Jump to content
PirateClub.hu

Élet az univerzumban


HUman
 Share

Recommended Posts

Gondoltam nyitok egy topicot a tudomány számára is, ami tényeken, és nem a fantázián alapul.

Hogyan gondolkodnak a tudósok racionálisan, hideg fejjel az élet lehetőségéről, és hogyan próbálják a nyomait felfedezni.

Itt egy videó a Mindentudás Egyeteme című műsorból. Másfél órás, érdemes végignézni.

 

Élet az Univerzumban: szabály vagy kivétel?

 

"Tudjuk, hogy a hatalmas Világegyetem tele van a Naphoz hasonló csillagokkal, sőt valószínűleg a Földünkhöz hasonló bolygók sem ritkák. Tudjuk, hogy a Földön szinte a kezdet kezdetén megjelent az élet, és bonyolult fejlődéssel eljutott az értelemig és a technikai civilizációig. Járható ez az út más égitesteken is, vagy csak az események rendkívül valószínűtlen, véletlen láncolatáról van szó, vagyis Földünk lényegében ritka, vagy egészen egyedülálló kivétel az élettelen Univerzumban? Vagy éppen ellenkezőleg, ez a szabályos út, mert erre vezet a fejlődés a galaxisok sok százmilliárdnyi csillaga körül? Amiről az előadás szól, az bioasztronómia (vagy asztrobiológia, vagy exobiológia) néven önálló, divatos tudományággá vált a 20. század legvégén. Célja az élet és az Univerzum valódi viszonyának tisztázása."

 

http://vp3.adatpark.hu/mte/szeles_8.wmv

 

Ha megnéztétek, akkor lehet csatlakozni a SETI programhoz is, ahonnan egy kis progival besegíthetsz a kutatásba.

Lehetne egy Gigacenter Team-et is létrehozni, és így együtt kereshetjük az élet nyomait az univerzumban.

 

A progival jár egy képernyővédő, amin külömböző adatokat látsz, és ha van a gépednek szabad kapacitása, akkor számításokat végez. Tűzfalnál engedélyezni kell a kommunikációt.

Semmi lassulást nem vettem észre, de ki is lehet kapcsolni.

 

Na ki akar GigacenterSetiMan lenni? :D

gigaseti_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Ah HUman te vagy az én emberem már nagyon untam a másik topicban fikciókat állító hsz-sokat. Magam is nagyon érdeklödöm a világegyetem iránt és a tudomány emberének is mondhatom magamat mert csak a bizonyított dolgokban hiszek igazán. Majd rakok be ide néhány érdekes anyagot.

:( sajnos ezt a videt a 128 as netem nem viszi

Link to comment
Share on other sites

A linket tegyétek be a Flashgetbe. És akkor letölti.

Nem képernyő kímélőt kell letölteni, hanem a progit. Magyar nyelvű is. Abban lehet a képernyőkímélőt is engedélyezni.

Ha csináltok acountot, akkor a gigacenter teamhez csatlakozzatok.

Itt a linkje. GIGACENTER SETI

Már vannak pontjaim :)

 

Mostanában döntenek, hogy a naprendszerbe 12 bolygó lesz. Még be sem felyeztem az oldalam, és máris csinálhatom újra. Azt hittem nem kell vagy 1 millió évig frissítenem. :crazy:

Módosította Nietzsche
Link to comment
Share on other sites

Lefokozták a Plútót

 

Csütörtökön eldőlt, hogy a Plútó már nem tartozik a Naprendszer bolygói közé a szó eddigi értelmében. A Nemzetközi Csillagászati Szövetség Prágában zajló tizenkét napos konferenciáján a Plútót egy újonnan létrehozott kategóriába, a „törpe bolygók” közé sorolta - harmadmagával.

 

A tudomány évtizedek óta kilenc bolygót sorol a Naprendszerhez, habár a tudósok korábban is sokat vitáztak már azon, hogy a Plútónak közöttük-e a helye vagy sem. Amikor a Plútótól távolabb felfedeztek egy, a kilencedik bolygónknál nagyobb égitestet, az amúgy is ingatag lábakon álló bolygó-definíció felborulni látszott.

 

Augusztus 24-én viszont eldőlt, hogy Naprendszerünkben nyolc nagybolygó és három törpe bolygó található. A Nemzetközi Csillagászati Szövetség (International Astronomical Union) által létrehozott új kategóriába a lefokozott Plútó, valamint a 2005-ben felfedezett - az ex-kilencedik bolygónál jóval nagyobb - UB313 (Xena) és a Mars és Jupiter közötti kisbolygó öv legnagyobb képviselője, a Ceres tartozik.

 

A kutatók úgy vélik, a törpe bolygók jelenleg háromtagú csoportja a közeljövőben - a várható felfedezések révén - újabb „klubtagokkal” bővülhet, szakértők szerint ugyanis több tucat Plútóhoz hasonló méretű égitest kering a Naprendszerben.

 

(Lehet, hogy lesz 12? )

 

A Plútó lefokozására azért került sor, mert nem illik rá az újonnan megalkotott bolygó-definíció. Eszerint ugyanis bolygónak számít minden olyan Nap körül keringő égitest, amelynek tömege elegendő ahhoz, hogy gravitációja révén gömbhöz közeli formájú legyen, ugyanakkor a közelében nincsenek más kozmikus anyagok. Ez utóbbi nem igaz a Plútóra, mivel számos más égitesttel együtt a Kuiper-övben található.

 

A nemzetközi konferencián egy harmadik kategóriát is létrehoztak az üstökösök, kisbolygók és egyéb égitestek számára: mostantól ezek a „Naprendszerben keringő kis égitestek”.

 

Évtizedek óta tartó bizonytalanság

 

A bolygó fogalom és a Plútó körüli vita tulajdonképpen akkor élénkült fel, amikor 2005 nyarán Michael Brown, a Kalifornia Műszaki Intézet (California Institute of Technology) kutatója felfedezett egy, a Plútónál nagyobb égitestet: a Xéna, a Plútóhoz hasonlóan, a Kuiper-övben kering.

 

A hivatalos nevén UB313 a Naprendszerben eddig felfedezett legtávolabbi bolygó, és háromszor olyan messze van a Naptól, mint a Plútó, átmérője 3000 kilométer, vagyis közel 700 kilométerrel nagyobb, mint a Plútóé. A Napot 560 földi év alatt kerüli meg, és mintegy 14,5 milliárd kilométerre van a Földtől.

 

Michael Brown fedezte fel a korábban tizedik bolygónak nevezett Sednát is 2004 tavaszán, amely viszont méretben elmarad a Plútótól.

 

A mostani döntés valójában a Plútó 1930-as felfedezése óta tartó bizonytalanság lezárását jelenti. A kilencedik bolygó „belépése” a Naprendszerbe nem volt zökkenőmentes. Korábban azt hitték, akkora mint a Föld, csak később derült ki, hogy még Holdunknál is jóval kisebb. A Plútó amúgy is egy igen furcsa szerzet: elnyúlt keringési pályája miatt, sokkal inkább hasonlít a Kuiper-öv bármely tagjára, mint a többi bolygóra.

 

Többen úgy gondolták, hogy ha a Plútót kiveszik a sorból, a helyére léphet a Xéna, viszont akkor is csak nyolc igazi bolygó lett volna. Ugyanakkor olyan javaslat is napvilágot látott, miszerint a bolygókat ne méretük, hanem összetételük alapján sorolják be. Így a Jupiter az „óriás gáz” bolygók közé, míg a Plútó és a Xéna pedig „törpe jég” bolygó kategóriába kerülhetett volna.

 

forrás: http://www.geographic.hu

 

Kérjük vissza az egünkre a PLÚTÓT! :D

Módosította HUman
Link to comment
Share on other sites

Hát már azt írja regeltem. Mert regeltem is, de nem értem akkor hogy miért nem jelez ki.... :(

 

Megcsináltam amit írtál, azt a linket, de nem jelzi hogy tagja lennék.... Az nem baj hogy közben fut a program?

A progit is felraktad? A neved már látom, de nincs eredményed, azért nem jegyez szerintem. Indítsd el a progit, és hagyd had számolgasson. Csinálhatsz közben bármit, mint eddig. Csak akkor dolgozik, ha van szabad kapacitás.

Link to comment
Share on other sites

Azt hiszem ez úgy müködik, hogy kapsz egy csomagot, és azt kiszámolgatja. Ha kész akkor elküldi az eredményeket. Nekem már megcsinált vagy 3 csomagot, de ez a negyedik nagyobb.

Akkor már négyen vagyunk. Néztem a teameket, átlag 10 fő. Ha sokan leszünk, mi lehetünk a leg eredményesebbek a kutatésban, és ha jönnek az idegenek, kap a giga egy VIP páholyt, vagy elvisznek egy kanyarra csak ide az andromédához. :D

Módosította HUman
Link to comment
Share on other sites

Na, most olvastam el a bemásolt cikket, és ez hülyeség amiket megállapítottak, én olvastam a Kuiper-övről (teljes nevén Kuiper-Edgeworth öv) És sztem a Plutó nem tartozik oda, a Sednáról is hallottam, de ez a "Xéna" nekem újdonság. Attól mer pár kilométerrel nagyobb mint a Plutó, sokkal messzebb van a Naptól. Meg ráadásul a Ceres-t besorolni bolygónak... A maga kis 1023 kilométerével aztán roppantul nem bolygó...Különben is az aszteroida-öv régen bolygó volt, úgyhogy az egész övnek kéne egy összefoglaló nevet adni, mondjuk Jupimars, vagy nem tudom... Elég hülye határozatokat hozták...

Link to comment
Share on other sites

Na bereggeltem és leszedtem a progit holnap berugom a gépzetet is hozzá had zörögjön.

Ah hat emeltt nem lehet gémelni mert laggolok mint atom :) kicsit 100% on tartja a cpu-t. Azert megy amikor tudom. Csak az az erdekes hogy a honlapon még 1s ot sem mutat abbol amit már ment.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 11 months later...
  • 3 months later...

Azt a tényt azért ne hagyjátok figyelmen kívül, hogy a tudomány is részben fikció. A tudományos divatos, mindig van elfogadott tény (pl kevesebb mint ezer éve az is scifi volt ha valaki azt állította, hogy a föld gömbölyű....) és mindig van olyan dolog amiért kiröhögnek leköpnek és megköveznek (pl Verne írásain is röhögtek a tudósok....). Okos ember az, aki nem röhögi ki mások elméleteit és mégokosabb az aki a scifire próbál bizonyítékot találni, ugyanis sokszor van, nézzük csak meg mennyi olyan dolgot használunk ma ami 300 éve elképzelhetetlen volt. Tehát a tudomány a fikció matematikai, fizikai igazolása.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Hozzászólás a témához...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Jelenleg olvassa   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...