mag hőmérséklet ugrik fel másik 2 lejjebb van 10-15fokkal. Mondjuk az lehet, hogy régi verziós Orthos-al próbálkoztam?

Feltettem a CORE TEMP-et. (ez csak a magokat könyveli le txt-be) Olyan 20perc NFS-Undercover után a max maghő 57fok volt. (mondjuk ez a game nagyon nem eszik procit.)

De én megfogadom a tanácsot, és visszarakom 3Ghz-re.

Az lenne még a kérdés, hogy a memória Hz-ét mennyire állítsam be, hogy a legjobban muzsikáljon.

 

Köszönettel: aquir77

 

Ui: a vga-t van értelme tuningolni? Vagy ha majd 1* sok pénzem lesz rakjak bele másikat?

 

Link to comment
Share on other sites

Szia aquir77 !

 

Mivel nekem nem olyan alaplapom van mint neked, ezért most egy általam kreált hypotézist állítok fel. 3GHz-es CPU sebesség esetén FSB=333MHz, alapon a memória multiplikátor=3, mivel 3x266= 798MHz, tehát FSB=333-nál, ha hagyod 3-on a multiplikátort, akkor a memória sebessége=3x333=999MHz, amit tud az 1066-os KingMax 2,0 Volton. Természetesen a memória teljesítményének jó szinten tartása érdekében az alábbi módon kell elárni:

 

"célszerű alapon megnézni az SPD értékeket, amit mutat a BIOS, ha belépés után nyomsz Ctrl + F1 kombinációt, majd "DRAM Timing Selectable > Manual" . Ezután elkezdődhet az FSB emelés. Ha olyan instabilitás áll elő, hogy "Acces Violation" ( ezt hiba esetén vagy/és az op. rendszer Eseménynaplójában, ill. pl. játék Log-jában /pl. Exception akármi mappa/ találhatod ) , és többnyire pl. a játék lemerevedéssel jár, akkor célszerű "Robust Graphics Booster > Fast" ill. max 2.1V-ra emelni a RAM-ok feszültségét, ill. a (G)MCH-t +0.1V-ra tenni, végső megoldásként lentebb venni a szorzót "System Memory Multiplier " . "

 

Természetesen a RAM feszültségét csak akkor szabad véglegesíteni, ha nem lesz túl meleg.

 

Hivatalos KingMax oldalról / alap CPU frekvencián értendő, CL=5-ös memóriánál, ha jól emlékszem neked ilyen van/ :

 

How To Reach Memory 1066MHz at your DDR2 System

Recommend hardware specifications

CPU brand

CPU model

Intel

Intel® Core™2 Duo Processor: E6300 or above

Intel® Core™2 Quad Processor: Q6600 or above

Intel® Core™2 Extreme Processor: X6800, QX6700 or above

Or other models with FSB 1066MHz at least

AMD

Coming soon

Chipset brand

Chipset model

Intel

P965, 975, P35 or above

Remark: Even though chipset supports to 1066MHz, it still depends on motherboard design.

Warning

Before running over-clock system, please refer to motherboard user guide or contact Motherboard/DRAM technical support first.

Over-clock Steps Demonstration ( Example)

Gigabyte motherboard: P35-DQ6

Enter to Bios screen, press “ Ctrl+F1”

Step1: Please go into bios option “Motherboard Intelligent Tweaker (M.I.T)”

Step2: Please set “Performance Enhance” to “Standard”.

Step3: Please set “System Memory Multiplier (SPD)” to “4.0+”

Step4: Please set “+0.20V” to “DDR2 OverVoltage Control”

Memory Timing Setting

You can set “DRAM Timing Selectable” to “ Auto” or “Manual” for below values:

CAS Latency Time: 5

DRAM RAS# to CAS# Delay: 5

DRAM RAS# Precharge: 5

Precharge delay(tRAS): 18

Step5: Please remember to “Save and Exit Setup”

Over-clock Steps Demonstration ( Example)

Asus Motherboard: P5B

Step1: Please go into bios option Advanced.

Step2: Please go into Configure System Frequency/Voltage.

Step3: Please set DRAM Frequency to “ DDR2-1067MHz”.

Step4: Please set Memory Voltage to “2.00V”.

Memory Timing Setting

Please go into North Bridge Chipset Configuration.

You can set Configuration DRAM Timing by SPD “Enable” or “Disable” for below values:

DRAM CAS# Latency: 5

DRAM RAS# to CAS# Delay: 5

DRAM RAS# Precharge: 5

DRAM RAS# Activate to Precharge: 18

Step5: Please remember to “Exit and Save changes”

 

Véleményem szerint VGA-t nem érdemes tuningolni, ui. veszélyes tevékenység, és nem hoz annyi többletet, amit szubjektíve észrevennél.

 

Üdv.: Dadus

Link to comment
Share on other sites

Szia Dadus!

 

Ez a Crtl+F1 én nem látom, hogy valami történne. DRAM Timing Selectable ->ilyen nevű nincs a bios-ba.

Minden tiszteletem a tiéd, de ebből nem sokat értettem.

Ha Auto-n hagyom (1000) a bios nem emeli fel ha olyan kedve van? Vagy állítsam be egy fix-re? Ha a fix nyer, akkor 800- 900- vagy 1000 közeli értéket válasszak?

 

Köszönettel: aquir77

Link to comment
Share on other sites

Szia aquir77 !

 

Igazán nem akarlak megsérteni, de akkor leírom pontosan: miután beléptél a BIOS-ba, rögtön az elején, nyomd le és tartsd lenyomva a "Ctrl" gombot, majd nyomd le az "F1" gombot, és enged fel őket. Mivel DDR2 1066-os memóriád van az 1000MHz jó, de adjál neki +0.2 Voltot /azaz 2Voltot kapjon/ .

 

Üdv.: Dadus

Link to comment
Share on other sites

Szia Dadus!

 

Berakott egy menüt ami eddig nem vettem észre: Advanced Chipset Features. Itt írja az időzítéseket: 5-5-5-18 és egyéb időzítéseket. Itt kell állítanom valamit?

M.I.T. menün beül:

- System Memory Multiple -> ezt állítottam [3.00] így jött ki az 1000Mhz

- DDR2 OverVoltage Control -> ezt emeltem [+0,20V]-ra

Elnézést kérek az érthetetlenségem miatt.

Köszönöm a türelmedet, a megértésedet és a segítségedet.

 

Tisztelettel: aquir77

Link to comment
Share on other sites

Szia aquir77 !

 

Mivel abban a gépkönyvben, amit letöltöttem az alaplapodról, nem teljesen olyan a BIOS leírás, mint ami neked van, ezért így egy kicsit nehezebb a segítség nyújtás. Igen az időzítéseket a memória SPD értékén kellene tartani. A felfedezett helyen kellene a beállításokat ellenőrizni, hogy ne Auto-n legyenek, hanem a memória modul SPD értékein, amit szerintem mutat / az "(SPD)" felirat alatt / , tehát Manual-ban állítsd be az SPD értékeket, ahol ez gyakorlatilag nem megy, ott hagyd Auto állásban az időzítési értéket.

 

CAS Latency Time: 5

DRAM RAS# to CAS# Delay: 5

DRAM RAS# Precharge: 5

Precharge delay(tRAS): 18

 

ACT to ACT Delay (tRRD): ?

Rank Write To READ Delay: ?

Write To Precharge Delay: ?

Refresh to ACT Delay: ?

Read To Precharge Delay: ?

Static tRead Value: ?

Static tRead Phase Adjust: ?

 

Ahol írtam értéket, ott annyinak kell lenni, ahol "?" van annak SPD értékét olvasd le, és alkalmazd.

 

Üdv.: Dadus

Link to comment
Share on other sites

Szia Dadus!

 

CAS Latency Time: 5

DRAM RAS# to CAS# Delay: 5

DRAM RAS# Precharge: 5

Precharge delay(tRAS): 18

 

ACT to ACT Delay (tRRD): 3

Rank Write To READ Delay: 3

Write To Precharge Delay: 6

Refresh to ACT Delay: 42

Read To Precharge Delay: 3

Static tRead Value: 5

Static tRead Phase Adjust: 0 [Auto]

 

Minden érték mögött azt a számot írtam ami szerepelt, Kivéve az utolsót Auto-n hagytam.

Remélem most minden eltaláltam.

 

Köszönettel: aquir77

Link to comment
Share on other sites

Sziasztok!

 

Ebből a gépből lehetne tuningolni valamit és hol kellene, valamint +hűtést hol igényel, minden gyári benne,

sajna teljesen amatőr vagyok, de az Asus Pc Probe II.ben is lehet pl? Előre is köszi a segítséget!!

 

Asus P5B SE alaplap

Intel Dual Core E5200 2,5Ghz/800 processzor

2x 2GB DDR2/800 ram,kingmax, dual chanel 128bit

500Gb Samsung Winch. Sata Hdd +80gb külső

Nvidia 8800GTS 640Mb DDR3 vid.kártya

1-1 dvd iró és olvasó

400w gyári táp

 

(tervezek bele majd procicserét, Core2 Quad 2,4ghz/1066/8mb és új vid. kártyát 9800Gtx vagy ATi 4850 1gb, és szerintetek milyen új tápot vegyek és mekkorát? ez lenne az első, de olyan 10-12e van rá, és valami olcsóbb táp +hűtési módot is) illetve amíg lesz rá lóvém, ezt szeretném tuningolni ha lehetne...

Előre is köszi srácok, ha valaki tud segíteni....!!

Link to comment
Share on other sites

Szia KANÁL !

 

A tuninghoz a következőket kell tenned a BIOS-ban:

 

Advanced menu-ben

 

Jumperfree Configuration alatt

 

AI Overclocking [standard] > Manual

CPU Frequency > Ezt kell növelned a tuninghoz, kb. 5-ösével. minden emelés után tesztelj egy erős játékkal, ill. ellenőrizd a CPU, memóriák, és chipset-ek hőmérsékletét. Amennyiben minden OK, akkor növelheted az értéket.

PCI Express Frequency > 100

Memory Voltage > [1.90V]

Spread Spectrum > Manual

CPU Clock Spread Spectrum > Disabled

 

Chipset alatt

 

NorthBridge Configuration-ban

 

DRAM Frequency > [667MHz]

Configure DRAM Timing by SPD > Disabled

A következőket emlékezetből írom

DRAM CAS# Latency > 5

DRAM RAS# to CAS# Delay > 5

DRAM RAS# Precharge# > 5

DRAM RAS# Activate to Precha > 15

ha nem jön be, akkor

DRAM Frequency > [800MHz]

Configure DRAM Timing by SPD > Enabled

 

Üdv.:Dadus

Link to comment
Share on other sites

Sziasztok.

 

Egy érdekes kérdés iránt fordulok hozzátok.

 

Van öcsémnek egy GIGAYTE M56S S3P alaplapja (AMD)

Benne 2X1GB Kingmax DDR2 800mhz memória

Amd X2 4200+-os proci

 

Azt vettem észre,hogy állandóan 80Fok-on ment neki a proci,emiatt míndig ki is kapcsolt a gép.

Ezért bementem neki a BIOS-ba,és a Vcore Feszültséget Normal-ról (Default-ról ami 1.300V) átraktam neki 1.175V-re. Így mostmár csak 30FOK-os a proci,de fura módon teljesítményben nem romlott semmit.

Ugyanolyan gyors,és ugyanúgy 2200Mhz-en megy neki.

 

Ez hogy lehet?

 

Valaki légyszíves magyarázza meg nekem.

 

Előre is köszönöm.

 

Meg az én gépemnek is van egy kis gondja,az everest szerint

Alaplap:GIGABYTE M52S-S3

ProcI:AMD X2 4000+ (2100mhz Brisbane 65nm)

Memória: Kingmax 2x1GB DDR2 800MHZ

 

Az everest szerint a hőmérsékletfigyelő szerint valami MCP 75-80 FOK-os szokott lenni?

Az pontosan mi?

Hogy-hogy nem kapcsol,fagy le a gép tőle?

Link to comment
Share on other sites

Szia davedane !

 

1. kérdés

 

Ez úgy lehet, hogy vagy nem futtattatok a gépen eléggé CPU nyúzó progit, vagy egy igen jól sikerült CPU-t fogtatok ki. Egyébként a 80 fok igen magas, valószínűleg valamilyen hűtési gond van, pl. nem fekszik fel rendesen a proci hűtő, nem forog a proci hűtőventillátora, nem megfelelő hűtőpaszta, vagy alkalmazása, stb. .

 

2. kérdés

 

Az MCP az alaplapi chipset, úgy látszik, hogy jól bírja a gyűrődést, vagy helytelen értéket detektál a BIOS, ellenőrizd esetleg az újaddal.

 

Üdv.: Dadus

Link to comment
Share on other sites

Köszönöm a segítséget Dadus.

 

Amúgy a proci pontosabban egy AMD X2 4200+ (2200MHZ) BRISBANE 65nm

 

Egy kérdés:

 

Akkor ezekszerint ha lejjebb veszem a Vcore-t,akkor ugye a processzor órajeléből is vesz le?

 

De most néztem az everestet és ezt írja a proci Magfeszültségéről:

Magfeszültség 1.100 - 1.350 V

 

Akkor ezekszerint lehet hogy még 1.100V-on is ugyanannyival menne,mint gyári 1.300V-on?

 

Link to comment
Share on other sites

Szia davedane !

 

Azért egy kisebb és egy nagyobb feszültség érték van megadva, mert ha a BIOS-ban engedélyezve van a "Cool'n'Quiet" funkció, akkor ha nincs terhelve a CPU, a BIOS visszaveszi a CPU szorzót /így kisebb frekvencián üzemel/ és ehhez mérten a CPU Vcore értékét is, így ilyen esetben kevesebbet fogyaszt a proci, ill. kisebb hőt termel.

Véleményem szerint ne vedd le 1,1V-ra, mert terhelésre lehet, hogy elszáll a rendszer, de saját tapasztalatod bővítésére bróbálkozhatsz vele.

 

Üdv.: Dadus

Link to comment
Share on other sites

Akkor ezekszerint fölösleges lenne levennem?

Mert most jelenleg 1.3V-on tehát Defaulton van és max 40Fok-os az alaplap,és max 40Fok-os a CPU.

 

Tehát ha jól olvastam eddigi hsz-eidet akkor ha lejjebb van véve a CPU Vcore,akkor a CPU Órajelének is lejjebb kell mennie. Igy van akkor ezekszerint?

 

Amúgy ezer köszönet az eddigi segítségekért.

 

Link to comment
Share on other sites

Szia davedane !

 

Nem jól értelmezed a dolgot. Tehát, ha engedélyezve van a BIOS-ban a "Cool'n'Quiet", és te pl. az 1.3V helyett 1,2V-ot állítasz be, akkor terhelés alatt 1,2V-ot kap a CPU és a gyári frekvenciáján működik, de ha nincs terhelés, akkor lentebb veszi a Vcore értéket és a CPU szorzót, és alacsonyab frekvencián fog működni. Amennyiben nincs engedélyezve a "Cool'n'Quiet" , akkor mindíg a gyári frekvencián működik a proci, a beállított 1,2V-on. Szerintem hagyd a Default értéken a Vcore-t, sose lehet tudni mikor lesz rá szükség.

 

Üdv.: Dadus

Link to comment
Share on other sites

Helló Dadus!

 

Régebben segítettél már tuning terén, most ismét kérném a segítséged! Egy Asus P4S800-as alaplapban lévő Intel 2.4Ghz-es prociról lenne szó. A memória csak 256MB DDR 400-as. A tápot sajnos nem tudom. Szóval nem egy mai csúcsgép, de hátha lehet azért kezdeni vele valamit...

 

Előre is köszi!

Link to comment
Share on other sites

sziasztok!

van egy 4200+ X2 es procim, és azt szeretném kérdezni, h ezt lehet e tuningolni egy kicsit, kb 4600-4800ig esetleg, ha igen hogyan?

alaplap:Gigabyte M55 S3

Szia !

 

Lehet, de jó lenne, ha megírnád, hogy milyen memória moduljaid vannak.

 

Üdv.: Dadus

Link to comment
Share on other sites

Szia Coulthard !

 

A leghatásosabb tuning az lenne, ha vennél még egy DDR400 512MB RAM-ot, vagy egy DDR400 1GB RAM-ot. Az 1GB-os modul esetében, ha 32db memória chip-et tartalmaz, akkor csak egy memória slot használható az alaplapban.

Egyébiránt a következő a tennivaló a BIOS-ban /gondolom 800MHz FSB-t használ a procid/ :

 

Advanced Menu alatt

 

Chip Configuration-ban

 

SDRAM Configuration > By SPD

Chipset Clock Mode > Asynchronous

 

Advanced Menu alatt

 

CPU Speed > Manual

CPU Frequency Multiple > ezen ne változtass /vélhetőleg 12x /

CPU External Frequency (MHz) > vélhetőleg 200/33-on áll. A 33-nak maradni kell, a 200-as értéket kellene növelni a tuning során mondjuk 4-esével, majd tesztelni, ill. ellenőrizni a CPU hőmérsékletét. Amennyiben minden OK emelhetsz tovább, ha nem, emelni kell a Vcore értéket egy lépcsővel, ha nincs hőmérsékleti gond.

Memory Frequency > 333MHz

CPU VCore Setting > Manual

CPU VCore > itt lehet majd emelni a proci feszültségét, ha szükséges

 

Üdv.: Dadus

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Szia gjábor !

 

Ez azért van, mert az energiatakarékossági funkció engedélyezve van a BIOS-ban, azaz ha nincs terhelve a proci, akkor lentebb veszi a CPU szorzót /jelen esetben 8-ról 6-ra, 6x333=1998MHz/ és a Vcore értéket.

 

Üdv.: Dadus

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Hozzászólás a témához...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Jelenleg olvassa   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...