Jump to content
PirateClub.hu

Gigantikus lyukat találtak az űrben


zotyoman
 Share

Recommended Posts

Milliárd fényév átmérőjű lyukat találtak az univerzumon

 

 

Nem fekete lyuk a fényt is csapdába ejtő gravitációval; egy óriási terület az űrben, ahol egyetlen atomnyi anyag sincs.

 

Gigantikus lyukat fedeztek fel az űrben a University of Minnesota amerikai egyetem csillagászai a National Science Foundation

rádióteleszkópjának felvételeit elemezve. A jelenség nem klasszikus fekete lyuk (ahol egy hihetetlenül nagy sűrűségű objektum

gravitációja akkorára nő, hogy a fény sem képes kitörni belőle), hanem a szó hétköznapi értelmében vett lyuk. Egy olyan terület az űrben,

ahol nincsen semmilyen anyag: se csillagok, se bolygók, se csillagközi por vagy gáz, de még a misztikus "sötét anyagnak" sem találták nyomát.

 

kuletekef.jpg

 

Ilyen nincs, és mégis van

A tudósok értetlenül állnak a jelenség előtt. Ehhez hasonló lyukakat már felfedeztek a világűrben, de ilyen méretekben

(közel egymilliárd fényév a lyuk átmérője) nemcsak nem tapasztaltak, de nem is tartották lehetségesnek a kialakulását.

A lyuk az Eridanus csillagkép irányában, a Naprendszertől 6-10 milliárd fényévre található.

 

 

A jelenség létét megerősítették a NASA Wilkinson nevű műholdjának mérési adatai is.

A Wilkinson a mikrohullámú kozmikus háttérsugárzást méri

(ez az ősrobbanás lenyomata, olyan háttérsugárzás, ami az egész univerzumban jelen van),

és a lyukat hideg foltként érzékelte a mikrohullámú tartományban. A háttérsugárzás fotonjai energiát nyernek,

amikor az űr normális, anyagot tartalmazó részein haladnak át, és energiát veszítenek,

ha nem találkoznak semmilyen anyaggal - ettől látszik hidegnek a lyuk a háttérsugárzás térképén.

 

 

 

forrás: index.hu

 

Link to comment
Share on other sites

De gondoljatok csak bele: 6-10 milliárd fényévre van tőlünk ! Magyarul: azt látjuk, ami 6-10 milliárd évvel EZELŐTT volt OTT !! Akkor most mi lehet ott ?!

jogos :D tökjókat szoktam elmélkedni magamban az ilyen nagy távolságokon, a fényen, a fiizkán, az univerzumon :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...
Akkor most mi lehet ott ?!

Elvileg ugyanúgy semmi. Magától nem kerülnek oda dolgok hogy ott kialakuljon egy újabb naprendszer, sőt, szerintem azóta mégnagyobb ott az üresség, hiszen az azt körülvevő csillagokat is a több milliárd fényévvel ezelőtti állapotában látjuk, azóta lehet hogy már elpusztultak vagy feketelyukak lettek belőlük. Persze ez csak az én véleményem amire sikerült jutnom így a hírt olvasva. Mindenesetre nagyon érdekes dolog ez.

 

u.i.: a második kép szerintem nem igazi csak illusztratív jellegű de szóljatok hogyha hülyeséget mondtam :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Hozzászólás a témához...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Jelenleg olvassa   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...